Turve on kultaakin arvokkaampaa Suomelle ja suomalaisille

Anonyymi-ap

Lue siis tämä. Kuten me kaikki valveutuneet ja sivistyneet kansalaiset tiedämme tosia-asia on se että Suomessa on satumaisen rikkauden lähde. Elämme tuon rajattoman rikkauden eldoradon päällä. Ikuisesti uusiutuva aines jota
on lähes rajattomasti Suomen maaperässä tarjolla. Ei puhuta kullasta, timanteista eikä porkkanoista. Tuo arvokas energiamineraali on nimeltänsä TURVE.

Eduskunnan, hallituksen. yliopistojen ja yritysten on pikaisesti luotava turpeen
hyödyntämisen tulevaisuuden menestysstrategia jolla maamme nostetaan köyhyydestä rikkauteen.
Turpeen avulla bruttokansantuote on mahdollista 10 kertaistaa vuoteen 2100 mennessä. Turpeen synnyttämän rikkaus mahdollistaa mm. sote-alan rahoitukset ilman rajoitteita. Hoitoon pääsee välittömästi kun tarve on ja silloinkin tarvetta ei ole. Köyhyys katoaa yhteiskunnasta. He jotka eivät työtä halua tehdä tai ovat elintapatyöttömiä voivat pössytellä ihan vapaasti yhteiskunnan antamalla runsaalla perustulo kansalaipalkalla tai jäädä eläkkeeelle jo ennen kouluikää. Työvoimatoimistot tulevat tarpeettomiksi. Valjastakaamme suoturve hyvinvointimme peruspilariksi. Turve ei lopu kesken, Turve on ikuinen. Turve on loputon sampo ja rikkauksia tekevä mylly joka pelastaa Suomen kansan, Hoc est verum.

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vihreiden mukaan turve ei ole uusiutuvaa.

      • Anonyymi

        Vihreät ja vassut saivat turpeen aikanaan EU:ssa Hassin johdolla uusiutumattomaksi .
        Jo Suomessa äänestyksessä äänet meni tasan mutta puheenjohtajana toiminut Matti Vanhanen äänesti turpeen puolesta ja siksi päätös olisi pitänyt olla normaalin kokouskäytännön mukaisesti turpeen puolesta.
        Mutta nyt vihervassut väittivät että TÄSSÄ TAPAUKSESSA ei normaali puheenjohtajan kanta voita.
        MIKÄ OLI SE SYY ETTEI YLEINEN KÄYTÄNTÖ SILLOIN TOTEUTUNUT.
        SUORITETTIIN UUSI ÄÄNESTYS JA TAAS ÄÄNET MENI TASAN JA SILLOIN ARPA RATKAISI ASIAN ELI TURPEEN UUSIUTUMATTOMUUS SUOMESSA ON RATKAISTU ARVALLA !!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vihreät ja vassut saivat turpeen aikanaan EU:ssa Hassin johdolla uusiutumattomaksi .
        Jo Suomessa äänestyksessä äänet meni tasan mutta puheenjohtajana toiminut Matti Vanhanen äänesti turpeen puolesta ja siksi päätös olisi pitänyt olla normaalin kokouskäytännön mukaisesti turpeen puolesta.
        Mutta nyt vihervassut väittivät että TÄSSÄ TAPAUKSESSA ei normaali puheenjohtajan kanta voita.
        MIKÄ OLI SE SYY ETTEI YLEINEN KÄYTÄNTÖ SILLOIN TOTEUTUNUT.
        SUORITETTIIN UUSI ÄÄNESTYS JA TAAS ÄÄNET MENI TASAN JA SILLOIN ARPA RATKAISI ASIAN ELI TURPEEN UUSIUTUMATTOMUUS SUOMESSA ON RATKAISTU ARVALLA !!

        Vihervassut junailivat asian edellä kerrotulla tavalla jota jopa EU;n virkamiehet ihmettelivät koska ilman vihervassujen toimintaa Turve olisi sen kasvun osalta luokiteltu uusiutuvaksi .
        Tästä asiasta on "netissä" mukana olleen Eija-Riitta Korholan "turpeen tarina" jossa selvitetään mitä kepulikonsteja silloin vihervassut harrastivat.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1536
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1266
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      875
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      872
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      763
    Aihe