Eduskunnan puhemies perseilee ja hakee rajoja

Puhemies poikkeaa muista kansanedustajista siten, ettei itse osallistu keskusteluun tai äänestyksiin eduskunnassa ja yleensä pysyttelee päivänpolitiikan ulkopuolella.
Vaikka puhemieskin on valittu kansanedustajaksi jostain puolueesta, hän ei tehtävässään saa syrjiä tai suosia mitään puoluetta.

Suomen Perustuslaki 31 § Ei koske Perushuolimattomia

Kansanedustajan tulee esiintyä vakaasti ja arvokkaasti sekä loukkaamatta toista henkilöä. Jos kansanedustaja rikkoo tätä vastaan, puhemies voi huomauttaa asiasta tai kieltää edustajaa jatkamasta puhetta. Eduskunta voi antaa toistuvasti järjestystä rikkoneelle kansanedustajalle varoituksen tai pidättää hänet enintään kahdeksi viikoksi eduskunnan istunnoista.
30550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Hallitus on arvioinut, että tämä päästökauppa tulee nostamaan yhdellä eurolla dieselin ja bensan hintaa. Muistelen vaaleista, että perussuomalaiset sanoivat, että saadaan euron bensaa tällä vaalikaudella. Nyt te nostatte eurolla bensan hintaa. Tämä tulee olemaan miljardien kustannus koko Suomen kansantaloudelle, ja kysynkin nyt valtiovarainministeri Purralta: miksi te teette tällaisen kustannuspommin suomalaisille autoilijoille ja koko elinkeinoelämälle?” Kurvinen jatkoi.

Äänestä

Jussef Allah -aho Eduskunnan ensimmäinen sivari puhemies.

Kiihottuu helposti . KKO kovensi Halla-ahon tuomiota

Korkein oikeus (KKO) on tuominnut kansanedustaja Jussi Halla-ahon (ps.) sakkorangaistukseen islaminuskoa loukanneesta ja kansanryhmää halventaneesta blogikirjoittelusta. Tuomio tuli uskonrauhan rikkomisesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

Riikka Purran Mestari opettaja Scripta - Jussi Halla-aho
"It's raining shit, Halla-lujah!",

Siviilipalvelusaikoihin yrittäjäkurssille osallistunut Halla-aho sanoi Hyvinkään Sanomien toimittajalle suunnittelevansa seksikaupan avaamista Joensuuhun. Siviilipalveluksen jälkeen Halla-aho opiskeli Pirkanmaan hotelli- ja ravintolaoppilaitoksessa, josta hän valmistui tarjoilijaksi vuonna 1994.

Äänestä

Jussi Halla-aho on Venäjän historian sekä venäläisen kulttuurin asiantuntija. Hän kävi Tampereella peruskoulun, jonka yläasteella joutui koulukiusatuksi ja jatkaa nykyään samalla linjalla kiusaamalla aitoja ei perus suomalaisia..

Vuosina 1995–2000 Halla-aho opiskeli Helsingin yliopistossa venäjää ja 2006 hän väitteli filosofian tohtoriksi muinaiskirkkoslaavista .

Halla-ahon väitöskirja käsitteli muinaiskirkkoslaavin substantiivien ja adjektiivien taivutuspäätteiden historiallista kehitystä.

Ennen poliitikon uraansa Halla-aho työskenteli tarjoilijana. Kaikkein arvokkaimpina Halla-aho pitää maanviljelijöitä, syötäviksi tarkoitettujen eläinten kasvattajia .

Alempana hänen hierarkiassaan ovat taiteilijat, papit ja poliitikot, jotka ovat ”pääsääntöisesti turhia”,

Äänestä

Hyvä CV Allah-aholla persuihin ja vielä aseharrastus sivarilla.
Varasti kuormasta kuten Juho Eerola maahanmuutto virkamiehenä

Äänestä
  • Maahanmuuto virkamiehenä täytyy tajuta , että seksiä ei saa harrastaa maahanmuutajien kanssa ees vapaa-ajalla. Sellainen on täysin edesvastuutonta.

