IS: Petteri Orpolle kävi mikkimoka kyselytunnilla – ”En jaksa”
Kansanedustaja Harry Harkimon (liik) kysymys ei innostanut pääministeri Petteri Orpoa (kok).
Pääministeri Petteri Orpo (kok) ei jaksanut vastata torstaisella kyselytunnilla kansanedustaja Harry Harkimon (liik) kysymykseen, ilmenee kyselytunnin tallenteelta.
Harkimo kysyi kyselytunnin lopulla pääministeri Orpolta Suomen taloustilanteesta ja siitä, mihin perustuu hallituksen käsitys siitä, että ensi vuonna talous kasvaa.
– Mihin perustuu teidän uskonne talouskasvuun? Ei se voi perustua siihen, että korot laskevat, Harkimo sanoi osoittaen kysymyksensä pääministeri Orpolle.
Orpoa kysymykseen vastaaminen ei kuitenkaan huvittanut.
– Mä en jaksa vastata, Orpo sanoi.
Pääministeri ylimielisenä kyselytunnilla: "Mä en jaksa vastata"
8
253
Vastaukset
- Anonyymi
Kansa on äänestänyt ministeritkin edustajakseen. Kyllä heillä on
velvollisuus "jaksaa" vastata. Me maksamme sitä paitsi Orponkin
hulppean palkkion lisineen, olisko 20000 euroa kuukaudessa
eikä Herra Itse Ylimielisyys "jaksa" hoitaa hommaansa.
Valtionvarainministeri puolestaan HUUTAA JA RÄYSKII. - Anonyymi
Orpo ja Purra voisivat itsekin toteuttaa "työelämäreformiaan".
Kun kerran ovat homman vastaanottaneet suurella palkalla hoitaisivat sen.- Anonyymi
... ja hyvin !!! Muitakin vaihtoehtoja osaaville on taloutta tasapainottaa kuin
aiheutta kurjuutta ihmisille. Pääministerin on turha kehuskella 500:lla
kasvuideallaan. Talouskasvua jos mitä tarvittaisiin kiireesti, mutta ne ovat
vain mielikuvia äänestäjien harhauttamiseksi.
Jos 500 "kasvuideaa" olisi miksi ihmeessä hallitus on pantannut niitä ??? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
... ja hyvin !!! Muitakin vaihtoehtoja osaaville on taloutta tasapainottaa kuin
aiheutta kurjuutta ihmisille. Pääministerin on turha kehuskella 500:lla
kasvuideallaan. Talouskasvua jos mitä tarvittaisiin kiireesti, mutta ne ovat
vain mielikuvia äänestäjien harhauttamiseksi.
Jos 500 "kasvuideaa" olisi miksi ihmeessä hallitus on pantannut niitä ???Niissä kasvuideoissa suurin osa on samoja juttuja hieman eri sanankääntein.
Täyttä huijausta, kuten se rasismin vastainen paperi.
Ylimieliset kokkaripersut pitävät kansaa yksinkertaisena. Ei, ainoastaan perskokkareiden äänestäjät ovat yksinkertaisia.
Siitä on orpopurralle syntynyt mokoma harha, että kansalle voi valehdella mitä ikinä tulee mieleen.
- Anonyymi
Orpo on ilmeisesti väsynyt pyörittämään samaa levyään: lisää työtä, vähemmän velkaa.
Käytäntö kun on päinvastainen.- Anonyymi
Ihmettelee, miten sillä on pokkaa valehdella ihmisille päin naamaa,
kun luvut kertovat selkeää totuutta, jonka ymmärtää, vaikkei ole edes
"talousmies". Työttömyys ja velka kasvaa, ostovoima hupenee.
- Anonyymi
Orpolla oli tiedossa valtavasti investointeja Suomeen.
Ei kuulu ei näy.
Kuka tänne investoisi ? Suomen maamaine on huono ja epävarma
yksistään hallituspuolue PS:n takia ja kuva Suomen elintasosta on
surkea. - Anonyymi
Ei jaksa kansakaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37712456Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2655464Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2163964Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2142770Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172025Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273895No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756