V........uun kiintiö pakolaiset!!!!!!!!!! Oma kansa näkee jo nälkää ja työttömyys kasvaa mariinin hallituksen toimista!!!!!!!!! Pitäisikö alkaa käyttää jo maalaisjärkeä!!!!!!!!!!!!!!!!
Että sillä lailla
Anonyymi-ap
14176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei tule työttömyys Marinin hallituksen toimista! Enempää väärässä et voisi olla!
Työttömyys johtuu tasan yksin tämän hallituksen toimesta. Tämä on 100% selvä juttu!
Leikkaaminen köyhiltä johtaa juuri tähän. Valinta oli yksin oikeisto hallituksen..
Sillä tavalla loppuu kulutus. Se johtuu siitä, että köyhät vievät aina kaikki rahansa yrittäjän kassaan. Nyt vähemmän.
Jos leikkaat 100 euroa miljoonalta, leikkaat 100 miljoonaa euroa joka kuukausi yrittäjältä!
Ja yrittäjä sitten potkii porukkaa pois. Tämä "säästö" maksaa enemmän kuin säästää. Syyskuu 28 tuhatta lisää työttömiä.
Joka kuukausi tuhansia työttömiä lisää. Sillä ei ole Marinin kanssa mitään tekemistä!
Nyky markkinatalous on sellaista. Yrityksistä on palvelualalla 70% yrityksistä. Ne tarvitsevat joka ikisen ostajan pysyäkseen hengissä.
OrpoPurra eivät sitä ymmärrä. Et sinäkään.
Hallitus tuottaa itse joka ikisen työttömän. Hallitus haluaa "kannustaa" työttömiä töihin leikkaamalla työtyömyysturvaa. Käy juuri päinvastoin kuten on nähty.
Ei työtön pääse töihin koska entisiäkin potkitaan pois!
Kyllä työttömyys ja jättivelka periytyvät SS viitosten hallitukselta!
SS vitoset eivät tehneet mitään muutoksia työelämän järjestelyihin vaan aina kuin rahaa tarvittiin, niin se hoidettiin surkuttelematta velalla.
Ei keneltäkään köyhältä mitään leikata, päinvastoin heidän verotuksensakin on äärimmäisen matalaa, ehkä vain nimellistä. Ansaitut rahat siis saavat käyttää halunsa mukaan.
Yritysten menestys ei voi olla riippuvainen sosiaalituista, kyllä siihen vakaampaa pohjaa tarvitaan rahan tulolle!
Jos yrittäjä saa 100€ niin hänelle yleensä jää siitä kateeksi vain noin 20€ joskus hieman enemmän joskus vähemmän.
Yrityksiä ei voi pitää pystyssä esittämälläsi tavalla, siten tehdään vain sosialismissa!
Marin ja SDP antoivat ay toimijoille sen käsityksen jotta he ovat täällä yksinvaltiaita mikä ei demokratiassa voi olla totta. Siinä on yksi syy siihen, miksi meillä menee huonosti! Ehkä pääsyy!
Röh röh ay-mafia KVIIIK !
Itse mafiosohan se taas siellä RÖHKII!
Olet siis sitä mieltä, että Orpon hallitus on täysin epäonnistunut. Se syytti kyllä Marinin hallitusta kaikenlaisesta, mutta kertoi samaan hengenvetoon, että suunta muuttuu. Tälle vuodelle luvatiin jo 60 000 uutta työllistä. Onko sekin siis Marinin vika, kun Purra ja Orpo eivät pidä lupauksiaan. Velkaantumisen piti katketa. Nyt hallitus sitten ottaakin todennäköisesti lähemmäs 60 miljardia euroa uutta velkaa, nyt on varmasti uutta velkaa tulossa noin 47 miljardia, mutta eiköhän se siitä nouse, kun katselee hallitksemme surkeutta.
Marinin hallitus ei puuttunut työelämän uudistamiseen, koska se on kuulunut perinteisesti työmarkkinaosapuolille. Eläkeputkenhan Marinin hallitus lopetti. Hallitus panosti typeryyksien sijasta kasvupolitiikkaan ja pääosassa oli vihreän siirtymän teknologiahankkeiden edistäminen ja energiaomavaraisuuden lisääminen, missä myös onnistuttiin odotuksiakin paremmin.
Jos kerran pienituloisilla menee niin erinomaisesti kuin kerrot, sinun kannattaisi varmaan yrittää luopua liioista tuloistasi ja pyrkiä noiden "hyväosaisten joukkoon, kun heitä kadehdit. Ruokajonossa voi sateessa saada jopa sosiaalisia kontakteja.
Eihän tuossa edellisen kirjoittajan kommentissa väitettykään, että yrittäminen olisi kiinni sosiaalituista. Siinä kerrottiin sen sijaan, että ostovoiman heikentäminen vähentää yritysten tuotteiden kysyntää ja siten heikentää yritysten tuottoja. Mikä siinä meni väärin. Esim. alvin nosto ja hallituksen leikkaustoimet heikentävät kulutuskysyntää. Tulokset puhuvat puolestaan. Taloustilanne heikkenee koko ajan ja työttömyys kasvaa. Mikä viisaus tähän liittyy? Hallituksen kasvutoimia on paperilla vaikka kuinka, edistetään sitä ja tätä, kehitetään toista, tutkitaan yhtä jos toista. Mutta mitään ei saada aikaan.
Ay-liikkeellä on vaikutusta yritysten toimintaan. Joka puolella ay-liikettä on kiitelty siitä, että se on tehnyt monia vuosia maltillisia palkkasopimuksia. Vain hoitoalalla on menty kerran yli sen. Varsinaisen ylitys tapahtui Kokoomuksen lupausten vuoksi noin 15 vuotta sitten, kun Sari Sairaanhoitajalle luvattiin tuntuvat palkankorotukset Kokoomuksen vaalilupauksena.
Pääsyy huonolle menolle on työn tuottavuuden heikkous. Suomessa ei ole pitkällä aikavälillä panostettu tähän vaan päinvastoin kaikenlaisilla säilyttävillä yritystuilla pönkitetty heikkoa tuottavuutta. Tähän ovat monet hallitukset syypäitä. Painopiste on ollut täysin virheellisesti kustannuskilpailukyvyssä, kun sen pitäisi aina olla innovaatiokilpailukyvyssä. USA on ollut hyvä esimerkki siitä, että siellä innovatiivisuus on ollut talouden pääveturi.
En ole sitä mieltä!
Aloittajalla ei taida kaikki Muumit olla tallessa ?
Tyypillinen rasistipersu, eikä osaa olla edes omalla palstallaan, vaikka tosin pelkkiä kokoomuksen juoksytyttöjä ja poikiahan nämä ovat, ovat jo vuodessa saaneet pian satatuhatta uutta työtöntä ja maa on sekaisin.
Juuri niin, ja viherdemaritkin voisi polkaista suohon määkimään?
Sinun on vaikea käyttää minkäänlaista järkeä koska et sitä omaa.
Työllisyys oli huipussaan Marinin aikana.
Heti kun hallitus vaihtui työttömyys alkoi
kasvaa räjähdymäisesti - ja konkurssit.
Suomi meni lamaan, vaikkei ollut enää mitään kriisiä
paitsi persuhallituksen itse aiheuttamat.
Työllisyys oli lumetta, höpö höpö silmänkääntötemppu, jota vähä-älyiset jopa uskovat.
kokoomus ei ikinä ole hallituksessa.
Eikö ne kohta täältä suomesta lähde kun venäjän ohjukset alkaa eksymään suomen kaupunkeihin ja pohjoisen kiinan kierosilmät drooneineen .
Tulloo pohjois-korealaiset oletko valmis reppana?