😇🙏. Kristinuskolla menee Suomessa todella hyvin. Olen ilolla seurannut, miten 2000 vuotta vanha sanoma otetaan todesta, siitä puhutaan ja se pysyy otsikoissa. Vuodesta toiseen.
Raamatun lukeminen ja tutkiminen on lisääntynyt mm. poliisien keskuudessa ja oikeusaleissa. Pasilassa oli heillä jonkin aikaa oma Raamattu-piiri, jossa riihimäkeläinen Päivi kävi opettamassa mm. Paavalin kirjettä Roomalaisille.
Lisäksi helsinkiläinen piispa Juhana kävi heitä opettamassa, kun maan muut luterilaiset piispat olivat estyneenä. Yhteistyö Juhanan ja muiden piispojen kanssa on saumatonta.
Kristinuskon työllistävä vaikutus on kasvanut mm. paperiteollisuudessa. Aikaisempi Valtakunnan syyttäjä on huolehtinut siitä, että puuta pitää kaataa ja paperia painaa lisää. Lisäksi kasvu on näkynyt metsäyhtiöiden pörssi tuloksessa. Kristinuskon työllistävä vaikutus on merkittävä.
Vapaa-ajattelijat ja kirkosta eronneet ovat jo vuosia väitteillään haastaneet mediaa ottamaan kantaa positiiviseen uskonnonvapauteen. Siksi tällaisilla laiskoilla kristityillä kuten minä, on helppoa katsoa vain aamu-uutisista, että myös meillä saa uskoa. Herra tässä olen, lähetä joku vapaa-ajattelija!
Hämeenlinnalainen äiti lapsensa kautta ihastui Pekka Simojoen gospel -lauluihin ja päätti aloittaa kampanjan. Sen seurauksena iltapäivälehdet julkaisevat Suomen merkittävimpien gospel laulajien biisien sanoituksia. Traktaatteja ei enää tarvitse. Lisäksi lähes kaikki mediat puhuvat aiheesta. Minusta 1500 euron kulukorvaus on liian pieni noin merkittävästä työstä.
Kirkkonummelainen rehtori halusi sivistää ihmisiä ja pisti projektin käyntiin. Nyt maallistuneet ihmiset tietävät, millaista on barokki musiikki ja mikä merkitys kristinuskolla on ollut suomalaiseen kulttuuriin ja historiaan. Tämä helpottaa uskonnon opettajien vastuuta ja työtaakkaa, kun opetusministeri ja Helsingin piispa käyvät aamutelevision kautta puhumassa asiasta suoraan koko kansalle.
Ei muuta kuin hartaalla mielellä laulakaamme kaikki virren sanoin "jos metsäkyyhkyseltä siivet saisin, pois kauas kaikkoaisin..."
Kristinuskolla menee Suomessa todella hyvin
27
413
Vastaukset
- Anonyymi
Kerrassaan mainio katsaus.
- Anonyymi
Pientä sarkasmia.
- Anonyymi
Hyvä se on ja pitää paikkansa.
Lisäksi ennustukset antikristillisestä ajasta saavat vahvistuksen.
- Anonyymi
Siis ei mikään mikään niin voi virvoittaa, kun yhteinen kokoontuminen kauniiseen ihanaan vuosisatoja vanhaan kirkkoon, tai nykyaikaiseen uudempaan temppeliin.
"On riemu kun saan tulla, sun Herra temppeliis. Sun porteistasi käydä sisälle pyhyyksiis. "
On jotain todella armorikasta ja Pyhää, kun seurakunta laulaa sydämestään tätä ihanaa virttä. Siinä sielu ja ruumiskin alkaa voida paremmin ja murheet alkaa hiljalleen muuttua kevyemmiksi kantaa. Kun Jumalanpalvelus on päättynynyt, tuntuu kuin olisin paljon voimakkaampi ja tarmokkaampi ja voimat taas palautunut aloittaa uutta viikkoa. - Anonyymi
Et ymmärtänyt tuonkaan kommentin pointtia.
Mitä ihmettä tuo pellettely on, mistä olet sen oppinut? Teinivuosien kavereilta?
- Anonyymi
Mainio teksti.
- Anonyymi
ihmiset googlettavat asioita ja tietävät kaiken , mahtaa uskovaisia harmittaa , valheet nousevat esiin kaikki
- Anonyymi
Google tietää sinunkin kelasi. No ei se paljon vaatinut.
