Miksi Trump voitti?

Tätä analysoidaan nyt kuumeisesti joka puolella.

Syy on sama kuin miksi usein oppositio voittaa, lisäksi on monia syitä.

Tyytymättömyys edelliseen, ei ole saanut aikaan niitä asioita, joita työväenluokka ja keskiluokka ja maatalousväestö haluaa. Muillahan ei ole riittävästi äänestäjiä mihinkään.

Eli käytännössä kyse on väestön tietoisuudesta. Poliittisesta tietoisuudesta, ymmärtääkö se ketkä ehdokkaat parhaiten ajavat sen taloudellisia, poliittisia ja turvallisuusetuja.

Nyt Trump onnistui antamaan itsestään sellaisen kuvan valehtelulla, harhauttamalla, propagandalla ja suoranaisella terrorilla ja uhkailemalla. Hänen kannattajansa lukevat vain hänen medioitaan ja kansa on jakautunut kahteen vihamieliseen leiriin.

Nyt kun hän toteuttaa politiikkaansa, totuus paljastuu. Hän ajaa rikkaiden etua ensin, aivan ensin omaa etuaan, toiseksi USAn etua ja kolmanneksi vasta kansan etua, että pysyisi vallassa. Vallassa pysyminen yritetään varmistaa uusien idolien esiintulolla tälle liikkeelle ja demokraattisten instituutioiden romuttamisen jatkumisella.

Muiden liikkeiden tehtävä on paljastaa tuo kupla. Ei pitäisi olla vaikeata. Olisi myös ollut helppo voittaa nämä vaalit, mutta demokraattien johto teki monta virhettä. Ei valinnut ajoissa uutta ehdokasta, eikä osannut yhdistää kansaa tätä äärioikeiston rynnistystä vastaan, ja suosii ei kristillisiä yltiöliberaalisia arvoja, mihin kansa on ylen kyllästynyt.

1

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maailman uhat ovat nyt Venäjän imperialismi, islamismi ja äärioikeisto. Kiina voidaan jopa saada näitä vastaan, mutta Trump vain kahta ensimmäistä. Trump kokee Kiinan suurimmaksi uhaksi. On se yksi uhka sekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      114
      4422
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2528
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      79
      1657
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      802
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe