Olen amiksessa ja kysyisin että

Anonyymi-ap

Mikä on vaihe

16

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No vaikka esim. L2 .

    • Anonyymi

      Dumb&dumber vaihe ja nolla.

    • Anonyymi

      Aika erikoisella logiikalla täällä poistetaan viestejä.

    • Anonyymi

      Vielä erikoisemmalla logiikalla täällä tehdään palstojen aktivointia...

      • Anonyymi

        Saati sitten että jaksat vuodesta toiseen pohtia näitä aktivointeja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saati sitten että jaksat vuodesta toiseen pohtia näitä aktivointeja.

        Se ei ole vielä löytänyt sellaista viestiä johon olisi ymmärrystä mitään muutakaan kommentoida.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saati sitten että jaksat vuodesta toiseen pohtia näitä aktivointeja.

        Ja ymmärtä,öttä yhtään mistä puhutaan

        Suoer asiantuntija


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saati sitten että jaksat vuodesta toiseen pohtia näitä aktivointeja.

        Aloitus valittja on palstan kesto aktiboija ilmesesti
        Töissä almassa


    • Anonyymi

      Kun istuu vapaa-ajalla hiljaa pimeydessä niin pärjäilee
      Kaupan työntekijöistä suuri osa on matalapalkkaisia. Kuva: Aleksi Jalava

      – Saan todella pientä palkkaa osa-aikatyöstäni, koska työnantaja ei pysty tarjoamaan montaa työtuntia viikossa. Tämä lisäksi teen keikkatyötä. Tuloni jäävät alle tuhanteen euroon kuussa. Rahat riittävät tosi huonosti. En voi käydä kampaajalla enkä omistaa autoa tai käydä ulkona syömässä, toinen vastaaja kertoo.

      Äänestä SDP

      📍📍📍📍📍📍📍📍📍📍
      Älkää täällä valittako kaikesta

      Nauttikaa kokoomuspolitiikasta
      Kun ootte heitä äänestäneet

      Ja kiittäkää mtv 3 n pissiksiä kun ovat teitä auttaneet äänestämään urpoja

      Kokoomuslainen termospullo duunari ei ole miljonääri

      Äänestä SDP

    • Anonyymi

      Sähkölaitoksella olevan hheneraattorin ääri johdin kuntaas nolla on tähtipiste joka on maadoitettu ja sn potentiaali on jännitteinen äärijohtimeen verraten

    • Anonyymi

      Minä uskon Isään, Poikaan ja Kolmeen Vaiheeseen.

    • Anonyymi

      Ja palstan aktivointeihin heneraattorin äärijohtimilla !

    • Anonyymi

      👺👺👺👺🚜👺🚜
      Liity mukaan keskusteluihin
      Meidän mielestämme keskustelu kuuluu kaikille. Jos haluat apua ongelmaasi, jakaa ajatuksiasi tai kysyä mielipiteitä, aloita keskustelu! Anonyymisti tottakai.

      🔌🔌🔌🔌🔌🔌🔌🔌🔌🔌🔌🔌🔌
      Usein tällä kysyttyä
      Sähköpätevyydet ja työalueet
      Sähköturvallisuuslaissa on määritelty seuraavat sähköpätevyydet:

      sähköpätevyys 1, eli S1: kaikki sähkötyöt
      sähköpätevyys 2, eli S2: enintään 1000 V sähkötyöt
      sähköpätevyys 3, eli S3: sähkölaitekorjaus.
      Aiemmat, ennen vuoden 1996 lakimuutosta myönnetyt pätevyystodistukset A, B, C, D ovat edelleen voimassa annetussa laajuudessaan.


      Sähköpätevyystodistuksen myöntämisen edellytykset

      Pätevyystodistukset myöntää Henkilö- ja yritysarviointi SETI OyLinkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä.

      Jotta voit saada pätevyystodistuksen, edellytyksenä on:

      soveltuva sähköalan koulutus
      soveltuva sähköalan työkokemus
      suoritettu sähköturvallisuustutkinto.
      Sähköpätevyysluokkien pätevyystodistusten saamisen minimivaatimukset hyväksytysti suoritetun sähköturvallisuustutkinnon lisäksi ovat:

      Sähköpätevyys 2, eli S2: soveltuva perustutkinto, esim. sähköasentaja, ja sen jälkeen hankittu kolmen vuoden työkokemus sähkölaitteistojen rakentamiseen ja töiden johtamiseen perehdyttävistä töistä.
      Sähköpätevyys 3, eli S3: koulutus voidaan korvata soveltuvalla työkokemuksella.
      Sähköpätevyys 1, eli S1: vähintään teknikon tai insinöörin koulutus ja riittävän laaja-alainen kahden vuoden työkokemus
      Rajoitettu sähköpätevyys 1: yliasentajan erikoisammattitutkinto ja vähintään kuuden vuoden työkokemus.
      Lue vaatimuksista tarkemmin SETI:n sivulta.Linkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä

      Sähköpätevyys 3 -luokan työalue
      Luokan S3 pätevyystodistus on työalueeltaan laitekorjauspätevyys, eikä oikeuta tekemään rakennusten laajoja sähköasennuksia.

