Arvonlisäverojen nosto on osoittautumassa virheeksi

Purra ei vaan myönnä virheitään, vaikka on toimillaan ajamassa Suomea syvään lamaan.

Pääkirjoitus / Arvonlisäverojen nosto on osoittautumassa virheeksi

Tilanteessa, jossa verot ovat valmiiksi korkealla, kotimainen kulutus on jumissa ja talouden toipuminen on viivästynyt, vaikutus näyttäisi olevan monella tapaa kielteinen.

Kauppalehti 22:11.2024
22247
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Kauppalehti levittää vain kommunistien propagandaa. Kansa uskoo hallitukseen.

Äänestä
  • Kommenttisi kertoo, että olet imuroinut itseesi täysin Hitlerin ajatuksen:

    "Me emme saa luottaa älyyn emmekä omaantuntoon, vaan meidän on pantava uskomme vaistoihimme."

    Ja mikähän mahtaisikaan olla tuo väittämäsi kansa? Ei ainakaan Suomen kansa, koska persut eivät ole Suomen kansa.

    Mitähän kokoomuslaiset mahtavatkaan ajatella tuosta aivopierustasi....

    Äänestä

  • Hohoho! Siinäpä persun möläys. Kauppalehteä lukee rahavalta ja köyhät tukee kommareita ja jotkut jopa persuja.

    Äänestä

  • Kauppalehti levittää siis kommunistien propagandaa.... missä ihmeen tynnyrissä elät ?

    Äänestä

Millä tavalla, monella tapaa. Olisiko jotain älyllistä, faktista vai pelkkää puskista ruikkimista. Luulisi tuollaiseen noin vahvaan mielipiteeseen olevan jotain konkreettistakin. Mutta ei tunnu tulevan, sellaista "otsikointia" syntyy - ei muuta.

Äänestä
  • No sinähän se toitkin esiin todellista älyllisyyttä? Luotat siis Purraan kuin puujumalaan? Vaikka laskelmat pettäisivätkin?

    Äänestä

No, nyt himoverottajat Purra ja Orpo kiristää eläkeläisten verotusta! Eikö se lääkkeiden veron korotus riittänyt eläkeläisten kiusaamiseksi?

Äänestä

arvonlisävero ja kaikki verot 10%

Äänestä

Persu ei ymmärrä, että kun arvonlisäveroa nostetaan niin se rankaisee kaikista eniten juuri niitä jotka laittavat suuren osan tuloistaa kulutukseen. Samalla se rankaisee yrityksiä pienentäen verokertymää.

Purra selvästi haluaa tuhota Suomen talouden

1Äänestä
  • Ei Purra todennäköisesti halua tuhota Suomen taloutta. On vaan niin tollo ettei ymmärrä asioista mitään, ja siksi tuhoaa talouden ymmärtämättä mitä tekee.

    Äänestä

Alv:n korotus oli huono ajatus, kun se asetetaan yhtälöön, jossa alhainen palkkakehitys on korkean inflaation aikana syönyt kansalaisten ostovoiman. Missä helkkarin utopiassa nämä hallitusvoimat oikein elävät kuvitellessaan, että inflaation sekä korkojen lasku korjaisi tilanteen välittömästi? Toisekseen kuluttajat eivät nyt tee suuria ostopäätöksiä, koska istuva hallitus tuottaa heille epävarmuutta. Moni on siirtänyt esim. kodin rakentamista/rakennuttamista eteenpäin juurikin siksi, että odottaa tulevaisuudessa luottamuksen paluuta. Kasvavat työttömyysluvut vastoin hallituksen omia puheita 100 000 uudesta työllisestä ovat laittaneet kansalla hälytyskellot soimaan. Kaikki ei ole kuten olla pitäisi.

Hallituksen touhu on ajanut valtion taloudenhoidon tilanteeseen, jossa valtion taloutta yritetään elvyttää valtion taloutta heikentävillä toimilla. Kansalaisten ostovoimaa on lisättävä, mutta sitä ei voi tehdä enää pelkällä tuloveroalella vaan yhdessä reilun palkankorotuslinjan kautta yhdessä ja painottaen palkankorotuksia. Jos paino laitettaisiin tuloveroaleen, se tietäisi väistämättä valtion velanoton määrän kasvattamista, koska menot eivät häviä mihinkään, mutta valtion tulot kyllä laskisivat entisestään. Eli hallitus siirrättäisi maksuja debitistä creditiin.

Äänestä
  • Eihän siitä seuraa tietenkään muuta kuin sotkuja kun laitetaan kassatyttö hoitamaan valtion taloutta. Velkapurra hoitaa velkarahalla toimia, jotka eivät tuota ja nostaa samaan aikaan veroja, jotka aiheuttavat taantumaa. Kaikki tämä on hyvä esimerkki sitä kun tehdään päätöksiä ilman mitään kunnollisia seurannaislaskelmia.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Eihän siitä seuraa tietenkään muuta kuin sotkuja kun laitetaan kassatyttö hoitamaan valtion taloutta. Velkapurra hoitaa velkarahalla toimia, jotka eivät tuota ja nostaa samaan aikaan veroja, jotka aiheuttavat taantumaa. Kaikki tämä on hyvä esimerkki sitä kun tehdään päätöksiä ilman mitään kunnollisia seurannaislaskelmia.

    Kyllähän laskelmia on tarjottu pitkin matkaa, mutta ne eivät kiinnosta. Oma ideologia riittää.

