Kiitos ratikka, budjetti on pahasti pakkasella

Kaupungin vuoden 2025 talousarvion tulos on jäämässä alijäämäiseksi 39,6 miljoonaa euroa, vaikka lypsäviä lehmiä on myyty pois 70,2 miljoonaalla eurolla. Lisää velkaa pitää ottaa 121 miljoonaa euroa.

Ratikan piti tuoda sijoitetut eurot takaisin tuplana.
No ei näköhään tuonut.
8125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eiku se on tunnelin vika.

Äänestä
  • Tunnelimaksu rekisterikilven lukijoilla saatava Tampereelle

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tunnelimaksu rekisterikilven lukijoilla saatava Tampereelle

    Ei vaan niille neljälle demariämmälle. Minä kyllä pystyn ajamaan Nässyn rantaa maan päällä kuten ennekin. En tarvitse hukkaputkia mihinkään.

    Äänestä

Onneksi ratikka saatiin jo 4 vuotta ennen kuin budjetti meni pakkaselle.

Äänestä
  • Niin mutta... tota... joo niinku siis... ratikka on ihan tyhmä!

    Äänestä

Menkää sossun elätit töihin niin budjettivaje korjaantuu.

Äänestä

Kun muutin Tampereelle 1970, oli täällä 90 000 teollista yksityispuolen työpaikkaa jotka maksoivat veroja 15 äyrin mukaan .Kaupungin työntekijöitä oli 5000.Talous oli hyvässä kunnossa.Nyt Tampereen kaupungilla 13 000 työntekijää lisäksi on 3 000 osa- ja määräaikaista. Niistää suurin osa siirtynyt so-te alueen himmeliin. Työttömiä Tampereella on ainakin 15 000. Isot yritykset ovat hävinneet täältä, Tampella, Valmet, kenkä- ja tekstiiliteollisuus ja monta muuta pienempää yritystä. Tampereen väkiluku on kasvanut n.50% ,50v :ssa,150 000 --230 000 .Ei hyvältä näytä kehitys, julkinen kasvaa ja yksityinen supistuu.

Äänestä

Kokoomus haisee!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaupungin vuoden 2025 talousarvion tulos on jäämässä alijäämäiseksi 39,6 miljoonaa euroa, vaikka lypsäviä lehmiä on myyty pois 70,2 miljoonaalla eurolla. Lisää velkaa pitää ottaa 121 miljoonaa euroa.

Ratikan piti tuoda sijoitetut eurot takaisin tuplana.
No ei näköhään tuonut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu