Risella puuro riisi

Anonyymi-ap

Onko kukaan huomannut että puuro riisi ei oo enää mistään kotoisin. Ei tuu hyvää puuroa kuin ennen. Riisitkään ei meinaa millään kypsyä ja sit ne on ihan kummallisia ja maistuu pahalta ei tartte kukaan keittää tänä vuonna joulupuuroo ollenkaan.

11

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäköhän niissä on muuttunut?

    • Anonyymi

      Aika todennäköisesti se klassinen enshittification ilmiö, joka niin monessa asiassa nykyaikana tuntuu olevan. Eli siis raaka-aine halpuutetaan, tai aineiden koostumusta muutetaan. Shrinkatisoidaan pakkauskokoja tietysti kilohinta vain nousee.

      Klassisimmat esimerkit on vaikkapa royal suklaa tai noh uusin esimerkki taffelin sipsipussit, missä "asiakkaat oli tahtonut pienempiä pusseja" vaikka heillä on ollut aina ennekin myytävänä kolmea neljää eri kokoa niistä pusseista... Mutta sattumalta hups keikkaa pussit pieneni ja hinta senkuin nousi.

      Erotat helposti tämän enshittification ilmön siitä, että paketissa tai mainoksessa lukee miten resepti on muutettu. Uusi maku. Asiakkaat tahtoi. Luontoystävällinen. Kehoystävällinen. Kaikkea tuollaista josta sinä tiedät samantien että tulet saamaan huonoa kalliimmalla. Ääriesimerkki on vaikkapa _CREME_ bonjour kermaviilit, joissa ole enää hippustakaan (kallista) kermaa, koska "asiakkaat toivoi". Eli ostappa violaa (vielä, ennen kuin sekin tekee samat).

    • Anonyymi

      Just noin,kaikki kallistuu mutta tuote menee huonommaksi.
      Ostakaa sitä risella puuro riisiä ja muistakaa niin tuutte samaan tulokseen

    • Anonyymi

      Riisi tuhoaa luontoa ja ilmastoa.

      Vaihtamaan kotimaiseen, vaikka kaura riisin korvikeeksi.

      No joo, joulupuuro on meilläkin vielä riisiä.


      https://yle.fi/a/74-20050544

      "Riisi aiheuttaa metaanipäästöistä 12 prosenttia, mikä vastaa puoltatoista prosenttia kaikista kasvihuonepäästöistä. Riisi on ilmastolle liki yhtä vahingollinen kuin lentomatkailu."

    • Anonyymi

      Niin niin et joulupuuroo onkin sit kaurapuuro😂😂😂

    • Anonyymi

      Todellakin Risellapuuroriisi ei kypsy millään konstilla tunnissa eikä oikein kahdessakaan jää " kovaksi" ja 50 vuoden ajan olen puurot tuosta keittänyt ja todella pehmeää ja hyvää tullut. Nyt kolmas vuosi ja ei vaan kypsy .

    • Anonyymi

      En tykkää enää riisipuurosta

    • Anonyymi

      Kokeilin mittarin myllyn paras riisiä,mutta ei tullu sen parempi puuro

      • Anonyymi

        Oikaisu siis tietenkin cittarin


    • Anonyymi

      Tehkää uunipuuroa, sillä siitä pääsee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      112
      6945
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      391
      6621
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3337
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2889
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2484
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      38
      2039
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe