NASTA renkaita käyttäviltä perittävä karhennusmaksu
Joka maksetaan teiden karhentamista suorittaville nastarenkaita käyttäville kuljettajille esimerkiksi ajettujen kilometrien mukaisesti kerran kuukaudessa.
Faktahan on, että ilman nastarenkaita tieverkkoa pitää joko suolata tai sitten karhentaa jollain muulla tavalla, jotta kitkarenkaat (kiillottajat) eivät törmäilisi tosiin ja tappaisi kanssaliikkujia.
Teiden karhentaminen maksaa rahaa, joten sitä työtä urhollisesti tekeville on myös maksettava tehdystä työstä
NASTA renkaita käyttäviltä perittävä karhennusmaksu NASTA VERO 500 e
5
128
Vastaukset
- Anonyymi
Asfalttitiet kuluu aivan talvessa uraisiksi pelloksi venäjän PÖLY asfaltti ei täytä määräyksii
- Anonyymi
Eikö helpompi aloitta Nastakiellolla, olethan siinäkin oikeassa,että nartojen olematon hyöty, vain kovalla ja sileällä jäällä !?
- Anonyymi
Maksetaan renkaita ostettaessa 2025
- Anonyymi
Nastarenkaa on kiellettävä !
Suomessa on niin hiljaiset nopeus rajoitukset että jos ei kitkoilla pysy tiellä niin sellaisen kuskin ei tarvitse toisten tiellä ollakkaan, niiden paikka on ojassa !
Ja niiden kortin paikka on Poliisilaitoksen hyllyssä !
Jos kerran tai pari vuodessa on sellainen keli että jään päälle tulee lunta jolloin kitkat on vähän luikkaammat niin minkä helevetin takia sitä pitää ajaa kuin Kalle Rovanperä ?
Tyhmää hommaa särkiä toisten lasit ja kuluttaa tiet ja nostaa ilmaan tie pölyä jne...
Rallli autoissa nastat voidaan sallia ja niissähän niitä onkin moninkertainen määrä ja paljon isompia .
Joka ei kitkoilla osaa ajaa niin menköön busseilla ja junilla jne. tai liftakkoot.
On se kumma kun on niin uus avutonta sakkia ettei kitkoilla osaa ajaa hame sellaisille miehille pitäs ostaa ja sateenkaari lippu toiseen käteen perkeleille ! - Anonyymi
Eihän rekkaautoissakaan ole nasta renkaita (tai no joillakin tyttö kuskeillla voi edessä olla) ja hyvin ne tiellä pysyy...
JA SUOLAN KYLVÖ ON TOINEN MIKÄ PITÄÄ KIELTÄÄ KOKONAAN !
Varsinkin kun nyt tuli sähköautot niin se on myrkkyä niille....akuille sähkömoottoreille ja jarruille..ym. sensoreille joita nykyautoissa on kokoajan enemmän ja enemmän ja sitten ihemtellän kun kalliisti sammutettavat merkkivalot palaa kuin joulu kuusessa koe laudassa. Hullua hommaa !
EI TARVITA KUIN HIEKKAA PAHINPIIN MÄKIIN KESKI SUOMEEN KONGINKANKAAN SEUTUVILLE MUUUTAMANA PAHIMPANA PÄIVÄNÄ VUODESSA !
Nitäkään ei tarvita henkilöautoille jotka kitkoilla ajaa vaan rekkojen takia !
Sitten vielä yksi juttu Pinnoitetut renkaatt pitää kieltää rekoilta ,kaikki tien varret on täynnä renkaan pintoja ja suojia jotka lentää helvettiin kun pinnta irtoaa kun perseaukinaiset vanhoilla romuilla ajavat rekka miehet ostaa pinnoitettuja kumeja joissa ei pinnat pysy paikoillaan vaikka ne tietää että paljon kalliimmaksi tulee....mutta kun on perse auki niin ei raski uusia kumeja ostaa.....hlmöläisten hommaa....siihen tarvitaan laki muutos ei tymät tollot järki sanaa usko ei. vaikka se on aivan selvä asia että omaa rahaahan ne vaan tuhlaa tyhmyydellään...eivätkä perkeleet edes siivoa tien varsia !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3381376Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941335- 1581218
- 681041
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos60897Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27852Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46829