    Äänestä

Vaikka Petterin jaksaminen on vähissä ja Riikan hermo kireällä, hallitus väittää yhä uskovansa "hyvään" ohjelmaansa. Ministerien naamat kertovat kaiken.

Äänestä

Onko hallitus tehnyt yhtäkään oikeaa päätöstä ?

Äänestä

Taas hallitus mokasi, arvonlisäverojen nosto toi valtion kassaan 40 miljoonaa arvioitua vähemmän !
ALV:n noston piti tuoda mahtavasti rahaa valtion kassaan. Näin ei käynyt. Tavallinenkin ihminen ymmärtää miksi: Koska hallitus on vienyt ostovoiman
kulutus vähenee vähenemistään.

Haloo korkeapalkkaiset ministerit ! Oletteko tykkänään unohtaneet,
että vain teidän palkkiotasollanne on varaa olla välittämättä verojen
nostoista ja hintojen noususta ?
Voisitteko siellä hallituksessa huomioida, että teidän päätöksillänne on
seurauksensa ja voisitteko joskus kuunnella asiantuntijoita ?
Muitakin kuin omianne ?
Voisitteko myös pyytää asiantuntijoilta lausunnot päätöstenne seurannaisvaikutuksista ja ottaa ne myös huomioon, ettette aina kävelisi
asiantuntijoitten yli ?

Joulumarkkinat voivat vähän pelastaa tilannetta, mutta ensi vuonna
tulee uusia arvonlisäveronkorotuksia voimaan.
Prosentuaalisesti ne ovat suurempia kuin yleisen arvonlisäveron nosto.
"Kun ALV on korkea ja sitä edelleen nostetaan, talous kärsii väistämättä.
Kotimainen kulutus on jumissa, vaikutus on monella tapaa kielteinen."
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/arvonlisaverojen-nosto-on-osoittautumassa-virheeksi/adf1e141-8468-459e-8010-20ae11933262

Äänestä
  • Purran lopullinen hermoromahdus on taas päivää lähempänä.

    Äänestä

  • Orpon "toivotaan toivotaan"-teema on todellakin osoittanut, mihin pelkkä toivominen omien puusilmäisten päätösten perusteluna voi maan talouden johtaa. Orpolta ei järjen käyttö onnistu. Hänen pitäisi olla kaikkien kansalaisten asioista huolehtiva pääministeri, mutta sitä hän ei todellakaan ole. Hän priorisoi itselleen ja omalle eturyhmälleen olevat asiat ja lopuilla ei ole sitten suurtakaan merkitystä.

    Pakkotyö-teema on kansalaisten älykkyyttä aliarvioivaa, koska moni ottaa tuon silkkana kettuiluna siitä, että kaikki työttömät olisivat muka kollektiivisesti työhaluttomia. Jos puolentoista vuoden aikana maasta on hävinnyt yli 50 000 työpaikkaa ja ensi vuonna työpaikkojen ennustetaan vähenevän entisestään, niin kuinka älykästä on mölistä, että "menkää töihin"? Ylimielisyyttähän tuollainen edustaa, jossa älyllä eikä järjellä ole mitään tekemistä. Se on suunnilleen sama kuin esim. menisi sanomaan keski-iän ylittäneelle lapsettomuudesta kärsineelle pariskunnalle, että "ei muuta kuin lasta tekemään". Jos ei ole edellytykset kaikin puolin kunnossa, niin eipä ole positiivista lopputulostakaan odotettavissa.

    Viisas oppii tekemistään virheistä ja ymmärtää korjata vikasuuntaan lähtenyttä kurssiaan. Tyhmä toistaa omat virheensä, koska ei tunnista tekemiään virheitä ja on siksi kyvytön korjaamaan niitä. Hallitus ei vaikuta kuuluvan tuohon ensimmäiseen viiteryhmään.

    Äänestä

Purra luulee että leikkaamalla pala pois peiton jalkopäästä ja lisäämällä se pala pääpuoleen, tulee peittoon lisää pituutta.

Äänestä
  • Purrahan väitti olevan fiskaalikonservatiivi. Kyllä aidot fiskaalikonservatiivit tekevät mieluiten selvän pesäeron Purraan, etteivät he itse tule saamaan tuota negatiivista leimaa itseensä, minkä Purra saa typerillä letkautuksillaan aikaan.

    Kuunnelkaapa oikean fiskaalikonservatiivin Peter Zeihanin talousnäkemyksiä ja huomaatte hyvin pian, ettei Purra ole mikään aito fiskaalikonservatiivi. Purran perustelee menokuria fiskaalikonservatismilla, mutta kaikki muu sitten onkin pelkkää populismia. Miten Purra suhtautuu esim. demografiseen ikäjakaumaongelmaan ja sitä kautta maahanmuuttoon? Kovin erilaiselta kuulostaa ainakin Zeihanin talousajatteluun verrattuna.

    https://www.youtube.com/@ZeihanonGeopolitics

    Äänestä

Mitä nyt? Eikös pitänyt olla parhaat kyky- ja talouosaajapuolueet puikoissa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Purra ei vaan myönnä virheitään, vaikka on toimillaan ajamassa Suomea syvään lamaan.

Pääkirjoitus / Arvonlisäverojen nosto on osoittautumassa virheeksi

Tilanteessa, jossa verot ovat valmiiksi korkealla, kotimainen kulutus on jumissa ja talouden toipuminen on viivästynyt, vaikutus näyttäisi olevan monella tapaa kielteinen.

Kauppalehti 22:11.2024

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu