Tutkija: Niin kauan kuin Venäjällä on jalkaväkeä, meillä syytä olla jalkaväkimiinoja

Anonyymi-ap

Tutkijan mukaan Suomen kannattaisi palauttaa jalkaväkimiinat ”metelistä huolimatta”

Ulkopoliittisen instituutin tutkija Henri Vanhanen toteaa, että keskustelu Ottawan sopimuksesta irtautumisesta on virinnyt Suomessa jo kauan.

"Suomessa virinnyt pitkään keskustelu Ottawan sopimuksesta irtaantumisesta. Asiaa tullut pohdittua pitkään ja oma näkemykseni on, että parhaan mahdollisen puolustuksen kannalta tämä on oikea näkemys. Niin kauan kuin Venäjällä on jalkaväkeä, meillä syytä olla jalkaväkimiinoja.

Kokonaisuutta kun miettii niin en kerta kaikkiaan löydä järkisyitä pysyä sopimuksessa niin kauan kuin Venäjä käyttäytyy kuin se käyttäytyy."

7

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikein!

    • Anonyymi

      Toisin sanoen sama asia jotta kaikki ymmärtävät asian.

      Sitten kun Venäjällä on jalatonta väkeä niin niitä ei tarvita.

    • Olen 100% samaa mieltä.
      Suomen kannalta tuon sopimuksen sitältö on se, että me emme käytä jalkaväkimiinoja vaika ne ovat viholllisellamme laajasti käytössä.
      Koska venäjä niitä käyttää, niin jäsenyytemme Ottawan sopimuksessa tuo turvaa vainn venäjälle.

    • Anonyymi

      Jonku pitää ne asetela ja tehdä kartat miinoituksista.

      Ja jossain vaiheessa ne miinat pitää sitte käydä noukkimassa pois. Meillä pitää siksi olla Nato-Tiltuja joita sinne komennetaan miinan tallaajiksi. 😁

    • Anonyymi

      HYPPYMIINOJA JOTKA LAKAISEE HETI LAAJALTI SUOMEEN PYRKIÄT METSIN RAJANYLITYKSEN JÄLKEEN

      • Anonyymi

        Liikeohjatuja ja teholtaan tappovaikutus ympärilta satoja metrejä suuntaan ja toiseen


    • Anonyymi

      Hienoa että vakavasti otettavista tutkijapiireistä tulee näitä kommentteja. Sääli vain että YLE ei niitä julkaise koko kansan tietoisuuteen. Mutta kyllä Suomessa pitäisi aloittaa pikaisesti keskustelu siitä että Halosen pakolla läpi runnoma Ottawan sopimus oli äärimmäinen virhe ja meidän pitäisi erota siitä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1238
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      904
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      90
      845
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      21
      786
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      712
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      636
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      603
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      117
      530
    Aihe