Nyt se taas alkoi, pörssisähköpelureiden joulu.
Järjetöntä rosvousta sähköllä
33
775
Vastaukset
- Anonyymi
Kalliin Sähkön Antoi Meille-Kaikille ;
Vihreiden Haavisto , Myymällä Carunan sähkötoiminnat !
Vihreät On saaneet aikaan Vain - KAAOSTA ja Vaikeuksia Kansalle !
Mihin tuota Kansaa Kiusaavaa - MYRKYN-Vihreää puoluetta edes tarvitaan ?
____________- Vastaus On - - - EI MIHINKÄÄN ! - Anonyymi
Jos sulla on pörssisähkö niin sun ei pitäs valittaa hinnan vaihtelusta, koska sopimukseen kuuluu riskit. Ota kiinteä sopimus niin ei tarvi ressata
- Anonyymi
Siirtomaksu!!!
- Anonyymi
Sähkö Suomessa on edelleen tosi halpaa.
- Anonyymi
Naurettavan halpaa jopa. Tämän vuoden keskiarvo pörssisähkössä on tähän mennessä alle 6 snt/kWh. Nyt kun se on pari päivää ollut pikkaisen kalliimpaa, niin tää sama ketjunaloittaja ääliö aloittaa tämän joka vuotisen sairaan ja skitsofreenisen itkupillityksen sähkörosvoista, ryöstöhinnoista jne. Ottais kiinteän sopparin tai jos ei kelpaa tämäkään, niin lopettaisi sähkönkulutuksen kokonaan.
- Anonyymi
Tee saatana ite omat sähkösi ja oo valittamatta
- Anonyymi
No peeeerkkele! Miepä teen!!!!!
- Anonyymi00018
Anonyymi kirjoitti:
No peeeerkkele! Miepä teen!!!!!
😂😂😂😂😂😂😂
- Anonyymi
Vain köyhät kyttää sähkön hintoja
- Anonyymi
No toivotaan ettei säätösauva enää putoa
- Anonyymi
Joku paikallinen sähkömieshän teki aikoinaan mittarin ohitus kytkentöjä? vieläköhän on aktiivinen? Tuommoinen toiminta olisi arvossaan nyt, siihen aikaan tosin sähkö oli melkein ilmaista muutenkin.
- Anonyymi
Fortumin omistamat sähköverkot myytiin yhtiölle, jonka taustalla operoivat ulkomaiset pääomasijoittajat.
Erityisesti vastuun Caruna-kaupasta kantavat Fortumin omistajaohjauksesta vastannut ministeri Pekka Haavisto (vihr.) ja energia-asioista vastannut ministeri Jan Vapaavuori (kok.). Myös silloinen pääministeri Jyrki Katainen (kok.) tuki ja puolusti voimakkaasti kauppaa.
Silloinen kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki (vas.) ainoana ministerinä vastusti kauppaa. Hän esitti talouspoliittisessa ministerivaliokunnassa, ettei Fortumin strategista tehtävää muuteta ja näin myynnille anneta lupaa. Arhinmäki jäi kuitenkin yksin, kun muut puolueet jyräsivät läpi ministeri Haaviston esityksen.
Monopoliaseman hyväksikäyttö kävi pian ilmi, kun Caruna teki roimat hinnankorotukset sähkön siirtohintoihin. Lisäksi on käynyt ilmi, että yritys kiertää veroja käyttäen hyväkseen verotuksen porsaanreikiä.
https://vasemmisto.fi/caruna-kaupan-salat-julki/- Anonyymi
En oo koskaan Carunalle maksanut senttiäkään, nostaisivat vaan siirtohinnan taivaisiin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En oo koskaan Carunalle maksanut senttiäkään, nostaisivat vaan siirtohinnan taivaisiin
Katoppa Savon Voiman hintakehitystä niin huomaat että KOSKEE MUITAKIN vaikka Karuna aloitti
Vuonna 2020
YLEn toimittajat selvittivät syksyllä, että sähköverkkojen omistajat ovat korottaneet siirtohintoja paljon enemmän kuin nousevat kustannukset olisivat edellyttäneet. Hinnankorotuksia on perusteltu myrskyihin varautumisella. YLEn mukaan selitys kattaa vain murto-osan siirtolaskujen paisumisesta.