    Äänestä

Ent. somemiehen Juho Eerolan kyliltä löytyi viisautta.
Kymiläinen Petteri Kilpinen selvällä enemmistöllä Olympiakomitean puheenjohtajaksi

Siinä sitä Kierolalle ihmettelemistä kun urheilu yhhteisö ympäri Suomen luottaa.

Eerolan peerse firmaan luottaa about nikeliksi 16 %, vaikka tukkää punahuorista ja VENÄJÄSTÄ.

Äänestä

Tänään Yle livessä Jussef Allah-aho avasi mikrofonin ja tiedotti saliin että edustajien on puheissa käytettävä puolueiden virallisia nimiä, Perut ei käy mutta viherpiipertäjät kelpaa Jussefille.

Entä aiemmin pukukoodi, metsuripaita tynkkyvitsi käy mutta siisti valkoinen t paita naisen päällä kesällä ei meille käy, se ei meille käy.

Äänestä

Suotavaa , että Jussikin käyttäytyisi asiallisesti eikä puhemiehenä lähtisi erottelemaan ihmisiä poliittisesti mikä eduskuntaan on soveliaasta mikä käy ja mikä ei käy.

Äänestä

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on
vihainen toimittajille, jotka ovat uutisoineet eduskunnan
pikkujoulujen tapahtumista. Hänen mukaansa uutiset
alkoholimyrkytyksen saaneesta perussuomalaisten
eduskunta-avustajasta heikentävät poliitikkojen ja median
välistä luottamusta.

NÄIN PERUSSUOLAISTA SANANVAPAUTTA

Äänestä

Jopa oli vihervasemmiston ja demareiden tunteen purkausta
esim. polttoaineen hinnan korotuksesta on päättänyt edellinen hallitus , kepu
ampui itseä jalkaan kyselytunnilla.

Äänestä
  • Taasko sinä yrität sumuttaa. Kyllä ne ovat persut jotka virheitä tekevät.

    Äänestä

Kyllä se Rista Kiuru osaa. Ei mene veroeurot hukkaan, kun kokouspalkkiot juoksee ja asiat etenee :)

Äänestä
  • Rista tekee perusteellista työtä. Ei toimi kuin hullun mulk.u

    Äänestä

Ei kopise Jussef Allah-ahon nuija kun omat koirat ulisee ja ulostaa öykkäröimällä. Kumpaa saa eduskunnassa sanoa persu vai viherpiipertäjä?

Viherpiipertäjä koska Saksi Riikka oli ja on viherpiipertäjä vege.

Äänestä

Kansanedustaja hakataan puistotiellä päiväkotiin, ei kiinnosta puhemies Jussef Allah-aho , kommentoi puskista sanomatta mitään avustajan välityksellä.

Ettei ollut Suomen Tisun tai Sinimusta sivari veljien seurassa ampuma harjoituksissa . Eerola lataajana.

Poliitikot suuttuivat Jussi Halla-aholle. Aikaisemmin Halla-aho kommentoi HS:lle, ettei hänellä ole ”toistaiseksi eväitä tapauksen kommentoimiseen, koska tietoa tekijästä tai hänen motiiveistaan ei ole”. Mitä eväitä Jussefilla sitten luulee omaavansa muuta kun maahanmuutto eväät. Pienet on eväät poliitikoksi.

Äänestä
  • Jussef halkoaho ei kommentoi kun jännittää oliko 612 marssija sieltä äärilaidalta

    Äänestä

Ja sitten oli myös ehdolla presidentin vaaleissa ja omaa tollaisen luonteen. Olisi tullut suomelle surkea pressa jos olisi valittu.

Äänestä

Halla-aho kieltäytyy tuomitsemasta naisen pahoinpitelyä ennen kuin motiivi on selvillä no niinhän tutkimuksen mukaan osa suomalaisista miehistä ajattelee että nainen voi provosoinnilla ansaita pahoinpitelyn

Äänestä
  • M elkein presidentti Jussef Allah- aho sai turpaan hallitus ja oppositio edustajilta, uskalsivat tuomita pahoinpitelyn.

