Reseptilääkketä kun ostat apteekki laskuttaa käsittelymaksun (ei tietoa onko se vakiosuuruinen) alle 3 euroa.
Jos käsittelymaksy on vakiosuuruuinen tuon alle 3euroa, tarkoittaa se sitä pienemmissä ostoissa joiden hinta ei ole korkea lääkkeen suhteen, hinta kela alennuksineen voi olla jopa sama tai kalliimpi kuin ostaisit sen ilman kela hyvitystä?
ASIASTA TOISEEN
Kun maksat esimerkiksi perintöveroja (onko se sana viivastyneitä maksuista johtuvia kuluja verottajalle), verottaja saattaa esittää toiveita niiden maksamiseen mahdollisimmat tiheästi? Mitä kuullut verot on ulkoistettu maksuliikenteessä, jolloin tiheästi maksettuna maksaa asiakas jokaisesta maksusta käsittelykustannukset. Siksi siinä mielessä jos haluaa säästää hyvin paljon rahaa käsittelykyluissa on parempi maksaa VAIN maksimi välein (tietoa saa vain verotoimistosta), tuolloin myös säästäväinen saa joissain pankeissa korkotuloja jonkin verran?
Ensimmäisen kerran apteekissä kerrottiin ja verot asioita
2
227
Vastaukset
- Anonyymi
Uskaltaisiko sanoa, kun ei muista ehkä oikein?
Verotoimiston ukoistettu ysitys laskuttaa noin 20euroa (alle tai yli?) maksukerrasta??? Siis jos maksaa joka kuukausi (kun henkilö ei osaa pitää rahaa tilillä säästössä), niin 12×20=240euroa (noin 13 kuukauden aikana 12kuukauden maksuista? Eli kun maksaa vain maksimi aikana (jos on jopa useita vuosia) voi säästä paljon rahaa? Mutta jos ei saa säästää niin voi tulla hyvin kalliiksi? Toisaalta (ei tietoa) voi hyvin velkaantunut siirtää ongelman maksuista kauemmaksi (on kuitenki huomioitava ettei ole uusista mahdollisista menetelmistä tietoinen, miten tekevät verot?, kysy Verotoimistosta?).- Anonyymi
Verotoimiston uLkoistettu yRitys laskuttaa noin 20euroa (alle tai yli?) maksukerrasta??? Siis jos maksaa joka kuukausi (kun henkilö ei osaa pitää rahaa tilillä säästössä?), niin 12×20=240euroa (noin 13 kuukauden aikana 12kuukauden maksuista? Eli kun maksaa vain maksimi aikana (jos on jopa useita vuosia) voi säästä paljon rahaa? Mutta jos ei Osaa säästää niin voi tulla hyvin kalliiksi? Toisaalta (ei tietoa) voi hyvin velkaantunut siirtää ongelman maksuista kauemmaksi (on kuitenki huomioitava ettei ole uusista mahdollisista menetelmistä tietoinen, miten tekevät verot?), kysy Verotoimistosta jos enempi kiinnostaa?).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328374Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4827619SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2215692Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en964752Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474644Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1094486Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1584464Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254365Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144206Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03840