Nordea ei vain toimi!

Anonyymi-ap

Siirsin 50 k€ Nordean tilille. Se onnistui. Sitten yritin siirtää sen sijoitusrahastoon. Soitto henkilökohtaiselle yhteyshenkilölle. Ei tavoitettavissa kuten aina ennankin. Aikoivat siirtää yhteyden varahenkilölle, jolle halusivat minun tunnistautuvan pankkitunnuksilla. Juuri siten, mitä kaikki pankit ovat kieltäneet koskaan tekevänsä ja vakuuttaneet, ettei pankki sellaisia kysele! Niinpä en alkanut tunnuksiani näppäilemään vaan lopetin puhelun. En siis onnistunut hoitamaan pankkiasioitani, vaikka en edes ollut tuomassa hiekkaa kengissäni Nordean tuulikaappiin. Eikähän sinne edes pääse sopimatta ja se sopiminenkaan ei onnistu, kuten taas kerran tapahtui.
Mikä pankki toimisi? Minulla on Nordeassa tileilläni vain 0,5 M€ joten pankki ei kokisi asiakkuuttani edes tärkeäksi. Niinkuin ei koekaan, todisti tämänpäiväinen kokemus jälleen kerran.

12

326

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      1) soita mobiilipankin kautta, niin olet valmiiksi tunnistautunut
      2) vielä ehdit tarkistaa, oliko Nordean rahasto nyt oikeasti paras vaihtoehto


      ps. puoli miljoonaa käteisenä pankkitileillä? Mitä järkeä? Tai no ehkä sitten jos koko omaisuus on >10M€ niin tuo on nappeja

      • Anonyymi

        Sano sitten yksikin parempi paikka pitää rahojaan. Vaikka edes sellainen missä saa vähintään 4 prosentin koron rahoilleen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sano sitten yksikin parempi paikka pitää rahojaan. Vaikka edes sellainen missä saa vähintään 4 prosentin koron rahoilleen?

        Ongelma ei ole siinä missä pitää, vaan missä muodossa pitää. Tuollaista omaisuusmäärää ei kannata pitää käteisenä muuta kuin poikkeustapauksissa (esim. edellisen asunnon myynnin ja uuden oston välissä).

        Tai tosiaan siinä tapauksessa, että muuta omaisuutta on niin paljon että tuo puoli milliä on taskurahoja.

        Käteiselle harvoin saa mistään sellaista tuottoa, että inflaatiokorjattu reaalituotto olisi positiivinen. Eli talletuskorkojen osalta kyse on siitä, syökö inflaatio pääomaa vähän vai paljon.


    • Anonyymi

      Taitaa olla satusedän juttuja.

    • Anonyymi

      Näin se menee. Huonompaan päin on mennyt. Jus siirsin yhden sijoitustilin n 300 k/ € nordnettiin ja firmalle tein tilihakemuksen salla. Kunhan se aukeaa siirrän myös firman sijoitukset sinne. Nordnetissä ainakin Privaatti puolella vastataan aina puhelimeen ja asia hoituu käytännössä samoin tein. Nordean yhteyshenkilö on vaihtunut muutamassa vuodessa 5 kertaa. Nykyinen ei ole ollut yhteydessä kertaakaan yli vuoteen. Kun ei sijoita nordean rahastoihin eikä tarvitse lainaa niin ei niitä pikkufirmat/asiakkaat kiinnosta. Sääli. Oli mukava pankki aikanaan kun tunsi vielä omat yhteyshenkilöt.

    • Anonyymi

      Mä tein kokeen. Olen siirtänyt opsta S pankkiin rahaa arkiaikana, niin raha siirtyy heti. Aivan yhtälailla toisinpäin niin siirtoaika on 2-3 tuntia. L

      Uskoakseni tämä on näin myös viikonloppuisin.

      • Anonyymi

        Minulla ei ole ollut Nordeassa koskaan desieuroakaan, S-pankissa lienee pasi hehtoeuroa, kaikki muut rahani ovat OP:ssä, muutama k€.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla ei ole ollut Nordeassa koskaan desieuroakaan, S-pankissa lienee pasi hehtoeuroa, kaikki muut rahani ovat OP:ssä, muutama k€.

        Vaan minullapa on maatalouspankissa sata hehtolitraa perunoita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaan minullapa on maatalouspankissa sata hehtolitraa perunoita.

        Ja koko ajan kasvaa korkoa eli ituja.


    • Anonyymi

      S-Pankki, Nordnet, Norwegian ja eToro. Mitään muita finanssipalveluita ei normaali ihminen tarvi ja tyhjästä ei kannata maksaa.

    • Anonyymi

      Taas tullaan nettiin itkemään kun ei osata eikä haluta kuunnella mitä neuvotaan. Eutanasia auttaa.

    • Anonyymi

      Aloitus todistaa että pankki kaappasi rahat. Miksi se on niin vaikeaa tehdä tilit jonkin toisen pankin kanssa? Onko Nordeassa jotain status-symbolin arvoa? Näyttäisi olevan vain haitaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7750
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5577
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      275
      4831
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4753
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      73
      3513
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2798
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2487
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2438
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2392
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2264
    Aihe