    Jussef odottaa Scriptan ja Hommafoorumin tulkintaa tapaukselle , ei voi sitä ennen kommentoida kun avustajan selän takaa muna ton mies.

    Kaikki muut varapuheenmiehet rohkeasti ottivat kantaa , sattuivat olemaan naisia, jussef on neiti.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    M elkein presidentti Jussef Allah- aho sai turpaan hallitus ja oppositio edustajilta, uskalsivat tuomita pahoinpitelyn.

    Jussef odottaa Scriptan ja Hommafoorumin tulkintaa tapaukselle , ei voi sitä ennen kommentoida kun avustajan selän takaa muna ton mies.

    Kaikki muut varapuheenmiehet rohkeasti ottivat kantaa , sattuivat olemaan naisia, jussef on neiti.

    Sellainen pelkuri hän on.

    Äänestä

Nyt mahdollisimman pian persut lisäkoulutukseen , sillä nyt on jo hätätila persuissa .alkaa mennä jo överiksi politiikka. Putkonen voisi antaa teille ryhtiä politiikkaan.

Äänestä
  • 13.12.2024 Stubb ja Orpo tuomitsevat Krista Kiuruun kohdistuneen väkivallanteon. Kansanedustajat eri puolueista ovat ilmaisseet järkytyksensä sosiaalisessa mediassa.
    EDELLÄMAINITUT EIVÄT ETSINEET SYYLLISTÄ VAAN TUOMITSIVAT VÄKIVALLANTEON

    MESTARI ALLAH-AHÖ EI TUOMINNUT TEKOA VAAN VARTTUI ETTEI OMAT KOIRAT PURREEN, MUNATON SIVARI HUUTELI AVUSTAJAN VÄLITYKSELLÄ PUSKISSA.
    15.12.3024 Usein kannattaa malttaa hetki ennen kuin säntäilee tekemään johtopäätöksiä ja etsimään syyllisiä. Ellei sitten nimenomaan halua valjastaa ikäviä tapahtumia omiin tarkoituksiinsa ennen kuin faktat ehtivät pilaamaan tarinaa, Halla-aho kirjoittaa viestipalvelu X:ssä jakamansa uutisen yhteydessä.

    Äänestä

Halla-aho ei ollut kouluaikoina suinkaan huippuoppilas, vaan eteni omien sanojensa mukaan yläasteella monissa oppiaineissa ”säälivitosilla”. Hänen kouluaikojaan varjosti myös kiusaaminen

Nykyisin kiusaa Edeuskunnassa muita aitoja poliitikkoja ja kaikenlisäksi suomalaisia veronmaksajia.

Kirjoituksissaan Halla-aho otti kärjekkäästi kantaa muun muassa Suomen maahanmuuttopolitiikkaan. Kärjekkyys ei lopulta pysynyt lain suomissa raameissa.

Halla-aho sai blogikirjoittelusta vuonna 2012 korkeimmalta oikeudelta sakkotuomion uskonrauhan rikkomisesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

PUKKI KAALIMAAN VARTIJANA, LAINSÄÄTÄJÄ.

Jussi Halla-aho ei pääse eroon vanhoista kirjoituksistaan – näin ulostulot muuttuisivat, jos hänestä tulisi presidentti

Tentin yllätysmomentti oli yleisökysymys, joka sai Halla-ahon jäätymään täydellisesti: ”Mahdottoman vaikea”.

Sen sijaan tentin ainoa täydellinen jäätyminen nähtiin, kun Halla-aholta kysyttiin, mitä opetettavaa hänellä olisi suomalaisille lapsille. Hän kuittasi kysymyksen ”mahdottoman vaikeaksi” ja jätti vastaamisen väliin.

Äänestä

Haapala murjoo Mestaria: "Eduskunnan pikku etsivä"

"Eduskunnan 'pikku etsivä' tekee puhemiesinstituutiosta naurunalaisen", kirjoittaa politiikan toimittaja Timo Haapala Ilta-Sanomissa.

