Surkuhupaisanhan tästä asiasta tekee se, että Halla-aho otti kantaa asialliseen T-paitaan julkisestikin, mutta persuteemu rehveltää jatkuvasti kuin olisi vasta herännyt krapula-aamuun, jota odottelemaann nuokahti puku päällä johonkin kusiputkan nurkkaan eilisehtoolla...
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010818860.html
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010818860.html
Vastaukset 23
Vanhimmat
Persumiehille on eri säännöt kuin muiden puolueiden naisille.
Äyh, mitä, kohta saat kyllä turpiis, minä olen Teemu ja pahalla päällä nyt. Näin minä puristelen nyt nyrkkejä, näetkös? Minä olen minä, keskisarjan miehiä, äyh.
https://images.sanoma-sndp.fi/17081d94c955b426ad17ee589f502c3f/normal/1920.jpg
Aikoinaan nousi hälyä, kun Esko-Juhani Tennilä ei käyttänyt kravattia eduskunnassa. Tällä pultsarin näköisellä persulla sellainen on, mutta hassuun paikkaan on sullonut sen alaosan. No, sallitaan pienet etikettivirheet, kun kyseessä on persu. Sallittiinhan eduskunnassa metsuripaitahomokin ilman kravattia, kun oli persu.
Mutta se on anteeksiantamatonta, jos vasurinaisella on siisti valkoinen paita, sehän se sattuu persupuhemiehen silmään kipeästi.
Persu yrittää parhaansa.
Halla-aho syyllistyy poliittiseen ajojahtiin jopa eduskunnan puhemiehenä: TÖRKEÄÄ!
Tämä alkaa nyt jo vähin erin ottaa päähän, että Perussuomaliset on jatkuvan pilkan kohteena joka foorumilla. Punikki media on koko ajan Perussuomalaisten kimpussa, ei muuta haeta kuin ikäviä asioita ja asioita vääristellään kuin Neuvostoliitto aikoina. Kyllä KAnsa tietää totuuden eikäö öue noit asonta julkaisuja iltalehti hesari yle.
?
Saisiko saman arabiaksi?
t:Jenna S, PS.
Sinun mielestäsi on liikaa vaadittu, että töihin mennään selvin päin?
Sekin on totta kai jonkun muun syy, kun persu persuilee.
Lähiöjuopon näköinen örveltäjä.
Jytkyjen jälkeenhän eduskunnassa on alkanut pyöriä noita tosielämän putoushahmoja.
Tuo on tainnut vetää muutakin kuin pulkkaa....
Teemu Keskisarjahan sanoi pitäneensä alkoholilla yllä mielenterveyttään. Hieno homma.
Mutta lopulta mies on persuna eduskunnassa paidan helma lepattaen pitämässä puheita, joiden sisällön perusteella kuulijalle ei ehkä ihan ensimmäisenä välity kuva, että puhujan mielenterveys olisi kuitenkaan ihan kunnossa. Pitäisiköhän annostusta lisätä?
Lopettiko ne siellä eduskunnan kuppilassa alkoholitarjoilun sen jälkeen kun persujen Teuvo Hakkarainen vietti eduskunnan pikkujoulua surullisenkuuluisin seurauksin? Tuli käräjöintiä ja korvauksia Teuvolle siitä toikkaroinnista.
Pitäisin hyvänä asiana myös, jos eduskunnan tiloista poistettaisiin ne aseiden säilytystilat. Mitä niillä tekee, kun tämä eräskin persu kuitenkin kuljeskeli ase taskussa pitkin ja poikin eduskuntataloa, tämä Vornanen?
Se on tarkkaa tuon pukeutumisen kanssa. Kun Halla-aho alkoi mäkättää lapsellisesti asiallisesta valkoisesta paidasta, eräs kenttäpersu jo keksikin, ettei se ollutkaan se paita varsinainen syy. Selittäjäpersun mukaan syy olikin ne tatuoinnit, jotka olisi pitänyt peittää. No sitten pitää olla tarkkana tuollaisissa jutuissa, minkä verran peittää, ettei Riikka Purra puolestaan menetä lopullisesti hermojaan, jos onkin peitetty liikaa ja Riikka Purra alkaa nähdä "mustia säkkejä" sun muita ja haluaa alkaa ampua niitä tyynnyttääkseen sairaan persumielensä.
Riikka Purralla meni muuten taas hermo eduskunnan istunnossakin ja raivoaminen päättyi lopulta edellisen hallituksen syyttelyyn vastauksena kysymyksiin, joihin Riikka Purra ei osannut vastata.
Olisi vain puuttunut, että Riikka Purralle olisi sattunut sama kömmähdys kuin Petteri Orpolle kerrattain Petteri Orpon joutuessa turvautumaan p.skan puhumiseen ja hän sen jälkeen kuiskasi Riikka Purran korvaan "en muuta keksinyt".
Ja mikrofonin jäätyä vahingossa auki tuskastunut kuiskaus kuului kaiken kansan korviin median kautta.
ps. Tony Halme osasi sentään sen natsitatuointinsa peittää eduskunnassa. Samoin sen persetatuointinsa, onneksi ei niin sekaisin ollut, että niitä olisi alkanut esitellä. Vaikka tuskinpa Halla-aho olisi niihin puuttunut, jos olisi silloin puhemiehenä toiminut. Saahan se oman puolueen mies vaikka perseensäkin näyttää, ei aiheuta toimenpiteitä?
Mutta jos on eri puolueen nainen, pitää peittää käsivarressa oleva tatuointikin, ettei tuollaiset persuneidit kuten Halla-aho häiriinny näkemästään?
Jostain syystä pidän nuhjuisesta tyylistä.
Keskisarja on yrittänyt parhaansa. Minulla oli alkoholisoitunut isoisä, joka tuli juhliin samannäköisenä. Yritri parhaansa, vailla napit menivätkin jupopon napeille ja kravatti oli vähän sinne päin.
Onko sinun suvussasi skitsofrenia periytynyt jo kauankin ap?
Ei meillä ole sellaista sairautta, vaan viinanpiru vei vanhempia ikäpolvia. Olivat raukat järkyttyneet sodassa. Sinun isovanhemmat taisivat peuhata senkin ajan serkusten ja sisarusten kesken. Ainakaan rintamalla heitä ei nähty, kuten ei sinuakaan armeijassa.
Halla-ahon vastaus klassikko ainesta vttuiluineen toinittajalle jne. joka ei sitä edes ymmärtänyt 😂😂
Alkoiko jöpöttää ?
Teemu oli aivan selvästi ylipukeutunut kun ei saanut tallinoveja kiinni ja jousituskin petti. Persujen pukeutumisohje kuuluisi olla sellainen mihinkä ovat tottuneet elikkä lomittajan haalarit taikka tiukat speedut.
Punaiset speedot joiden takamukseen on leikattu munan menevä reikä. Sellaisia persupojat käyttävät harrastuksissaan.