Yle tutki: Sähkön siirtohintojen raju nousu johtui yllättävästä syystä – valvojan tekemä muutos koitui kalliiksi kuluttajille
- Anonyymi
Perustuslain vastaista mielivaltainen sähköhintojen nostelu
- Anonyymi
Savon Voima nostaa hintaa.
- Anonyymi00022
Taas? Vastahan ne nosti
- Anonyymi00020
Eikö hallituksen pitäisi taata kansalaisilleen edullisesti perustarpeisiin kuuluvia asioita , meillä vähät välittävät sähkön , ruuan yms. hinnoista , terveydenhoito kustannuksiakin nostetaan tarkoituksella .
- Anonyymi00021
Pitäisi hallituksen taata, mutta miten takaat, kun edellinen hallitus ajoi hiili- ja turvevoiman säätövoimana alas ja laittoi kaikki paukut maailman kunnianhimoisimmassa ilmastohysteriassa tuuli- ja aurinkovoimaan. Näillä liikuilla sotkettiin vielä sähkön hinta sillä tavalla, että esim. uusia ydinvoimaloita ei voi rakentaa, kun ei ole mitään varmuutta takaisinmaksuajasta hinnan heiluessa miten sattuu.
- Anonyymi00023
Ei oo pakko käyttää sähköä jos ei ole tyytyväinen hintaan
- Anonyymi00024
Kynttilästä saa valoa ja lämpöä jos tarvii.
- Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Kynttilästä saa valoa ja lämpöä jos tarvii.
Järjentöntä peliä tää tämmönen!
- Anonyymi00026
Hyvät naiset ja herrat. Hyvät pörssisähköläiset. Kestimme korkean sähköhintahyökkäyksen suomalaisella sinnikkyydellä ja sisulla! Jo huomenna kaikki on toisin, pörssisähkön hinta romahtaa ja huomenna sähkön hinta alkaa jo 6 sentillä / kWh. Vielä kerran onnea kaikille! Hyvä 🇫🇮👍🙏
- Anonyymi00027
Torjuntavoitto! Nyt naatitaan!!!! 🇫🇮🥂🍾
- Anonyymi00028
Oma vika turha itkeä.
- Anonyymi00029
Anonyymi00028 kirjoitti:
Oma vika turha itkeä.
Nyt naatitaan! Ei itketä.
- Anonyymi00036
Anonyymi00029 kirjoitti:
Nyt naatitaan! Ei itketä.
Niimpä nii,,,,,,
- Anonyymi00031
monopoli jyllää
- Anonyymi00033
Monopol VSOP on laadukas ranskalainen konjakki, joka hurmaa pehmeällä maullaan ja hienostuneilla aromillaan. Vähintään neljän vuoden tammitynnyrikypsytys tuo sen makuun syvyyttä sekä vivahteita kuivatuista hedelmistä ja vaniljasta.
- Anonyymi00034
Anonyymi00033 kirjoitti:
Monopol VSOP on laadukas ranskalainen konjakki, joka hurmaa pehmeällä maullaan ja hienostuneilla aromillaan. Vähintään neljän vuoden tammitynnyrikypsytys tuo sen makuun syvyyttä sekä vivahteita kuivatuista hedelmistä ja vaniljasta.
Ja perkele!
- Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
Ja perkele!
😂😂
- Anonyymi00037
Anonyymi00035 kirjoitti:
😂😂
Sähköpörssipelurit pelaa, rahaa ja konjamiinii virtaa, kaikki pois köyhän taskusta, juhlat jatkuu ja nauru raikaa 🎶🎶🙃
- Anonyymi00038
Huomenna maanantaina sähköpörssipelureiden juhlat jatkuvat.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5922048- 1011023
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18967Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4827Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101826Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50749- 70747
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74678- 65553