Pitäisi löytää sopiva köynnös aurinkoiselle paikalle. Tarkoitus olisi että se ensin nousisi pari metriä tolppaa pitkin ja sitten leviäisi langoille n 3 m, terassin katoksi. Ajattelin Humalaa tai Karhunköynnöstä, sillä langat käytyy poistaa talveksi talonkaton lumimassan tieltä. Kumpi on nopeampi kasvuinen ? Ja eihän kummastataan valu mitään tahmeaa pöydälle ? Molemmat on kyllä kovia leviämään, eristän kasvin juurimatolla.
Mikä köynnös ?
Auringonsuoja
42292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
koiranhäkkiä pitkin kasvamassa humala.
Tosi nopesti kasvaa,parhaissa oloissa on tulut jopa parikymmentä sentiä päivässä(penskat mittasivat).
En ainakaan oo huomannut että mitään tiputtelisi.
Jos on todella kuuma, aurinkoinen ja kuiva paikka, silloin humalaan tulee helposti kirvoja, se tykkää puolivarjosta ja varjosta.
Yksivuotisista ruusupapu on nopeakasvuinen ja siinä on syötävät pavut, niitä voi ottaa ja laittaa kasvamaan seuraavanakin vuonna.Punaiset kukat.
Samaten kanariankrassi on nopea ja kukkii keltaisin kukin.
mulla on tuo humala koko päivän auringossa,toki kastelen sen aamulla ja illalla,hyvin viihtyy.
Paikka ei ole hurjan paahteinen. Aurinko alkaa paistamaan siihen alku iltapäivästä. Sen takia ajattelin noita monivuotisia, ettei tarvitse muistaa laittaa kasvamaan.