Autotallin lämmitys ja kosteudenpoisto?

Anonyymi-ap

Autotallin lämmitys ja kosteudenpoisto?
Talli on 4,5x8x3m peltivillaelementeistä tehty 200 mm millaeristyksellä. Lattiassa on varuilta lämmityskaapelit.

Olen harkinnut autotalliini kosteudenpoistimen hankintaa, siis sellaista edullista siirrettävää ilmastointilaitetta.

Jos ei johdakaan koneen lämmittämää ilmaa ulos vaan kierrättää takaisin sisätilaan ja asettaa laitteen kosteudenpoistolle.

Eikö vekottimen kaikki sähkö muutukin lämmöksi ja tiivistyvä vesi viemäriin.

Talvella haluan tietysti lämpöä, kesällä riittää kosteudenpoisto.

1

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sitten kannata hankkia jäähdytyslaitetta, joka haihduttaa kondensoirtuneen kosteuden poistoilmaan...

      Tosin vähän huti koko ajatus, kun pieniä kondenssikuivaimia saa muutamalla satasella. Näissä voi olla jopa automatiikka, joka ohjaa laitetta ilmankosteuden mukaan.

      Mutta... nämä ovat aikalailla tropiikkiin tehtyjä laitteita. Speksatut suoritusarvot määritetty 30 °C lämpötilassa ja korkeassa ilmankosteudessa. Jos siellä autotallissa onkin lämpötila lähempänä 10 kuin 30 astetta, niin ei toimi, kun vehje takoo koko ajan jäätymissuojaansa vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      87
      4275
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      209
      3414
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3056
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      82
      2776
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      383
      2485
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      184
      2153
    7. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      40
      1692
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1625
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1428
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1412
    Aihe