Marinin hallituksen kaudella perussuomalaiset suorastaan rakastivat Haapalan viiltäviä verbaaleja vetäisyjä, joten varmaan hän nytkin on heidän mielestään oikeassa. Onhan?

Kysehän on tietysti vihreitten tummapintaisen kansanedustajan Fatim Diarran saamasta vihapostista, jota puhemies Jussi Halla-aho pyysi tarkastettavakseen.

"Osa kansanedustajista pitää temppua eräänlaisena naiskansanedustajan alistamisen muotona. Kyse ei siis tunnu olevan siitä, että puhemies puolustaisi Diarraa vihapostin lähettäjiä vastaan", Haapala kirjoittaa.

Eikä siinä kaikki.

"Kritiikkiä herättää esimerkiksi puheenvuorojen jako televisioiduilla kyselytunneilla.

Yksi jos toinenkin edustaja sanoo, että Halla-aho pelastaa perussuomalaisia kiusallisista tilanteista ja jakaa puheenvuorot sen mukaan. Varapuhemiehillä ei ole juuri ollut asiaa televisioitujen kyselytuntien johtamiseen.

Julkisuuteen edustajat eivät ainakaan vielä uskalla kritiikkinsä kanssa tulla, koska moni pelkää, että puheenvuorot loppuisivat sen jälkeen kokonaan."

Koko hoito: https://www.is.fi/politiikka/art-2000010913886.html

Äänestä

Eduskunnassa on munaton puheenmies . Äärioikean öyhöttäjät saavat möykätä opposition puhuessa, mutta auta armias jos oppositiosta ollaan erimieltä ääneen ,niin Pula-aho on hyvin hyvin vihainen ja kynä kopsaa pöytään ja kieltää välihuudot , paitsi ääri oikeilta henkilöiltä..

Kyselytunnilla pääministeri ei paikalla niin pääministerin sijaisena toimii Saksi Riikka Purra, kysymyksiä esitetään pääministerin sijaiselle, ohjataan kysymykset muille ja puhemies suojelee Saksi Rikkaa ikäviltä kysymyksiltä.

Tästä ei sitten puhuta.

Äänestä

Aika hurjaa menoa on Jussilla puhemiehenä. Aikaisemmat puhemiehet ovat olleet rehtiä porukkaa mutta nyt ei voi Jussin työtä puhemiehenä sellaiseksi sanoa.

Äänestä

Eduskunnan ”pikku etsivä” Jussi Halla-aho tekee syynäämisellään puhemiesinstituutiosta naurunalaisen

Äänestä

Persujen toiminta on suoraselkäistä ja totuuteen perustuvaa. Toisin kuin sosialistisella työväenpuolue SDP:llä, jonka edustajien puheet ovat kuin Putinin sadut.

Äänestä
  • No sanokaa se sitten suoraan että työläiset ja köyhät kyykkyyn
    Emme tule ajamaan teidän etuja sillä olemme äärimmäisen oikealla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Puhemies poikkeaa muista kansanedustajista siten, ettei itse osallistu keskusteluun tai äänestyksiin eduskunnassa ja yleensä pysyttelee päivänpolitiikan ulkopuolella.
Vaikka puhemieskin on valittu kansanedustajaksi jostain puolueesta, hän ei tehtävässään saa syrjiä tai suosia mitään puoluetta.

Suomen Perustuslaki 31 § Ei koske Perushuolimattomia

Kansanedustajan tulee esiintyä vakaasti ja arvokkaasti sekä loukkaamatta toista henkilöä. Jos kansanedustaja rikkoo tätä vastaan, puhemies voi huomauttaa asiasta tai kieltää edustajaa jatkamasta puhetta. Eduskunta voi antaa toistuvasti järjestystä rikkoneelle kansanedustajalle varoituksen tai pidättää hänet enintään kahdeksi viikoksi eduskunnan istunnoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu