Suuryritysten johto on pettynyt hallituksen toimintaan. Näyttää siltä, että hallitus ei saa mitään aikaan ja tilanne vain pahenee kaiken aikaa. Luvituskäytännöt takkuavat ja investointihalukkuus on huonon ennakoitavuuden vuoksi vähäistä. Hallitus ei halua edistää työperäistä maahanmuuttoa jne. Nämä eivät siis ole oppositon kynästä kirjoitettua vaan elinkeinoelämän kritiikkiä. Kun niin sanotusti omatkin alkaavat hylätä, se on lopun alkua.
Asiaa tuskin helpottaa hallituksen sisäinen kähinä, kun persut yrittävät profiloitua kaikella tohinalla mitä kummallisimmalla tavoilla. Milloin persut avoimesti pilkkaavat Orpoa, milloin he vähät välittävät hänen "suuttuneista" kommenteistaan.
Hallituksen tukijoukot murenevat
12
332
Vastaukset 12
- Anonyymi
Yritykset eivät luota Suomen tulevaisuuteen niin kauan kun hallituksessa on äärioikeisto.
- Anonyymi
Kerroppa mitkä suuryritykset ja ketkä siellä johdossa ovat pettyneitä.
Heittelet aina tuollaisia älyttömiä väitteitä yleisellä tasolla, kerro nyt tarkalleen kuka tuollaisia pettymyksiä on tuyonut esiin.- Anonyymi
Sori. Multa tosiaan unohtui tällä kertaa linkki uutiseen, joka kertoo OP-konsernin teettämästä selvityksestä. Mutta tässä se nyt iloksesi on:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bc8e4bd6-3adb-43d1-91da-71c461d08c93 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sori. Multa tosiaan unohtui tällä kertaa linkki uutiseen, joka kertoo OP-konsernin teettämästä selvityksestä. Mutta tässä se nyt iloksesi on:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bc8e4bd6-3adb-43d1-91da-71c461d08c93Tässä vaiheessa oikeiston kannattaja pistää kädet silmille ja huutaa isoon ääneen "äääääääää ei ole totta äääääääää".
- Anonyymi
Meillä on hyvä hallitusohjelma!
Siihen ei ole sanomista pikkudirkoilla.- Anonyymi
Täsmennätkö, mikä hallitusohjelmassa on hyvää? Kaljaveron alennus 25 miljoonalla velanottoa lisäten?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täsmennätkö, mikä hallitusohjelmassa on hyvää? Kaljaveron alennus 25 miljoonalla velanottoa lisäten?
Ei olutta tulisi verottaa, ollenkaan!
- Anonyymi
Mistähän suuryrityksistä on kyse. Suomalaisista, ulkomaisista? Suomeen ei halua koulutettu työväki edes tulla, kun vetovoima on nollatasolla. Hallituksien väristä riippumatta sama laulu vuosikaudet. Olisiko vain kiertoilmaus, kun tänne ei edes haluta. Siis tosiasioiden lakaisu maton alle
- Anonyymi
Kotimarkkinat eivät toimi leikkauksilla ja kiristyksillä, se on kuoleman suudelma kotimaisille yrityksille.
Mitä vähemmin raha kiertää niin sitä enemmin konkursseja ja työttömiä.
Rikkaille kaikki asenne vie kaiken luottamuksen politiikkaan lopullisesti. Kukaan ei usko tähän maahan eikä kukaan varmasti usko poliitikkoihin ja sen vilpittömyyteen vaan päinvastoin politiikka on rikki ja sen tekeminen yhdistetään korruptioon ja rikollisuuteen.
Siinä teille mallia kuinka kaikki tehdään kuin putten Venäjällä, ja mitenkään siellä pärjätään? - Anonyymi
Orpo taisi myydä persuille palkansaajan aseman heikennökset maahanmuuttajien poistamisella kolmen kuukauden työttömyyden jälkeen.
Häkämies ei ollut ilmeisesti neuvomassa ja Orpo ei hoksannut, että homma vaikuttaa halpatyövoiman tuloon Suomeen. Halu palkansaajan aseman heikentämiseen oli niin kova.
Kaiken kukkuraksi maahanmuuttajan ei kannata hakea enää töitä, koska potkuriski voi johtaa maasta muuttamiseen. - Anonyymi
Suuryritysten johdolla on ollut jo ennestään niin hyvät edut ja tulot, että heillä ei ole enää mitään tarvetta käydä yhteiskunnan heikoimpien kimppuun.
Tottahan he ymmärtävät taloudesta hallitusta enemmän,
itkevätkö vai nauravatko Orpon persulaumalle, sitä voimme itse kukin mietiskellä :) - Anonyymi
Suomessa on alamaailma siirtynyt hallitukseen.
Ei herrat siitä tykkää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l239754- 67655
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36610Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34538En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45427- 30424
- 38416
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona27406- 37387
- 41371