Sahan pitäminen puhtaa estää vikoja

Anonyymi-ap

Kannattaa opetella pitämään saha puhtaana, pysyy kunnossa ja parempi käyttää.

Käynnistimen alta, käynnistin, vauhtipyörän ympäristö, puola, kaasuttimen ja kurkun ympäristö, sylinterin juuri, äänenvaimentajan alapuolelta ( äänenvaimentajan irroitus) kytkimen ympäristö ja alapuoli ( kytkimen ja rummun irroitus) peitelevyn alla joissakin jarrumekanismin vipuja ja jousia, sinne kerääntyy lika ja kovettuu.

Kaikki irti ja sankkoon jossa kuumaan vettä, pineline tehopesu tiivistettä pari desiä. Antaa olla ja harjaa tiskiharjalla / vastaavalla jolla ylettyy koloihin. Lähtee muuten hyvin.

Takakahvan kannen alla on kaasuliipaisin ja vipuja, jousi. Kansi pois ja lika harjalla ja pesuvedellä.

Saha astian päälle ja kastelee pesuvedellä harjalla kunnolla, helpoin ja tehokkain tapa.

( kymmeniä sahoja nähnyt joissa kaasuliipaisin viallinen kun takakahvan sisällä tummaa pöly/pihka/öljyä kovettuneena eikä sitä ole puhdistettu ajoissa, yhtä paljon käynnistimiä jotka ei toimi tai narupyörä rikki kun liikaa liikaa jumittamassa mutta vedelty, joissakin ritilät puoliksi ummessa.


( asetoonipohjaisia tai jarrupuhdistusaineita ei pidä käyttää kun ne ei toimi ollenkaan sahan puhdistuksessa ja haalistuttaa muoveja, kumia )

10

184

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt oli niin kovaa asiaa että jännäkakassa on puhtaana pitämistä!

    • Anonyymi

      vanha metsuri kun puhdisteli sirkkelin terää niin sanoi että sillä lähtee millä on tullutkin... laittoi mäntysoppaa terään ja pyyhki pihkan pois terästä..
      moottorisahassa tökötti on pihkaa ja teräketjuöljyä.. pinelinekin on mäntyöljypohjainen puhdistuaine....kokeilkaapa mäntysopaa ja lämmintä vettä, se on paljon halvempaa,,,

    • Anonyymi

      Teköälyn mieleestä pihka liukenee parhaiten etanoliin (alkoholiin) tai muihin orgaanisiin liuottimiin, kuten asetoniin, tärpättiin tai bensiiniin.

      • Anonyymi

        Sahoilla käytettiin polttoöljyä ennenvanhaan.


    • Anonyymi

      "Teköälyn mieleestä pihka liukenee parhaiten etanoliin (alkoholiin) tai muihin orgaanisiin liuottimiin, kuten asetoniin, tärpättiin tai bensiiniin."

      Miten ennen tekoälyn aikakautta sahat on saatu puhtaiksi...

    • Anonyymi

      Tärpätti puree ainakin hyvin sahan koppaan pinttyneeseen pihkaan. Asetonilla ja jarrunpuhdistusaineella ei irtoa oikein mikään. Enpä ole paineilmaa kummemmalla muuten sahaa putsaillut ja otan ainoastaan päällyskopan auki. Joskus harvoin käynnistimen.

      • Anonyymi

        Äänenvaimentimen takaa ei aina lähde kaikki moska paineilmalla vaan se pitää irroittaa. Kiinnileikanneista sahoistsa mitä olen purkaut niin pakopuolella on yleensä leikkuujäljet ja jäähdytysrivat ihan tukossa.


    • Anonyymi

      ei mitään merkitystä tuolla hifistelyllä,turhaa kaupunkilaisten nypläystä

      • Anonyymi

        Kannattaa siivota joskus. Ylikuumenee ja leikkaa kiinni jos sylinteri on purumoskan peitossa. Eikä anna tehoja jos suodatin tai putki tukossa. Käynnistimen osatkin menee jumiin. Kuoren pihkatahrat on tietenkin vain ulkonäköä.


    • Anonyymi

      Paineilmapuhdistus. Jos päivittäin sahaa, laippa kannattaa kääntää viikoittain ja ketjun ollessa irti puhaltaa sen laipan uran puhtaaksi. Paineilmalla pääsee joka koloon ilman suurempaa purkamista. Ilmansuodatin puhdistetaan irrotettuna ja jos haluaa, voihan sen joskus pestäkin. Imansuodatin pitää silloin tietty ollaa paikallaan, kun sahaa aineilmalla puhallellaan. Jotkut teräketjuöljyt tukkii sen öljy kulkureitin ja ketju jumii kiinni. Silloin olen pistänyt pidemmäksi aikaa bensiiniä sinne terketjuöljysäiliöön ja lopulta paineilmaa sinnekin, on ne auenneet.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      2940
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1061
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      883
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      51
      836
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      799
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      684
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      79
      655
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      626
    9. 50
      625
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      614
    Aihe