Uusissa VÄREen sopimusehdoissa lukee, että määräaikainen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. ellei muuta ole sovittu tai ole tehty uutta sopimusta ko. yhtiön kanssa tai ole irtisanottu sopimusta 2 viikon määräajassa. .
Siis määräaikainen sopimus ei olekaan määräaikainen, vaan sekin on irtisanottava. . Tämä on selvää kusetusta.
Jos siis tekee määräaikaisen sopimuksen, kuluttajan on oltava tarkkana, että sopimus päättyy ilman irtisanomista määräpäivänä.
Kusetusfirma ko. Väre
VÄRE KUSETTAA
8
263
Vastaukset
- Anonyymi
Tuolla tavalla saadaan kaikki määräaikaiset esim. vuokrasopimuksetkin jatkumaan muuttamalla ne toistaiseksi voimassaoleviksi, luonnollisesti erilaisin ehdoin. Jees. Kätevää.
- Anonyymi
Toistaiseksi voimassaolevan sopimuksen irtisanomisaika on 14vrk.
- Anonyymi
Niin on, mutta määräaikaisessa ei ole irtisanomista. Nyt Väre lisää siihen sellaisen. Eli. jos et ole irtisanonut määräaikaista sopimusta 2 vkoa ennen sen päättymistä, maksat 2 viikon sähkön toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen mukaan ennen kuin sen irtisanominen tulee voimaan,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin on, mutta määräaikaisessa ei ole irtisanomista. Nyt Väre lisää siihen sellaisen. Eli. jos et ole irtisanonut määräaikaista sopimusta 2 vkoa ennen sen päättymistä, maksat 2 viikon sähkön toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen mukaan ennen kuin sen irtisanominen tulee voimaan,
Esim. Jos määräaikainen loppuu 31.1. niin tee uusi soppari ajoissa toisen firman kanssa alkakavaksi 1,2,. Uusi firma hoitaa paperityöt.
- Anonyymi
Vaihda yhtiötä 2 viikkoja ennen määräaikaisen loppumista
- Anonyymi
Anteeksi, mutta et ymmärrä pointtia. Kyse on siitä, että määräaikaisen sopimuksen pitäisi päättyä ilman eri irtisanomista. Näin Väreellä ei tapahdu!
Yhtiön vaihtamisen pitää olla mahdollista ilman irtisanomisiakin sopimuksen päätyttyä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Anteeksi, mutta et ymmärrä pointtia. Kyse on siitä, että määräaikaisen sopimuksen pitäisi päättyä ilman eri irtisanomista. Näin Väreellä ei tapahdu!
Yhtiön vaihtamisen pitää olla mahdollista ilman irtisanomisiakin sopimuksen päätyttyä.Kannattaisi lukea sopimus kokonaan enenkuin hyväksyy sen.
Ja haluat että sähköt katkeaa heti kun sopimus loppuu.
- Anonyymi
aloittaja, oletko toivonut että sinulta katkaistaan sähköt määräajan jälkeen.
ikäsi oli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173113Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612795Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012091Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251940Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101122Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67974Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11908Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880