Onko hyvät verensokerit?

Anonyymi-ap

Aamulla 10 tunnin paaston jälkeen verensokerini ovat olleet 7.6. Syönnin ja kahden tunnin jälkeen ovat 6.5.

Päivän aikana yleensä ennen ruokailua ovat noin 5 ja aina ruokailun ja siitä kahden tunnin päästä ovat alemmat,

Olen 2 tyypin diabeetikko ja olen laihtunut puolessa vuodessa 7 kiloa ja nyt normaali painoinen. Lääkityksenä on Metformin ja jardience. Eikö ruokailun jälkeen arvot pitäisi kohota eikä laskea. Laihduttamisen vuoksi olen syön just sen määrän ettei ole nälkä. On hiukan huono olo koko ajan, sellainen etova.

6

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaisi keskustella lääkärin tai diabeteshoitajan kanssa noista asioista. Kerää mittauksistasi tulokset paperille, niin on esittää selviä lukuja.
      Diabeteshoidon yksiköistä saa ilmaiseksi hyviä seurantavihkoja, ota käyttöön.

      Myös ns. pitkäsokerilla on iso merkitys lääkehoidossa.

    • Anonyymi

      Paastoarvo voisi olla hiukan matalampikin. Ennen ateriaa hyvät arvot. Mutta aterian jälkeiset aika matalalla jos alle 5. Kuinka paljon alle 5 yleensä? Voisiko huono olo johtua matalasta sokerista? Keskuste diabeteshoitajan tai lääkärin kanssa, voi olla että laihduttuasi lääkkeiden määrää on syytä muokata.

      • Anonyymi

        Kaksi tuntia lounaan jälkeen tänään oli 3.8. Siinä lukemilla ne nyt pyörivät.
        Ehkä tosiaan on liikaa lääkettä.

        Pidän nyt seurantakirjaa ja lähetän sen hoitajalle. ap


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaksi tuntia lounaan jälkeen tänään oli 3.8. Siinä lukemilla ne nyt pyörivät.
        Ehkä tosiaan on liikaa lääkettä.

        Pidän nyt seurantakirjaa ja lähetän sen hoitajalle. ap

        alhainen verensokeri voi johtua liian suuresta insuliiniannoksesta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        alhainen verensokeri voi johtua liian suuresta insuliiniannoksesta

        Aloittaja on tablettihoitoinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja on tablettihoitoinen.

        jos et tiennyt niin tuossa toisessa on myös eri annos olemassa joten sitä annosta voidaan pienentää


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8396
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      501
      7666
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      222
      5719
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      97
      4789
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4664
    6. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      171
      4526
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      110
      4497
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4226
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3850
    Aihe