Ilmalämpöpumppu autotalliin

Anonyymi-ap

Minkälaisia kokemuksia kelläkin on autotalliin ilmalämpöpumpuksi kun edellinen Mitsubishin Elektricin pumppu kesti 6v?

Paikallinen yrittäjä tarjosi 3 eri vaihtoehtoa
Panasonic CZ25ZKE
Mitsubishi Electric AY25
Toshiba Aurora+ 25

Tarvis pystyä 70m2 tallin pitää noin +10 lämmössä

7

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuotio

      • Anonyymi

        Oliko muita hyviä ideoita?


    • Tuun tähän kuulolle

    • Anonyymi

      Tämä on vain oma mielipide, mutta noista malleista voi heittää vaikka arvalla. Ne on kaikki "aika" perusmalleja ja suhteellisen kehnoilla suoritusarvoilla. Panasonic kehnoin pienellä marginaalilla.
      Ehkä kannattaisi kuitenkin satsata muutama satanen enemmän laitteeseen, sen taitaisi saada alempina sähkölaskuina takaisin vuosien mittaan. Siis ellei tuo talli ole aivan huippueristetty ja ovia ei auota kuin satunnaisesti.
      Sitten valinnan voisi tehdä vaikka Panasonic HZ25 / Mitsubishin LN25 välillä. Näissä malleissa tulee paitsi lämpö halvemmalla, niin myös ovat toimintavarmempia huippupakkasilla. Tärkeä homma jos on tarkoitus pitää lämmöt päällä pelkästään lämpöpumpun voimin. Ikinä en ole ymmärtänyt miksi keskimäärin huonommin eristetty autotalli kannattaisi lämmittää selvästi energiatehottomammalla laitteella kuin asuintalo. Sitä kovempiin säästöihin pääsee, mitä paremman laitteen valitsee ja todennäköisesti saa samalla myös pitkäikäisempää tekniikkaa...lähes varmasti...

    • Anonyymi

      Kyllä ILP pitäisi kestää enemmän kuin 6 vuotta. Anopilla on Panasonic ollut jo lähes 15 vuotta ja toimii edelleen.

      • Anonyymi

        Joskus käy huono tuuri, vaikka ostaisi minkä. Yhden tapauksen takia o paha tehdä päätelmiä mihinkään suuntaan.
        Äidilläni on jatkuvassa käytössä häälahjaksi vuonna 1966 saatu Kenwoodin vatkain, mutta en sen perusteella lähtisi nimeämään tuota merkkiä varmasti 60 vuotta kestäväksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joskus käy huono tuuri, vaikka ostaisi minkä. Yhden tapauksen takia o paha tehdä päätelmiä mihinkään suuntaan.
        Äidilläni on jatkuvassa käytössä häälahjaksi vuonna 1966 saatu Kenwoodin vatkain, mutta en sen perusteella lähtisi nimeämään tuota merkkiä varmasti 60 vuotta kestäväksi.

        Autotallissa on suolaa ilmassa, ja se puhkaisee sisäyksikön kennon melko nopeasti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3372
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1853
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1527
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1401
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1048
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1004
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      64
      869
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      776
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      707
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      686
    Aihe