      Mitä sähkötöitä luokan S3 urakoitsija saa tehdä?

      Enintään 1000V:n sähkölaitteiden irrottaminen paikoiltaan, niiden uudelleen kiinnittäminen ja rikkoontuneiden sähkölaitteiden ja -kalusteiden vaihtaminen uusiin ovat S3-urakoitsijan työalueeseen kuuluvia töitä. S3-urakoitsija saa asentaa yksittäisen ryhmäjohdon keskukselta tai asennusrasialta korjattavaa tai uutena asennettavaa laitetta, esim. ilmalämpöpumppu, tai laitekokonaisuutta, esim. nosto-ovi, varten muuttamatta keskuksen rakennetta.

      Sähkötyöt, joissa joudutaan asentamaan useita sähkölaitteita ja kaapeleita asennuskokonaisuudeksi, eivät kuulu S3-urakoitsijalle sallittuihin töihin.


      Oikeutta tehdä sähkötöitä ei tarvita muutamassa poikkeustapauksessa:
      maallikkotyöt
      eräät muut erityistapaukset tietyin edellytyksin (Sähköturvallisuuslaki 1135/2016, 56 §):
      sähköauton voimajärjestelmän sähkötyöt: töiden tekijän on oltava riittävästi perehtynyt kyseisen ajoneuvomallin sähköjärjestelmään ja sähkön vaaroihin
      maakaapelointiurakoissa kaapelin asentaminen ja peittäminen kaapeliojaan sähköurakoitsijan valvonnassa: työn tekijällä on oltava vähintään kahden vuoden kokemus kyseisestä työstä ja riittävät alan perustaidot
      vähäinen, kertaluonteinen sähkötyö, jos tekijällä on työhön oikeuttava pätevyystodistus, esimerkiksi yksittäisen pistorasian tai valaisinpisteen asennus
      tilapäisen sähkölaitteiston rakentaminen opetustarkoituksessa koulun laboratoriotiloissa, kun työtä ohjaa ja valvoo sähköalan ammattihenkilö
      sähköalan ammattihenkilön omaan tai lähisukulaisensa asuntoon tekemät sähkötyöt, eli niin sanotut kelpoisuustodistuksella tehtävät työt. Kelpoisuustodistuksen myöntää SETI Oy ja työlle on teetettävä varmennustarkastus.
      Sähköalan ammattihenkilö
      Sähköalan ammattihenkilön katsotaan olevan riittävän ammattitaitoinen valvomaan ja tekemään itsenäisesti koulutustaan ja työkokemustaan vastaavaa sähkö- ja käyttötyötä. Sähköalan ammattihenkilö on henkilö, joka on opastettu sähkötöihin ja lisäksi jokin seuraavista koulutus- ja työkokemusvaatimuksista täyttyy:

      suorittanut soveltuvan tekniikan alan korkeakoulututkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöistä
      suorittanut soveltuvan sähköalan insinöörin tai teknikon tutkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöistä
      suorittanut soveltuvan ammattitutkinnon, erikoisammattitutkinnon tai vastaavan aiemman koulutuksen tai tutkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöissä
      suorittanut soveltuvan ammatillisen perustutkinnon tai vastaavan aiemman koulutuksen tai tutkinnon ja hankkinut vuoden työkokemuksen sähkötöissä
      hankkinut kuuden vuoden työkokemuksen sähkötöissä ja riittävät alan perustiedot.
      Jos kyse on samankaltaisiin sähkölaitteisiin tai laitekokonaisuuksiin kohdistuvasta sähkö- tai käyttötyöstä, esimerkiksi elektroniikkalaitteiden huolto- ja korjaustyöt, voidaan edellä luetelluista poiketen soveltaa lievempiä koulutus- ja työkokemusvaatimuksia. Tällöin riittävän ammattitaitoiseksi tekemään kyseisiä töitä itsenäisesti katsotaan henkilö, jolla on kahden vuoden työkokemus kyseisestä sähkötyöstä ja riittävät alan perustaidot. Jos henkilöllä on soveltuva säh

    • Anonyymi

      Äitisi kertoo sinulle milloin on vaihdevuodet, silloin saat tietä mikä on vaihe

    • Anonyymi

      Ei keero on jo taivassa

    • Anonyymi

      Kaikki on vaiheessa mikään ei valmistu

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8422
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5790
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      254
      4738
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4089
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3910
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3712
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1678
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      91
      1154
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe