Navetta-kahvila-burger- autopikahuolto.
Pidän varmana että alle vuodessa on yritys nurin.
Perustelut:
Lieksassa on jo tarpeeksi auton huolto ja korjauspaikkoja jotka on todettu luotettaviksi.
Myös idea siitä että kun ABC lopetti niin pelkillä kahveilla tai burgereilla/pikaruualla muka pärjäisi . ABc kaatui juuri siksi kun tekin tappiota.
Pelkästään tulevien työntekijöiden palkat sosiaalimaksuineen on sitä luokkaa ettei yritys tule pärjäämään.
Pidän varmana että alle vuodessa on yritys nurin.
Perustelut:
Lieksassa on jo tarpeeksi auton huolto ja korjauspaikkoja jotka on todettu luotettaviksi.
Myös idea siitä että kun ABC lopetti niin pelkillä kahveilla tai burgereilla/pikaruualla muka pärjäisi . ABc kaatui juuri siksi kun tekin tappiota.
Pelkästään tulevien työntekijöiden palkat sosiaalimaksuineen on sitä luokkaa ettei yritys tule pärjäämään.
Vastaukset 106
Vanhimmat
Aamen.
Abaddon,Diimu Borger
Kieltämättä tuossa on perustamisvaiheessa monta ongelmaa. Ammattitaitoisten työntekijöiden löytäminen . Ammattitaitoiset kun ei suostu töihin alipalkattuna. Alle 2300 euroa kuussa on vähimmäispalkka jo kokeeneella autonasentajalla! Myös tarvittava henkilöstömäärä muu nostaa kyllä kulut koviksi . Minimi miehitys olisi 4 alipalkattua henkilöä että olisi edes jotan mahdollisuuksia pärjätä. Tuolloin aukioloaika jäisi varsin lyhyeksi työaikalain suhteen joten ainakin 3 lisää pitää palkata, mieli pitää paikkaa auki pidempään kun 7,00-16,00. Entäpä viikonloppu lepo työntekijöille..? Taas palkkaat lisää henkilökuntaa.
Keskimääräinen kuukausipalkka tehtävänimikkeelle Asentaja on 3 187 euroa kuukaudessa. Palkka oli kuntasektorilla 2 704 € (66 yksittäistä palkkaa) ja yksityisellä sektorilla 3 227 € (806 yksittäistä palkkaa). Keskipalkka perustuu koko maan palkkatietoihin vuodelta 2022.
Autonasentaja-tehtävänimikkeellä mediaanipalkka on 2 700 € kuukaudessa. Kahdeksan kymmenestä palkasta sijoittuu välille 2 225 € - 4 425 €. Nämä palkkatiedot perustuvat 44 anonyymin käyttäjän antamiin tietoihin, jotka on kerätty Oikotien kautta vuosina 2017 - 2024.
Eli kahdellatonnilla kuussa saat vain osaamattoman nuoren harjoittelijan autonasentajaksi.
Ihan kuin joku kapitalisti päällikkö tässä kylässä tuollaisia maksaa ja jos maksaa niin syynä se ettei kukaan suostu muuten töihin tulemaan.
Kylläpäs tuli paljon tietoa. Mikä tuossa mättää....hieno juttu.. . Ääs kun ei toimi ja siitä seurauksena ABC meni kiinni. Rahoitetaan toriparkin ja kauppahallin tappioita.
Antakaa ihmisten yrittää, ei pidä heti olla kampittamassa.
Toinen kommentoija sanoikin osuvasti, että nämä juoruilevat marisijaklovnit eli "paremmat lieksalaiset" ovat aika usein sen sortin tyyppejä, että itseltään taustalta löytyy kaikenlaista hämärätouhua.
Voisi lisätä että vähintään näiltä yrittäjyydestä ja työnteosta marisijoilta löytyy jatkuvaa polvillaanpalvelua, jotta saisi rahaa seuraavaan piriannokseen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18727851/monialayrittajan-uusin-hanke!#comment-132609033
Hienoa että heti lytätään ennen kuin edes auennut. Eipä ihme että kylä pystyyn kuollut kun tälläiset talousnerot madonlukuineen asettuneet tänne asumaan.
