Oon muuuttamassa ens kesänä kuopioon ja edessä on lukioon meno. Nyt sit kysysin et kumpi on parempi ja MIKS?!?!
Klassikka vai lyseo???
x) Nyt porukka käännyttään mua... :D
Klassikka vai lyseo???
x) Nyt porukka käännyttään mua... :D
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
lukion paremmuus riippuu ihan omasta opiskelumotivaatiostasi. Klassikan käynyt kehuu klassikan lukioo ja lyseon käyny kehuu lyseoo, luonnollisesti.
Valkkaa lähimpänä oleva.
Arvostukset muuttuvat ajan myötä. Kun itse kävin 80-luvulla lukion oli klassika se "eliittilukio" eli keskiarvovaatimus n. 8,0. Itse kävin lyseon. Kun sitten "mainiot" poliitikkomme ovat ilmoittaneet (Lipponen, Ahtisaari) käyneensä lyseon on se sittemmin noussut paikkakunnan "elittiilukioksi". Itse en tänään menisi kumpaankaan, vaan menisin hieman rauhallisempaan paikkaan, jossa voi elitismin sijaan keskittyä opiskeluun eli menisin Minariin tai Linnanpeltoon. Muuten: jos lukio on pakko käydä niin mieti muita paikkoja kuin Kuopio!
Arvostukset muuttuvat ajan myötä. Kun itse kävin 80-luvulla lukion oli klassika se "eliittilukio" eli keskiarvovaatimus n. 8,0. Itse kävin lyseon. Kun sitten "mainiot" poliitikkomme ovat ilmoittaneet (Lipponen, Ahtisaari) käyneensä lyseon on se sittemmin noussut paikkakunnan "elittiilukioksi". Itse en tänään menisi kumpaankaan, vaan menisin hieman rauhallisempaan paikkaan, jossa voi elitismin sijaan keskittyä opiskeluun eli menisin Minariin tai Linnanpeltoon. Muuten: jos lukio on pakko käydä niin mieti muita paikkoja kuin Kuopio!
Mulla ei oo vaihtoehtoja kaupungin suhteen... Se on pakko olla Kuopio. Ja lukio vaihtoehtoja on nyt tasan 2, eli klassikka tai lyseo... :( Mutta, kyllä mä jotain keksin...
Mee ehdottomasti Klassikkaan. Evakon jälkeen pääset hienoon, uudistuneeseen kouluun!!!
minä ihmettelen miksi et voisi mennä kallaveteen?sinne oli tänäkin uonna eniten hakijoita ja se on paras monien mielestä,hyvä sijaintikin!lyseon lähellä!
jos sulla on vaan noi vaihtoehot,niin sitten riippuu susta:
klassikan tyypit on urhelullisempia yleensä(urheilulukio)ja "normaalimpia" ja keskiarvoraja on paljon alempi kuin lyseossa!
lyseossa taas on korkea raja,jotain 8,5!ja siellä opislkeletvat,jos nyt suoraan sanon;nörtit!ei se mitään siis,mene sinne jos haluat vain lukea ja lukea,seuraa ei sieltä saa,kun ne haluavat vain lukea!
kallaveessä on korkea keskiarvoraja,mut siellä on normaaleja ihmisiä ja paras ilmapiiri!tule siis sinne!
moi!
Koska minäkin kävin sen !!! Se riittää perusteluksi.
Minä katselisin lukioiden opinto-oppaita ja vähän kurssitarjontaa ja tekisin sen perusteella päätöksen mieluummin kuin stereotypioihin perustuvien mielipiteiden mukaan siitä miten lyskalaiset on semmosia ja klassikkalaiset taas enemmän tämmösiä.
Sinuna valitsisin Lyseon. Se on parhaimmalla paikalla ja "eliittilukio". Itse saan vain nolona katsella sitä rakennusta, kun en päässyt!
On lyhyt matka kipaista torille vetämään possumunkki tai lihis jos ei satu sen päivän ruokatarjonta miellyttämään (vaikka kyllä kai kouluissa hyvä ruoka on, en sillä sano). Varsinkin Hanna Partasen lihis sulaa suussa hyvin pitkälti.
miks vaihtoehtoina vain klassikka ja lyseo?? semmoset stereotypiat noihin on että lyseossa hiket ja klassikassa urheilijat. noinhan se vähän on, mutta kyllä kummastakin "normaalia" porukkaa löytyy. mutta itse kallaveteläisenä en mitään valittamista keksi, ilmapiiri tosi hyvä, opet mukavia (oikeesti) ja kurssitarjonta hyvin monipuolinen. ei kaduta tämä valinta :) kavereita on kaikissa kuopion lukioissa, eipä heilläkään paljoa valittamista ollut, paitsi klassikassa se remontti edessä..ja lyska on pienempi ja onhan siellä sitä täydellisyyteen pyrkivää porukkaa (en yleistä) :) noh, jos keskiarvo riittää sijaintinsa takia itse yrittäisin sinuna lyseoon jos pakko kahdesta valita (mutta ihan mieluiten kallaveteen;)
Joka lukiosta tulee ulos omanlaisensa nörtti ja joissakin vieläpä elitistisempi kuin noissa kahdessa, mutta ei sekää mitään kun niin sen vaan täytyy mennä. Kymmenisen vuotta on omista lukioajoista (ja vannon ja vakuutan ettei tämä tiukkapipoinen arpapeli lukiovalintaa lopu). Mene siis Kallaveteen, jos et lukioon niin edes uimaan siihen ja mieluusti siihen lukioonkin ...
Suosittelen Kallaveden lukiota. Paljon oppilaita ja monenlaisia kasvoja ja persoonia. Varmasti löytyy kaikille kavereita. Opetuksen taso yksi korkeimpia Kuopiossa.
...mutta lyseo on ainakin ihan harkitsemisen arvoinen. Onhan siellä niitä nörttejä, kaiken maailman muitakin friikkejä, sellaisia tavallisia ihmisiä, hulluja ib:läisiä ja hieman sitä sun tätä. (niinkuin varmaan kaikissa kouluissa on)
Mutta lyskalla nyt ainakin on etuna hyvä sijainti ja hyvät opettajat..
Lyseo on omasta mielestäni parempi, mutta mielipiteeni tuskin vaikuttaa kovinkaan paljoa , koska en ole vielä edes menossa lukioon, mutta voin sanoa, että siellä on mukavia ihmisiä.