Avasi silmät kyllä masennukselle. Meillä on ollut sukset ristissä jo
Pidemmän aikaa: kaikki mitä teen, sanon, ruoka mitä ostan kaupasta
ruoka mitä teen. tänään valitti,kun
heräsin tunnin liian aikaisin, auton paikka pihalla, milloin sillä ajetaan, mihin tarkoitukseen sitä käytetään.
Siis kaikki aivan kaikki on väärin. En syytä miestäni mistään,hänen on selkeästi paha. Mikään keskustelu ei auta, kääntää kaiken. minua vastaan.
Kaikki on samantekevää. Minun pitäs koko ajan myönnellä, minun pitäs koko ajan vaan ymmärtää häntä. Hermo on pinnassa jaksaminen koetuksella, kyllä hänen pitäisi myöntää olevansa masentunut ja hakea apua. Mutta ei syy on muissa ennenkaikkea ja hänen mielestään lähes ainoastaan vaan minussa.
Vain Elämää kausi 15 Marco Hietalan päivä
5
484
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä sinä odotat? Lähde lätkimään, löydä oma elämä!
- Anonyymi
Ei pitkää liittoa noin heitetä roskiin, eroaminen olisi lisäksi turhaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pitkää liittoa noin heitetä roskiin, eroaminen olisi lisäksi turhaa.
Mies ei apua hae, ei itselleen eikä sinulle. Se on varma!
Ehkä tämä sopii sinulle. Kärsitte yhdessä mikä kärsittävä on.
- Anonyymi
Homma paranee, kun alat jauhaa tota juttua töissä joka välissä ja kaikille.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne. Läheisen psyykkinen sairaus on kuormittavaa myös omaisille ja läheisille.
Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamitahoista, joihin voit halutessasi olla yhteydessä. Toki voit vinkata palveluista myös puolisollesi.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta.
Tukihenkilö löytyy esimerkiksi FinFamin tukisuhdepalvelusta nimeltään Tukea psyykkisesti oireilevien tai sairastavien omaisille ja läheisille https://tukinet.net/teemat/tukea-psyykkisesti-oireilevien-tai-sairastavien-omaisille-ja-laheisille/tukisuhteet/ ja MIELI Tukisuhteesta https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94934
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54878Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61798Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141718- 65665
- 78521
- 39498
- 40486
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86477Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467