Olen talous Nero ostan 9 eurolla poonus sätkiä
Varmaankin masentajat on muista kunnista ja ovat kateellisia Lieksalle!😄
Tämän foorumin talosnerot osaa sentää laskea, mikä yritys tulee kannattamaan ja mikä ei!
Samaa mieltä kanssasi. Lieksa on todellakin yrittäjävastainen kunta.
Miksi? Täällä ei siedetä minkäänlaista yrittäjyyttä, syynä mieletön kateus ja kun itse ei tee yhtään mitään, ei toisetkaan saisi tehdä.
Ei toisen yrittäjyys ole keneltäkään pois.
Miten joku kateellinen määrää, montako pitseriaa, kahvilaa tms. riittää, mistä hän tietää pitkäänkö firma on pystyssä tai paljonko palkat kustantavat? Nämä ovat yrityksen asioita, eivät sen työttömän reppanan sieltä Heikkiläntieltä.
Minä toivottelen yrityksen tervetulleeksi ja toivon yritykselle menestystä ja pitkää ikää.
Monialayrittäjän kaikki muutkin yritykset on kaatuneet kannattamattomina ! Yksi lisää joka sekin kaatuu nopeasti.
Oletko joutunut maksumieheksi, kun noin harmittaa??
Sellaista se yritysmaailma on, joskus onnistaa, joskus ei.
Onneksi vielä sentään edes jotkut yrittävät, suurin osa jämähtää soffan nurkkaan nauttimaan yht.kunnan tarjoamista niukista mutta varmoista eduista.
Olen samaa mieltä menee nurin Lieksassa on riittävästi pizza ja burger paikkoja kuka lähtee syrjää asioimaa
Yrittäjältä puuttuu hyvät ideat ja iskevät!
Katolta pois ne navetta kyltit ja tilalle SULO VILEN-HUOLTAMO-KAHVILA.
Taatusti tulisi asiakkaita ihan automaattisesti !
Yrittäjä voisi itse toimia vilenin hahmossa, pipo päässä ja haikengät jalassa. Autonasentajana voisi toimia juhanan kaltainen, alipalkattu huoltomies osaamaton.
Kassalle tietenkin joku kaunis myyjäharjoittelija neito myymään .
kaljupääyrittäjän pitäisikin käyttää pipoa aina ettei se kalju näkyisi.
En tunne henkilöä, mutta kova stressi ja suunnaton tuskailu yrityksen saamiseksi kannattavaksi, vie monelta yrittäjältä hiuksetkin päästä. Osa oikein nyhtää hiuksia päästään kun huonosti menee. Kun on mennyt tarpeeksi pitkään huonosti, niin päästä ei ole enää nyhdettäviä hiuksia vaan on kaljupää.
Ihmisiä on monenlaisia. Pitkiä ja kaljuja, tai pieniä ja pyöreitä.
JUU, EI TAHO PALKKATYÖVOIMALLA NYKYÄÄN ENÄÄ YRITYS TOIMIA. SIKSI SUOMESSA ON HALU ULKOMAALASEEN PIMEÄÄN OSAAVAAN TYÖVOIMAAN JA HALPA-TYÖVOIMAAN.
SUOMALAISTEN EI KANNATA TYÖHÖN RUVETA, SOSSUN EDUT JA TYÖTTÖMYYSKORVAUS JÄÄVÄT SAAMATTA. HUVI JA HYÖTY KOHTAAVAT.
-
MUTTA NIINKUN TYÖKYVYTTÖMYYS-ELÄKKEELLÄ KOKO KYLÄN AUTOT TULEE KORJATUA JA HUOLLETTUA.
-
Minulle tuli mieleen lehden kuvasta, että täällä kuvataan uutta maalaiskomediaa. Vai onko sittenkin toimintakomedia, Paulin enkelit.
