Pythonissa ctypes-moduuli on osa standardikirjastoa, ja se mahdollistaa C-kirjastojen käyttöä Python-koodissa. ctypes.CDLL on erityinen funktio, jota käytetään ladataksesi ja vuorovaikuttaa C-dynamiikkakirjastojen (shared libraries) kanssa.
ctypes.CDLL-funktion avulla voit luoda Python-objektin, jonka kautta voit kutsua C-kirjastosta löytyviä funktioita. Tällä tavoin voit hyödyntää C-koodin tehoa ja mahdollisuuksia suoraan Python-sovelluksessasi.
Esimerkki käytöstä:
Oletetaan, että sinulla on C-kirjastosi nimeltä mylib.so (Linuxissa) tai mylib.dll (Windowsissa), ja se sisältää funktion my_function:
🔹🔹🔹
// mylib.c
#include <stdio.h>
void my_function() {
printf("Hello from C!\n");
}
🔹🔹🔹
Voit käyttää ctypes.CDLL-funktion avulla tätä funktiota Pythonissa seuraavasti:
🔸🔸🔸
import ctypes
# Lataa C-kirjasto
mylib = ctypes.CDLL('./mylib.so') # käytä .dll Windowsissa
# Kutsu C-funktiota
mylib.my_function()
🔸🔸🔸
Lisäopastusta, jossa myös parametrien välitystä ym.
https://coderslegacy.com/python/ctypes-tutorial/
C-kirjaston kutsuminen Pythonista
Anonyymi-ap
0
873
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31711921Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15211069Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2526397Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2235212Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1663673- 1743548
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502513Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291990Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121834Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171725