Miksi ei ikinä kannata ostaa elektroniikkaa K-citymarketista?
K-citymarket ei tarjoa edes kahden päivän palautusoikeutta satojen eurojen elektroniikkatuotteelle, joka ei vastaakaan lupauksia/toiveita.
Aivan käsittämätöntä! Muissa isoissa ketjuissa Gigantissa, Prismassa, verkkokauppa.comissa palautukset hoidetaan vastuullisesti ja asiallisesti.
Ei K-citymarketissa. Käsittämätöntä että tällainen roskaketju voi Suomessa vielä myydä elektroniikkaa. Luultavasti vain sen vuoksi että ihmiset eivät tiedä että muihin elektroniikkaliikkeisiin VOIT palauttaa tuotteen, mutta et K-Citymarkettiin. Jos ihmiset tietäisivät, he eivät tietenkään KOSKAAN tekisit sitä virhettä minkä itse tein, että ostin elektroniikkaa K-Citymarketista.
Kyse on B-luokan kaupasta, johon ei kannata ikinä mennä isommille ostoksille.
K-Citymarket B-luokan ketju
6
103
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa moni asia olisi halvempaa jos paketteja auki repivät ja kokeiltavaksi ostavat asiakkaat saataisiin kuriin. Tai ehkä kauppa tekisi parempaa tiliä, mutta tavallaan luotan myös siihen, että mitä vähemmän hävikkiä, sitä edullisemmat hinnat.
Tietty jos laite ei valstaa lupauksia, se pitää pystyä palauttamaan. Mutta jos se ei vastaa odotuksia on se ikävä pirulainen joka on suomalaisen kuluttajan perussynti. Ei oteta etukäteen selvää ja sitten palautetaan kaupan riesaksi "vähän kokeiltu" tuote.- Anonyymi
Isoilla ketjuilla pitää aina olla OUTLET-myymälä, jossa myydään hiukan halvemmalla palautettuja tuotteita.
Menkää Verkkokauppa.comiin ja opiskelkaa liiketoiminnan alkeita. K-Citymarket huijaa asiakkaita palautusoikeuden suhteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Isoilla ketjuilla pitää aina olla OUTLET-myymälä, jossa myydään hiukan halvemmalla palautettuja tuotteita.
Menkää Verkkokauppa.comiin ja opiskelkaa liiketoiminnan alkeita. K-Citymarket huijaa asiakkaita palautusoikeuden suhteen.Verkkokauppa.com tekee tappiota, ei sieltä kannata ottaa oppia liiketoimintaan.
- Anonyymi
Kirjoitat potaskaa
-Citymarketin käyttötavaroilla on 14 vuorokauden vaihto- ja palautusoikeus käyttämättömille, myyntikuntoisille ja ehjissä alkuperäispakkauksissa oleville tuotteille kuittia vastaan (myös sähköinen kuitti). Asiakas voi vaihtaa tai palauttaa tuotteen missä tahansa K-Citymarketissa.- Anonyymi
Niin, minäkin luulin, mutta valitettavasti puhun totta.
Pakkaus oli täysin ehjä. Tuote käytännössä käyttämätön. Ongelma on se että pakkaus on avattu, ei se että pakkaus olisi jotenkin rikki. Ei ole outlettia K-Citymarketiss niin ei ole käytännössä palautusoikeutta. Toki jos AVAAMATTOMAN pakkauksen viet takaisin mutta ei se mikään palautusoikeus ole.
Yllättävän moni ihminen ei tiedä tätä. Juttelin verkkokauppa.comin myyjän kanssa ja hän hämmästeli asiaa myös isoon ääneen.
Eli palautusoikeus on asiakkaan HUIJAUSTA K-citymarketissa. Jos pakkaus on avattu, se on rikottu. Muissa kaupoissa voi palauttaa avatun pakkauksen jos se on muutoin ehjä.
------> K-citymarket on B-luokan ketju.
- Anonyymi
Ei City-market mitään lakia riko. Itse en suostuisi ostamaan "uutena" jonkun palauttamaa tavaraa, jos pakkaus on avattu. Kannattaa ostaa City-marketista elektroniikkaa, koska voi olla varma siitä, että pakkauksen sisältö on koskematon.
Samaa ei voi sanoa esimerkiksi Gigantista, joka on jäänyt kiinni asiakkaiden huijaamisesta. Gigantti on myynyt "uutena" kauppaan palautettuja laitteita.
Tosin omat kokemukseni Gigantista ovat sellaiset, että kierrän sen muutenkin kaukaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741094
- 691024
- 47952
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104948- 51895
- 49694
- 32674
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34587- 50580
- 38536