- Anonyymi
Uskonnottomuus on idiotia ja valhe.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskonnottomuus on idiotia ja valhe.
tuntemattomia ovat ateistin valitsemat polut päämääriinsä 🙂
- Anonyymi
mikä on kirkosta eronneiden määrä viimeisenä kuukautena, se kertoo kaiken
- Anonyymi
Tänään julkaistun väestötilaston mukaan evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuulumattomien suomalaisten määrä nousi lokakuussa 2024 uudelle satatuhatluvulle. Kirkkoon kuului enää 3 530 089 ihmistä, kun Suomen väkiluku oli 5 635 560. Kirkkoon kuulumattomia oli siis yhteensä 2 105 471.
Kahden miljoonan kirkkoon kuulumattoman raja ylittyi elokuussa 2023.
Lähteet:
- Väestön ennakkotilasto, Tilastokeskus https://stat.fi/julkaisu/clmkbizs93s4o0bw1mo0cryk6
Kirkkoon kuuluu enää 62,64% suomalaisista.
19% uskoo kristinuskon jumalaan.
31% ei usko mihinkään jumalaan.
Kirkon tutkimuskeskus katsoo, ettei trendi muutu, vaan jatkuu kirkon kannalta hyvin ikävällä tavalla.
Kasteet sakkaavat.
Kirkon uskonnollisimmat jäsenet poistuvat suurissa määrin seuraavan 10-15 vuoden aikana.
Kirkosta eroamiset myös jatkuvat korkealla tasolla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tänään julkaistun väestötilaston mukaan evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuulumattomien suomalaisten määrä nousi lokakuussa 2024 uudelle satatuhatluvulle. Kirkkoon kuului enää 3 530 089 ihmistä, kun Suomen väkiluku oli 5 635 560. Kirkkoon kuulumattomia oli siis yhteensä 2 105 471.
Kahden miljoonan kirkkoon kuulumattoman raja ylittyi elokuussa 2023.
Lähteet:
- Väestön ennakkotilasto, Tilastokeskus https://stat.fi/julkaisu/clmkbizs93s4o0bw1mo0cryk6
Kirkkoon kuuluu enää 62,64% suomalaisista.
19% uskoo kristinuskon jumalaan.
31% ei usko mihinkään jumalaan.
Kirkon tutkimuskeskus katsoo, ettei trendi muutu, vaan jatkuu kirkon kannalta hyvin ikävällä tavalla.
Kasteet sakkaavat.
Kirkon uskonnollisimmat jäsenet poistuvat suurissa määrin seuraavan 10-15 vuoden aikana.
Kirkosta eroamiset myös jatkuvat korkealla tasolla.Tuohon voisi lisätä, että arkkipiispa Luoma kiteytti nykytilanteen erinomaisesti kun kirkon neliraajahalvauskeertomus julkaistiin 30.10: "Nykyään perusoletus on uskonnottomuus, ei kristillisyys".
- Anonyymi
Ateistit on niin idiootteja, ettei ne tiedä, mistä ovat kotoisin tai mihin itsensä hylänneinä matkaavat. Onnea vaan...
- Anonyymi
kyllä minusta on DNA ja se vaikuttaa tulevaisuuden valintoihin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllä minusta on DNA ja se vaikuttaa tulevaisuuden valintoihin
ei yhtään juutalaista 🤣 toisin kuin pappien perimässä 😠
Suomen kristin uskossa olvat ova kuin tyhmät neisyet, vain nimi että on uskova todelinen tilanne on aivan toista maata. Jos jeesus tulisi tänä päivänä suurin osa jäisi pois karitsan häistä.
- Anonyymi
Hienoja uutisia.
- Anonyymi
Totta, ateistit ovat idiootteja, eivät osaa edes virttä "Totuuden henki, johda sinä meitä, etsiessämme valkeuden teitä".
- Anonyymi
Ja uskovaisillekin se on vain tien päässä loimottavat liekit (1.Kor.3:13).
- Anonyymi
oi herra jos mä matkamies maan 🤣🤣🤣 sitä lauletaan aina kun kannettaan raskaita kantamuksia
- Anonyymi
Kiva kuulla.
- Anonyymi
huh huh raamattu on täyttä paskaa koko kirja ainut mitä hyvää siinä on niin sill' saa hyvin saunan kiukaan syttymään hyvin et jotain hyötyä noista satu kirjoista on
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4091999- 1041934
Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971126Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?12869Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34700Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166646Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi107633- 42619
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!10605Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti27577