Pulipizzat ei sittenkään loppuneet Lieksasta.
Mahtaa kaatua yritys Lieksalaiseen kateuteen? Jos näyttää siltä, että yritys alkaa jotenkuten pysyä toiminnassa, niin lopetetaan yrityksen palvelujen käyttö, ja käydään Joensuussa samoissa palveluissa. Sitten haukutaan, ettei ne mitään osaa ja vingutaan, sekin taas lopettaa. firmansa, ja muualla on varmaan kalliimpaa. Näinhän täällä yleensä käy ja jää taas yksi tyhjä kiinteistö, tai siihen tulee kirpputori,, perinteisesti.
Nämä olevinaan "paremmat lieksalaiset" ovat niitä kateellisia kampittajia, vaikka sieltä "parempien lieksalaisten" taustalta löytyy yhtä sun toista huoruudesta alkaen rikoksiin.
Hyvä kun Pauli yrittää ja tekee Lieksaan palvelua mitä myös tarvitaan. Rakuttajat jaksaa huudella kun ei muuhun eväät riitä..
Yritys on loistopaikalla, pääväylän varrella. 👍
Kyllä, google mapsiin vielä kun merkitsee ja pyytää tuttavia antamaan hyviä arvosteluja niin näyttää hyvälle ja turistitkin pysähtyy kahville. Niin muutkin näyttää tekevän.
Niin näkyyvät tekevän XD
Taitaa olla Lieksan ainut kahvila!
Kuulemma hyvät eväät siellä.
Kannattaisi laittaa mainokset kiertoliittymän luo.
Vuoden pyörii tukieuroilla kuten mähkön baari.
Kuitenkin valittajat olivat siellä töllistelemässä avajaispäivänä. Että silleen.
Voisin käydä kahvilla, mutta en osta venäjän sotaa kannattavan Teboilin bensaa. Tankkaan mieluummin Nesteellä. Lieneekö tuo Teboil polttoainemyynti ko, yrittäjän hallinnassa tuossa lafkassa?
"Neste esimerkiksi hallitsee jalostusta ja jakeluketjua, johon kuuluu noin 800 liikenne- ja automaattiasemaa Suomessa. Teboil-asemat omistaa venäläinen öljy-yhtiö Lukoil, mutta bensiini ei ole peräisin Venäjältä vaan Nesteen jalostamosta tai Länsi-Euroopasta. Näin on yrityksen markkinointi- ja viestintäjohtaja Toni Flykt julkisuudessa kertonut."
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/18b-2022/tankkerit-seilaavat-nyt-lannesta/
Sepä riittääkin, jos venäjä omistaa, sitten saa olla.
Minäkin protestoin venäläisten omistamia teboil tankkauspisteitä eli en asioi niissä.
Minä ostan vaikka kuumaa kusta, jos auto kulkisi sillä.
Meikäläinen ei pysty niin paljon bensaa ostamaan, että se hetkauttaisi Teboilia mihinkään suuntaan. Niin että lepo vain, tämän asian suhteen.
En astu jalalla ja toivottavasti ei muutkaan
Viihtyisä paikka. Kannattaa käydä.
Vastavoimana kateellisten panettelulle kyllä tulemme käymään.
Kyllä
Näyttää olevan liikennettä enemmän kuin muilla.
Onhan sitä alkuun, mutta katsotaanhan parin kuukauden kuluttua.
Kahden kuukauden kuluttua alkaa paukku pakkaset ja akku kauppa. Silloin pitää kiirettä myös.
Jos alkaisvat jakaa muoviämpäreitä ilman, niin köttelöimmät jonottaisi siellä ovella yötämyöten.
Ei huono. Ilmanen navetta ämpäri kaupan päälle öljynvaihdossa.
Ja tankin täyteen tankkaajille kahvit ja lypsyjakkara kaupan päälle.
Johan mennyt yli puolivuotta sinun arvauksesi päivästä
oivoi
Jos olet perustamassa palvelualan yritystä niin kannattaa ensin kysyä tämän palstan asiantuntijoilta kannattaako perustaa.
Oikein! Itseasiassa kaikkia kuviteltavissa olevia asioita ja jopa sellaisiakin asioita joita ei normaali ihminen voi edes kuvitella, kannattaa kysellä tämän palstan yleinneroilta! Vastaus on varmasti totuudenmukainen, täydellinen ja virheetön!
Jättäkää jo rauhaan tämän firman työntekijät. Antakaa heidän tehdä työtään rauhassa ja toivottaen onnea ja menestystä. 🎄
Olisi kuitenkin mielenkiintoista tietää yrityksen nimi, jos haluaa etsiä yhteystietoja netistä tai facebookista, ainakaan minulle se ei ole vielä selvinnyt?
Eikös ole Kotikadun navetta?
Tervetullut palvelu kahvila- ja veikkauspalveluihin. Lieksalaiset, älkää teilatko kaikkea uutta.
Huippu paikka
Ei teilata vaan kannustetaan koko työporukkaa. Teillä ei ole mitään hävettävää ja toivon nyt vastavoiman liikkeelle yrittäjän puolesta.
Mielestäni on hyvä kun uusi autonhuoltopaikka tuli!
vuotta sitten sökähti autostani laturi eikä teollisuuskylän tien varrella olevat korjaajat ottaneet autoani korjattavaksi,kun on muka niin paljon tuottavampia katsastusremontteja jonoksi asti.
Mikkosesta löytyi aika ja sekin parin päivän päästä.
Olisi hyvä jos paikkakunnalla on yksi huotamo jossa autetaan autoilijaa heti hädän tullen.
Onko se navetta sitä, en tiedä, vaan kyllähän tieto leviää nopeasti jos on!
Epäilen ettei mikään korjaamo voi auttaa autoilijoita, jos niitä tulee monta peräkkäin? Aika on rajallinen, tai vikojen oltava mitättömiä.
Miksi kutsut navetaksi?
Joskus käynyt navettaravintolassa kilpaa kärpästen kanssa ruokailemassa.
Koirat haukkuu, karavaani kulkee!
Aivan ja tässä tapauksessa myös karavaanarit kulkee!😀
Noissa aloittajan ja monen muun pienen yrityksen kohdalla on vaan niin että kulut on suuremmat kun tulot,näin yksinkertaisesti. Eikä nykyhallitus ainakaan sitä helpottanut? Nooh jos vaan käsitti laittaa osakeyhtiön ettei velka nuole omaa takalistoa..uutta pystyyn kun kaatuu
Otsikossa oli *monialayrittäjä*, luulin että konkurssi Väänänen taas perustanut yrityksen.
Kannattaisi käyttää Pikesin tai Lieken yrityspalveluita eikä suinpäin ryhtyä yrittäjäksi.
Ennen yrityksen perustamista pitää tehdä realistinen kannattavuuslaskelma, rahoitussuunnitelma jne.
Jos kulut on 3 kuukauden jälkeen suuremmat kun tulot, on jossakin mennyt pieleen!
Noita surkuhupaisia yrityksiä on ollut Lieksassa paljon, jotka on kaatuneet juuri tulojen puutteeseen.
Toimisto Team.
Bonaza. Tinatähti
Tyylin paikan jatkaja.
lemmikkieläinliike onnelliset otukset.
Virastitalon viimeinen r kioskin pitäjä.
Limpun valinta. jne jne
Lieksan kaupungin valtuutetut vois käydä kouluja ettei enää tulisi uusia Green Fuel Nordic tai Pielisen Bio kaasuyritelmää. keput, persut ja kokoomus koulunpenkille.
Ponpin ponilla työttömänä Bonantsaan bonus natsa perseessä 9 euroa 4 tuntia
LieKe on pelkkä vitsi. Eikä edes hyvä sellainen. Näennäistä markkinointia, pelkkää rahastusta. Voi vielä kaatua matkailyrityksiäkin. Matkailijat peruneet tulojaan, koska raja liian lähellä. Mutta säilyypähän luonto ja eläimet.
Eikös mitä! Ensin perustetaan yritys, johon saadaan ehkä tukea? Sitten jätetään veroja ym. maksamatta ja tehdään sitten konkurssi. Sitten siirrytään ilahduttamaan toista paikkakuntaa lupaamalla töitä ja sama vedätys jatkuu, tosin eri nimellä. Loputon kierre, joka on Suomessa mahdollista ja laillista.
Siellä taas joku pankolla makaava vassari huutelee mitä sattuu. Ilman Väänästä tuskin Lieksassa olisi esimerkiksi leipomoa joka on todella merkittävä työllistäjä ja tuo rahaa ja vaurautta koko maakuntaan. Lieksassa vaan on totuttu liikaa pankolla makaamaan ja valmista odottamaan. Kaikki yrittäjät ja yritykset teilataan heti kun pelätään että joutuisi oikeisiin töihin pankolta lähtemään.
Parempi olisi kun joka ikinen yrittäjä lähtisi pois Lieksasta niin saisivat sitten ränkyttäjät ränkyttää keskenään.
Ei konkurssi Väänänen ole tuulesta temmattu, menestyvien yrittäjien keskuudessa on tuon lisänimen Väänänen saanut.
Missä oli tämä Bonanza? Hämärästi muistan nimen.
Näyttää että ne Apiksella ennen istuvat ukot on siirtyneet navettaan.
Samat naamat ja hyvä jos kahvikupin ostavat. Onhan ukoilla uusi kokoontumispaikka mutta se ei pidä pystyssä yritystä..muutamien kahvikupposten voimalla.
Sinäkö tankkaat siellä navetta Teboililla?
En takuulla tankkaa ryssäasemalla. Uteliaisuuttani kävin katsomassa ja kovin hiljaista oli .
Veikkaan että yritys on nurin jo toukokuuhun mennessä!
Teboililla bensan hinta oli jotain 1.60 ja vähän päälle, taisi olla tiistaina. Nesteellä oli 1.80 ja vähän päälle, tankkasin Nesteellä. En minäkään ryssän omistamalla huoltamolla tankkaa, maksan muualla vaikka vähän enempi.
Oliko yritys nurin tuokuuhun mennessä?
Oli kyllä helvetin hyvä burgeri tuolla, kunnon pihvit ei mitään einestä ja runsaan kokoset ateriat. Palvelu erittäin ystävällistä ja muutenki kivan erilainen tyyli ja sisustus paikassa. Toivon menestystä
Kerran käynyt ja viumeseksi jäi!! Öljyjen vaihto alennuksen jälkeen 119e. Tuon jälkeen vielä muut korjaajat saa korjata työ jälkiä..ei menny ihanku strömsöössä.
Kerrotko miten he epäonnistuivat öljynvaihdossa? Epäilen, että olet pelkkä suuta pieksevä ja käteen vetävä pankkopoika, jonka ainut auto on se oma käsi joka vatkaa pientä pippeliä.
Totta, olinko niin läpinäkyvä, tunnustan. Kilpaileva firma tarjosi tölkin coop olutta jos alan mustamaalaamaan. Nyt hävettää 🤢
Hienoa, että rehdisti tunnustit!
Kiitos, nyt itkettää oma epärehellisyys.
Öljynsuodatin vuoti öljyt ulos koneesta eli se oli jäänyt kiristämättä.
Myös öljynpoistotulpan tiiviste uupui!
Minä vein navettaan polkypyöräni jonka satula piti vaihtaa uuteen ! Pirulaiset oli asentaneet satulan niin että se on päin persettä !
Tuo kertoo että asentajalla ei ole yhtään mitään ammattitaitoa jos noin törkeisiin aloittelijan virheisiin töpeksii. ... saitko vaihdetut öljyt mukaas vai pistivätkö ne vanhat öljyt takaisin moottoriin?
