Ukraina tulee kalliiksi

meille veronmaksajille ja moniksi vuosiksi, urut suomessa ja urut ukrainassa.
18274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kyllä varsinkin kun venäjä ja putin ei ole lopettamassa ukrainan tuhoamista ja ukrainalaisten kansanmurhaamista siksi tuki tulee kestämään 20-40v riipuen siitä millon putin lopettaa.

Äänestä
  • Väärin, putlerin loppu on lähellä. Ukrainasta Turkin kautta tuodut voipaketit ovat arvotavarana lukituissa varastamisenestolaatikoissa, korot 25%. Kompastuminen on jo tosiasia - odotellaan vaan vapaapudotuksen päättymistä.

    Äänestä

  • he-ma kirjoitti:

    Väärin, putlerin loppu on lähellä. Ukrainasta Turkin kautta tuodut voipaketit ovat arvotavarana lukituissa varastamisenestolaatikoissa, korot 25%. Kompastuminen on jo tosiasia - odotellaan vaan vapaapudotuksen päättymistä.

    Puten lätti on menossa kivikaudelle

    Äänestä

  • he-ma kirjoitti:

    Väärin, putlerin loppu on lähellä. Ukrainasta Turkin kautta tuodut voipaketit ovat arvotavarana lukituissa varastamisenestolaatikoissa, korot 25%. Kompastuminen on jo tosiasia - odotellaan vaan vapaapudotuksen päättymistä.

    Putini loppu ei tarkoita muutosta ukrainan tilanteeseen kai tiedät että uusi vastaava digtaatori nousee tilalle? Putin siirtää kokoajan emmän valtaa fsb:lle nyt viimeisimpänä armeijaa ja sen rahoja siiretään juurikin fsb alaisuuten siksi esim. shoigu ja sen lähimmät henkilöt armeijassa siiretiin sivuun ja osa vietiin vankilaan. Putin unelma oli 2000-luvun alussa tehdä fsb väestä venäjän uuden staari "perheen" joilla olisi kaikki valta venäjällä nyt ollaan jo aika lähellä tätä. Putin yksi lähimpiä rikolliskavereita on ollut aina
    nikolai patrusev hän patru kaavailee pojastaan putin seuraaja saa nähdä miten siinä käy kun aika tulee.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Putini loppu ei tarkoita muutosta ukrainan tilanteeseen kai tiedät että uusi vastaava digtaatori nousee tilalle? Putin siirtää kokoajan emmän valtaa fsb:lle nyt viimeisimpänä armeijaa ja sen rahoja siiretään juurikin fsb alaisuuten siksi esim. shoigu ja sen lähimmät henkilöt armeijassa siiretiin sivuun ja osa vietiin vankilaan. Putin unelma oli 2000-luvun alussa tehdä fsb väestä venäjän uuden staari "perheen" joilla olisi kaikki valta venäjällä nyt ollaan jo aika lähellä tätä. Putin yksi lähimpiä rikolliskavereita on ollut aina
    nikolai patrusev hän patru kaavailee pojastaan putin seuraaja saa nähdä miten siinä käy kun aika tulee.

    Nälkää näkevä kansa lopettaa sodan. Siinä rytäkässä venäjä lakkaa olemasta, syntyy parikymmentä itsenäistä valtiota ja isovenäläisille jää moskova.

    Tämän jälkeen alkaa sotakorvausten maksaminen ja sotasyyllisten, sotarikollisten sekä terroristien tuomitseminen.

    Äänestä

Länsimaat maksavat vielä monta sukupolvea Ukrainan jälleenrakentamisesta.

Äänestä
  • Mitä sitten vatnikki?? Katos ku rajan tällä puolella on EU ja Euroopalaisia ja Nato ja pesukoneita ja wc pyttyjä ja wc paperia ja shampoota ja saippuaa ja lämmintä vettä pesuun ja kananmunia ja kahvia. Teilläpä ei. Eikä autoja osata valmistaa. Tuberkuloosi leviää. AODS leviää noin 500 000 omistaa sen. Tippuri ym ovat kansansairaus kuten alkoholismi. Miesten Keski ikä noin 58v. Naisilla 66v. Ja tehän ootte ja pysytte rajan toisella puolella. Eikä oon pesukoneita ja wc pyttyjä ja wc paperia ja shampoota ja saippuaa ja lämmintä vettä pesuun...No te venäläiset vatnikit ootte vaan venäläisiä. Me tällä Euroopalaisia ja meidän asia venäläinen miten ja kuinka autamme mielellämme UKRAINAN kansaa.

    Äänestä

Suomessa haetaan säästöjä jotta rahaa riittää Ukrainaan

Äänestä
  • Meidän maa ja teidän lätti näin se vaan menee venäläinen vatnikki

    Äänestä

  • Afrikan tuki on edelleen isompi ja sitä on maksettu jo ainaskin 90-luvulta lähtien. Noh on sillä rahalla muutama miljonaa syötettävää saatu lisää.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Afrikan tuki on edelleen isompi ja sitä on maksettu jo ainaskin 90-luvulta lähtien. Noh on sillä rahalla muutama miljonaa syötettävää saatu lisää.

    Afrikkaan on tästäkin pikkuisesta, köyhästä takahönölästä lähetystyöhön kaadettu vapaaehtoisesti kerättyä rahaa ainakin jo 1800-luvun alkupuolelta. Myöhemmin virallisemmin Lähetysseuran ja kirkon välittämänä.

    Suomi alkoi 1950-luvulla tukea YK:n kehitysyhteistyöohjelmia, ja ensimmäinen hanke oli vuonna 1962 alkanut Suomen ja Tansanian välinen opetus- ja terveydenhuoltohanke. Siitä lähtien avustuskohteet senkun lisääntyneet, ja rahaa kaadettu sinne yhä enenevässämäärin. Ilmankos suomalaiset omassa maassaan ovea jo leipäjonoissa, koska omalta kansalta tukia leikattu ja lopetettu.

    Nyt hallitus julkaiskoon viralliset luvut siitä, paljonko on sinne lahjoiteltu rahaa virallisesti valyion toimesta 1950-luvulta tähän päivään asti? Plus vielä erikseen
    vapaaehtoisvoimin kerätyt ja lahjoitellut rahat? Eipähän valtavan lahjarahapotin julkaisu edes tulla kysymykseen, eli vastausta ei saada, niinkö?

    Äänestä

Jälleen Venäjän trollien kestoharhaitus.
Kääntämällä ajatukset Ukrainan tukemisesta aiheutuviin kustannuksiin yritetään johtaa ajatukset pois isoista faktoista.
Fakta on, että Venäjä hyökkäsi laittomasti Ukrainaan ja tappaa ja terrorisoi siellä lapsia, nsisia ja vanhuksia.
Fakta on, että kaikki Suomelle Ukrainan tukemisesta aiheutuvat kustannukset ovat Venäjän syytä. Jos Venäjä lopettaisi sodan ja vetäisi joukkonsa pois, ei kustannuksia tulisi.
Siis syyllinen on Venäjä!!

Äänestä

Mitä ne herrat siitä välittää.

Äänestä

Sori voitko Suomentaa nyt tuon? 🤔😂

Äänestä

Ukraina tulee sdaamaan miljardeja Euroopassa ja USA:ssa olevista venäjän miljatdeista. Heillä on kultaa, euroja ja dollareita sulkutyileillä ympäri maailmaa.
Nyt on ohjattu noiden varojen korkoja Ukrainan käyttöön.
Meillä vaan tämä persu Ville Tavio päätti, että Suomi jää pois tuosta liittoumasta joten Suomi ei tee sitten kauppaa vaan antaa aluksi generaattorit meidän veronmaksajien maksamana.
Ministeri Tavio on siis juristi joka on työskennellyt oikeissakin töissä vanginvartijana, ahtaajana, maalarina ja kahvilatyöntekijänä.
Ei siis tarvi ihmetellä miksi tämä maksaa meille kun emme halua olla liittoumassa joka ainakin osin maksaisi laskut ryzzän rahalla.

Äänestä

Kaikki piuhat irti kerralla

Äänestä

Eu laittaa mielikuvitus rahaa

Äänestä

Kalliiksi?
No maksatetaan se puuttilla...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

meille veronmaksajille ja moniksi vuosiksi, urut suomessa ja urut ukrainassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu