Autoni on parkissa aivan keskustassa, mutta silti hiiret olivat päässeet käsiksi auton johtosarjaan ja syöneet johdot rikki. Huomasin auton vikakoodit ja vein sen huoltoon, missä selvisi, että paksu nippu johtoja oli jyrsitty piloille. Korjauksen hinta oli lähes 400 €.
Onko kukaan muu kohdannut vastaavaa ongelmaa?
Hävittääkö täällä joku hiiriä?
Hiiret syö johdot autosta
6
568
Vastaukset
- Anonyymi
Viritä autoosi hiirenloukkuja/rotanloukkuja. Maukkaat syötit killumaan. Ja sitten odotellaan, Tilanne hoituu sillä
- Anonyymi
Maksan miljoonan sille joka hävittää hiiret Raisiosta. Asialla voi olla myös rotta, niitä on paljon Raisiossa ja oikeastaan kaikkialla. Hiiret ja rotat valitettavasti kuuluvat ympäristöön, ei niistä eroon pääse millään.
- Anonyymi
Kunnolliset myrkyt on EU.ssa kielletty, niin kasvinsuojelussa kuin tuholaistorjunnassa. Näistä ympäristölle haitattomista myrkyistä hiiret vaan pulskistuu. Jos auton lattialla on jotain eväspapereita, hampurilaisroskia tai muuta, niin niiden perässä hiiret tulee pitkienkin matkojen päästä, ja nakertaa johtoniput samalla reissulla. Hiiri pääsee autoon helposti konetilan kautta. Perinteinen hiirenloukku on hyvä pyydys. Mutta sekin kannattaa kiinnittää vaikka rautalangan pätkällä johonkin, että hiiri ei vie loukkua mennessään ja kuole ja jää haisemaan johonkin kojetaulun alle loukkuineen. Tavalliset narut se puree vielä poikki, jos jää kiinni vaikka takajalastaan.
- Anonyymi
Ei mikään ihme, että on hiiriä ja rottia. Raisiohan on kaatopaikka.
- Anonyymi
Euroopan unionin ihmistuomio istuimeen valitus.
Asia hoituu pikimitin. - Anonyymi
Varmaan Skoda kyseessä. Niiden johdot ovat kuin juustoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857505- 965424
- 2614669
- 444555
- 643302
- 502728
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222378- 512362
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292352- 412214