Kävit kai korjuuttamassa firman piikkiin mölhäyksen minkä asentaja teki, jos et käynyt niin mitä ne oppii tekemään kunnon asennus töitä. Täällä valittaminen tyhjää, eikun takaisin jotta tekevät kunnolla ja korvaavat myös menetyt ajat sekä tarvikkeet.
Rekkoja pysähtyy kahville navetalle. Autoilijoita niin ikään ja halleissa korjataan. Kulut on suuret koska palkkamenot on kalliita. Yrittämisen puutteesta ei voi yrittäjää moittia etenkin kun yrittää lieksassa missä kateelliset ihmiset boikotoi monia yrityksiä keskenkasvuisuuttaan.
Korjaamopalveluihin kannattaa panostaa ja siihen että työ on aina laadukasta ja ei ahnehdita laskutuksessa. Jotain halpoja renkaita voisi tuoda myös esille hintoineen paremmin.
Kahvilan ikkunat kannattaa teippauttaa jollain kirkkailla väreillä ja kuvioilla ettei näyttäisi niiin ankealle.
Jos mahdollista niin turisteja varten joensuun suunnalta saapuville opasteita niin eivät aja ohi. Jos kahvilassa on hiljaista välillä niin myyjille voisi keksiä jotain siinä ohessa tehtävää työtä.
Korjaamopalvelut kannattaa netissä mainostaa hyvin ja hinnoitella läpinäkyvästi. Muistaa myös että kierous kostautuu aina takaisin joten rehti meno pidettävä.
Autokorjaajille jos ei ole aina töitä niin firma voisi ostaa jotain kunnostettavia autoja joita firma sitten myy leimattuina korjauksien jälkeen.
Nykymaailma on kamalaa : isäntä itse suuren ruoka-alan toimittajan palveluksssa ja laske lehmien määää joka päivä.Vaimo kotona henkitoreissaan kyttää marjapnsaiden satoa ja hillojen määrää joka ei jälkikasvua (3 kpl) kiinnosta.
Navetan naistyöntekijät voisi antaa maksua vastaan persettä siellä vessassa. 60e varvi ja kaksi varvia 120e...se toinen varvi anaaliin.
Hiljainen on kylä tie. P- karjalassa loppuu asukkaat syntyvyys nolla tasoa Tää on kylmä totuus...
Joku veikkasi jotta pian firmakaatuu. Kuitenkin on vieläpytyssä. Joten kristallipalloista katsojien mielenharmiksi yritys on pystyssä. Joten varmasti nyt kaikkitietämättömiä vituttaa ja paljon. Toivottavasti asiakkaita riittää. Ja kannattaa jatkossa.
On siellä hyvät hampurilaiset, ei voi valittaa. Ostin keväällä kana hampurilaisen, mutta oli niin pieni, että nyt on tehty itse,, tulee isommat halvemmaksi. Mutta hyvää jatkoa heille siitä huolimatta.
Samaa toivon. Toimintaa voisi tehostaa monellakin tavalla helposti. Mutta en ala neuvomaan yrittäjää. Toivottavasti kannattaa.
Jatkiksen firma on vielä pytyssä Yamalissa.
Monialayrittäjän jokainen aiempi firma on kaatunut joten se ei lupaa ainakaan hyvää.
Onko sillä nyt merkitystä. Nousee näitä huoltamoita kuin sieniä sateella. Väkiluku putoaa sellaista vauhtia että lopulta jää pienet huoltamot ja isot katoaa kun ei ole volyymia…
Oikeita puli-pizzoja saa.
Pulipizza idea on oiva. Leivotaan päivän ruuantähteet pitsoihin ja myydän ne alehinnoilla puleille! Pian lieksan pulit oikeen parveilee navetassa, saavat syödäkseen mutta ei saa lehmää naijakseen !
On ne tuon miehen kaikki muutkin yritykset loppuneet hyvin lyhyeen. Tuo uusinkin loppuu pian.
Navetassa haisi lehmän ja pulin peska, ajoin ruostepolkupyörällä Timitraan konserttiin. Myöhässä 3,2 päivää.