On varmasti vähän kiistanalaista, saako tästä edes puhua julkisesti. Alkuviikosta kuitenkin olin 24 nuoren miehen kanssa reissussa ja siellä tuli maan puolustamisesta puhe. Pari ilmoitti heti että muuttavat ulkomaille, jos vähänkin haiskahtaa sodalle.
Sitten oli enemmistö, joka vaipui armeijamuistoihin ja oli valmiina sotaan. Sitten kolme aatetoveria, jotka nostivat esiin että porvareiden omaisuutta ei aleta puolustaan ja muuta sellaista.
Yhtäkkiä laskien 17 oli valmis puolustamaan maata, nämä kolme vastustivat sotapalvelusta ja lisäksi kaksi jota olivat siis ulkomaille lähdössä. Kaksi oli sellaisessa kunnossa ettei niiden puheista oikein selvinnyt ajatuksia...
Ilmeisesti melko tyypillinen otos. Ihailtavaa on, että tätä maata halutaan puolustaa, Tsemppiä kaikille.
Maanpuolustustahto
24
820
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen medioissa hehkutetaan sotilasmahdin puolustuskykyä, mutta todellisuus lienee Ukrainan vastaavan toisinto. Numerotietojen perusteella Venäjän 200.000 ukon hyökkäys oli tuomittu epäonnistumaan 1,2 miljoonan ammattisotilaan maahan, mutta pian paljastui että Ukrainan 1,2 miljoonaa sotilasta olivatkin aseettomia tilastoliioittelua. Ukrainan reserviläiset ovat yhtä aikaansaapia kuin Suomen kaikki parikymmentä rajavartijaa ja kolme koiraa.
- Anonyymi
Koeta joskus tehdä "galluppisi" niin että :
Jokaista haastatellaan anonyymisti erikseen. (ryhmäpaine)
Haastattelija ja haastateltavat olisivat selvinpäin. (Uho vähenee kun promillet on nollilla, itsekin nähnyt tilanteita kun porukalla on ollut nousuhumala päällä, silloin on melkein pitänyt sitoa porukkaa puuhun kiinni, etteivät lähde Venäjää valloittamaan pelkät laudeliinat aseina..)- Anonyymi
Tämä väkevästi.
Ryhmäpaine vaikuttaa aina näihin galluppeihin. Yksilöinä ja selvin päin ihmiset kykenevät usein parhaiten itsenäiseen ajatteluun.
Itse olen monet kerrat valehdellut työkaveriporukassa maanpuolustusasioista niin että se on mennyt läpi kuin väärä raha, vaikka oikeasti olen nykyisin aseistakieltäytyjä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä väkevästi.
Ryhmäpaine vaikuttaa aina näihin galluppeihin. Yksilöinä ja selvin päin ihmiset kykenevät usein parhaiten itsenäiseen ajatteluun.
Itse olen monet kerrat valehdellut työkaveriporukassa maanpuolustusasioista niin että se on mennyt läpi kuin väärä raha, vaikka oikeasti olen nykyisin aseistakieltäytyjä.Niin ja lisättäköön että asian todellisen laidan tietävät vain läheisimmät ystävät ja sukulaiset jotka sen myös ovat hyväksyneet.
- Anonyymi00020
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja lisättäköön että asian todellisen laidan tietävät vain läheisimmät ystävät ja sukulaiset jotka sen myös ovat hyväksyneet.
Ja tässä ei ryhmäpaine vaikuta ?
- Anonyymi
Sinne vaan ulkomaille! Ei sielläkään helppoa ole ja takaisinhan ei olisi tulemista kun sitä loppuisi.
- Anonyymi
Isänmaallinen kaveri voi aina tulla ja mennä mielensä mukaan vaikka olisi aseistakieltäytyjä!
- Anonyymi00014
Anonyymi kirjoitti:
Isänmaallinen kaveri voi aina tulla ja mennä mielensä mukaan vaikka olisi aseistakieltäytyjä!
On myös muunlaista puolustautumista, kuin aseellinen puolustautuminen.
- Anonyymi00017
Anonyymi00014 kirjoitti:
On myös muunlaista puolustautumista, kuin aseellinen puolustautuminen.
On!
- Anonyymi
Ulkomaille ei voi paeta sodan aikaan
- Anonyymi
Asun jo ulkomailla.
- Anonyymi
Ei voi vaikka on yli 60 vuotias
- Anonyymi00012
Nämä sotaherrat, jotka koko ajan uhoavat sotaa venäjän kanssa ja haluavat sodan syttyvän luikkivat sitten ulkomaille pakoo, jos sota syttyy.
- Anonyymi
Maanpulustustahto on korkea!
Se joka toista sanoo, on Puten kätyri! - Anonyymi00013
Perustuslaki 127 § --> "Jokainen Suomen kansalainen on velvollinen osallistumaan isänmaan puolustukseen tai avustamaan sitä sen mukaan kuin laissa säädetään."
- Anonyymi00015
On myös muunlaista puolustamista, kuin pelkästään aseellinen puolustaminen.
- Anonyymi00018
Perustuslaki on kokonaisuudessaan EU lainsäädännön alapuolella, eikä §127 ole tähän mikään poikkeus.
Suomen perustuslaki ei myöskään miltään osin ole voimassa Suomen ulkopuolella, ei silloinkaan kun se ei ole ristiriidassa EUsäädösten kanssa. - Anonyymi00021
Anonyymi00015 kirjoitti:
On myös muunlaista puolustamista, kuin pelkästään aseellinen puolustaminen.
Niin sitä voi väittää, mutta tehotonta.
- Anonyymi00024
menee sitten kuka menee mutta en itse
- Anonyymi00016
Senkun menevät tapettavaksi. Minä en. Tätä maata ei kannata enää puolustaa, sillä Suomi ei ole enää itsenäinen, vaan on antanut itsenäisyytensä ja itsemääräämisoikeutensa EU:lle. Maa, jolla ei ole omaa rahayksikköä, eikä itsemääräämisoikeutta, ei ole itsenäinen. Siksi katson, että en ole enää velvollinen tätä maata puolustamaan. Pikemminkin olen sitä mieltä, että Suomelle parempi vaihtoehto olisi liittää Venäjään, sillä EU-aika on nyt nähty ja talous mennyt alamäkeä koko sen ajan. Kannattaisi kokeilla toistakin vaihtoehtoa, sillä aikoinaan Suomen taloushan luotiin Aleksanteri II:n aikana Venäjän vallan alla, joten ehkä vieläkin siihen pystyttäisiin. EU:n alaisuudessa ei tule onnistumaan.
- Anonyymi00019
Urpon hallitus vei viimeisenkin mieltymyksen palvella tätä suomi maata . Kaikki on pilattu , mitä puollustaisi .
- Anonyymi00022
Ei paljon kiinnosta puolutaa, koska ketä sotimaan joutuvat puolustavat.
He puolustava elittiä ja päättäjiä, jotka rauhan aikana sinua riistävät, eivätkä arvosta pätkääkään.
Ei todellakaan kiinnosta puolustaa eliittiä ja päättäjiä.
- Anonyymi00023
Samaa mieltä terv. +50 pitkäaikas työtön. Nähty on mitä paskaa tulee niskaan työkkäriltä/hallitukselta kun töitä ei saa ja itekkin miettiny ulkomaille lähtöä.
- Anonyymi00025
mitä täällä enään pitää puolustaa? rikkaitten omaisuutta vai mitä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!631892Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701306La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt12973- 98928
- 87812
- 84651
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko49600- 38534
- 56507
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus236451