Tiehankkeita

Anonyymi-ap

Muhokselta tie Oulujoen ylitse, Muhos-Ylikiiminki-Kiiminki-Kuusamotie-Haukipudas-Ii. Muhokselta tie Oulu-Raahe väliseen risteilijälaiva-Nato puolustusvoimien laivaliikennesatamaan. Muhos-Tyrnävä-Liminka-Merisatama. Henkilöliikennelaivasatama. Muhokselta Paltamoon päin tie ennen Oulujokea Kajaaniin päin. Uusi tie kalliotunnelissa sähkörautatien alitse, josta sopii kulkemaan valtavat, leveät ja korkeat lastit rekkojen kyydissä. Muhos-Paltamo-tie, ennen Oulujokea tie Rokuan suuntaan, tunnelissa sähkörautatien alitse, tie Rokuanvaaran ja sähkörautatien väliä kulkien Nuojuaan, Neittävään ja Oulujärven Säräisniemeen. Säräisniemestä tie Kajaanin Vuolijoen Otanmäkeen, siitä Mainualle, Mainuan jälkeen Kivijärven kautta Lehtovaarantielle, josta yhteys suora Kainuun prikaatin Hoikanportin varuskunta-alueelle, Lehtovaarantietä Kajaani-Sotkamo-tielle Karankalahteen, josta suoraan tieyhteys jatkuu Vuokattiin, Sotkamoon, Kuhmoon, Valtimolle ja Nurmekseen. Kajaanin Vuolijoen Otanmäen kaivos ja juna-raitiovaunutehdas tarvitsevat isoja teitä kuljetuksiin Raahen ja Ruotsin Haaparannan suuntaan Tornion kautta.

5

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oulujärvi Säräisniemi, Kajaani ja Paltamo tarvitsevat Naton puolustusvoimien laivaliikennesatamia Oulujärvelle, joita myös rajavartiosto, pelastuslaitos ja poliisi käyttävät. Laivalla pääsee Oulujärven Manamonsalon ja Ärjänsaareenkin.

    • Anonyymi

      Kajaanijoesta purkaa kaksi vesivoimalaitospatoa, Oulujärven järvitaimenet, muikku, siika, Harjus, kuha ja kuore nousevat Kajaanijoen kuohuviin koskiin, myös merilohet nousevat Kajaanijoen kuohuviin koskiin. Siitä jalokalat nousevat Oulujärvestä Kajaanin kautta Sotkamon Nuasjärveen. Kuhmosta purkaa myös Ontojoen kaksi vesivoimalaitospatoa pois. Matkailijat ja turistit katselevat kauniita Oulujärven, Kajaanijoen pauhaavat koskia, Sotkamon Nuasjärveä ja Kiimasjärveä, Kuhmon Ontojoen pauhaavat koskia Kuhmon vesistöineen.

    • Anonyymi

      Puolustusvoimat louhivat peruskallioon tunnelin-ammusvaraston-tunnelin-vaatevaraston-tunnelin-asevaraston-tunnelin-kalliopohjavesivaraston-tunnelin-panssarivaraston-tunnelin-mekaaninen hissi kalustolle maanpäälle-tunnelin-autovaraston... Kalliopohjavesivarasto louhia syvälle kallioperään, josta suurilla putkilla pumpata kalliopohjavettä, diesel-sähköpumput kauemmas kallioperään sijoittaa kalliotilaan, josta putket kauemmas kallioperässä ja maa-aineksissa kulkemaan pohjvesikäyttäjille. Louhitut tunnelit voi tukkia aina pikku tulpilla ja availla huoltotöille myöhemmin tarvittaessa, putket kulkevat tulppien lävitse vain, kallioporarei'istäkin kalliotilasta maanpinnallekin.

    • Anonyymi

      Isoilla pukilla ja kaapeleilla voi vetää vettä, viemäriä, sähköä, nettiä ja lämpöä lähellä pääteitä, ranta-asukkaita, jopa järvenpohjassakin isoina syöttöinä ranta-asukkaille syöttölinjoina, jopa järven ylikin järvenpohjassa, saariinkin. Valtio, energiayhtiöt ja sijoittajat osaavat asian hoitaa, kaupungit, kunnat ja tonttiasukkaat jatkavat pienemmillä putkilla ja kaapeleilla runkolinjojensyötöistä eteenpäin.

    • Anonyymi

      Valtavat maakaapelisähköt nettiyhteyksin voi vetää minne vain, samoin vesi-viemäri-kaukolämpöputketkin. Kaukolämpölaitos uusi voi sijaita kauempana kaupunki-kunta-keskuksesta, kuten jätevedenpuhdistamot vedenottamoineen ja vedenpumppaamoineen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      149
      4757
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3935
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2619
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      226
      2042
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1888
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1187
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      825
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      23
      761
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      735
    Aihe