Ei huolta!
Teollisuusliiton tiedotustilaisuus tänään klo 14. Jättilakkoja odotettavissa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/60fc1aca-d973-45b7-a209-4290602d2a95
Ja jatketaan positiivisella ajattelulla, siitähän tunnetusti on hyötyä:
Suomella menee tänään paremmin kuin huomenna. Nautitaan siitä siis.
Jos ajattelit, että Suomi ei ole vielä riittävän syvässä taantumassa/lamassa, niin...
14
238
Vastaukset 14
- Anonyymi
Tiedotustilaisuuden jälkeen talousennustajat rukkaavat ennusteensa uuteen uskoon. Vielä viime viikolla ennustettiin, että keväällä viimeistään syksyllä Suomen talous lähtee varovaiseen nousuun. Tiedotustilaisuuden jälkeen ennusteet lupaavat pelkästään syvenevää lamaa/taantumaa.
Haaveilitko uuden auton hankkimisesta? Paras unohtaa sellaiset haaveet. Nyt keskityt säästämiseen ja siihen, miten selvitä tulevista lomautuksista/irtisanomisista. Nimittäin:
Suomeen ei enää investoida.- Anonyymi
Ja syyllinen on Orpo-Purran paskahallitus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja syyllinen on Orpo-Purran paskahallitus.
"Ja syyllinen on Orpo-Purran paskahallitus."
Tarkalleen ottaen mihin kyseinen hallitus on syyllinen? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja syyllinen on Orpo-Purran paskahallitus.
Jep !! Totaalinen paskahallitus, Petosjytkyhallitus !!
- Anonyymi
Kokoomus ajaa yksityisen sektorin yritysten ja sijoittajien etuja. Persut ovat hallituksessa hommassa apupuolueena.
- Anonyymi
"Kokoomus ajaa yksityisen sektorin yritysten ja sijoittajien etuja. "
Jos et ole huomannut, niin juuri nämä ovat niitä, jotka työllistävät. Ja esim. vievät, eli tuovat vientituloja Suomeen. Toki julkinen sektorikin työllistää, mutta se kaikki tapahtuu verorahoilla. Eikä julkinen sektori vie yhtään mitään.
Jostain syystä näitä asioita on vasemmiston vaikeaa ymmärtää. Ehkä siksi, koska vesi tulee hanasta, raha seinästä ja pappa betalar. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kokoomus ajaa yksityisen sektorin yritysten ja sijoittajien etuja. "
Jos et ole huomannut, niin juuri nämä ovat niitä, jotka työllistävät. Ja esim. vievät, eli tuovat vientituloja Suomeen. Toki julkinen sektorikin työllistää, mutta se kaikki tapahtuu verorahoilla. Eikä julkinen sektori vie yhtään mitään.
Jostain syystä näitä asioita on vasemmiston vaikeaa ymmärtää. Ehkä siksi, koska vesi tulee hanasta, raha seinästä ja pappa betalar.Siinähän työllistävät, kun kansantuote ei lisäänny. Työtätekevien ihmisten asiat on niin alas kurjistettu, että rahaa ei riitä asumiseen eikä ruokaan. Vaikka kuinka yrittäjät yrittäisivät, firmat eivät menesty, KOSKA IHMISILLÄ EI OLE VARAA OSTAA ja koko yhteiskunta kituu. Palkankorotukset auttavat yhteiskuntaa pyörimään paremmin. Yrityksen kassaan tulee enemmän rahaa ja yhteiskunta saa verotuloja. Tätä on laitapersun vaikea ymärtää.
- Anonyymi
"Jättilakkoja odotettavissa."
Saapa nähdä kuinka paljon SAK menettää tällä kertaa jäsenistöään. Edellisen suurlakko tuli SAK.lle todella kalliiksi.
Luultavasti SAK järjestää näitä suurlakkoja, kun vielä jotenkuten voi. Kohta ei enää ole riittävästi vaikutusvaltaa, kun ei ole enää jäseniäkään. - Anonyymi
Taas tää sama kokkare-persu täällä ulisee kun työväki perää Oikeuksiaan ja kunnon korvausta menetetystä vapaa ajasta. #PETOSJYTKY.
- Anonyymi
Lakkoahan sieltä taas pukkaa. On se p3rk3le etteivät osaa muuta kuin lakkoilla s44t4n4!
- Anonyymi
Lä5k1t kovapalkkaiset lakkojohtajat taas siellä pöytänsä takana julistavat lakkoa, s44t4n4! Tavallinen ihminen joutuu taas kärsijäksi, p3rk3le!
- Anonyymi
Isomahaiset lakkokenraalit siinä poseeraa . Ei tarvitse noille sanoa että istu rekku ja persettä penkkiin ,nyt aletaan lakkoon, kun painovoima noilla ukoilla sen perseen vie penkkiin muutenkin . Ylensyöneen näköisiä läski"aivoja" sak täynnä.
- Anonyymi
Petosjytkyhallitus on ollut nyt vallassa 1.5 vuotta. Ja tuona kyseisenä aikana työttömyys on suomessa lisääntynyt noin 80 000 henkilöllä. Jumalauta lisää tullut 80 000 !! ((( PETOSJYTKY )))
- Anonyymi
jep + kaikki ne lukuisat heikennykset työntekijöille ja etenkin köyhille.. Totaalinen petosjytky.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751729- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341102Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629- 75619
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36464
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398