Lauma idiootteja vai mistä on kyse?

Anonyymi-ap

Vaasalaisten yhdessä omistama sähkölaitos ilmoitti kirjeellä nostavansa sähkön hintaa tammikuun alusta lukien, sopivasti kovimmalle lämmityskaudelle, sähkön hankintakustannusten kasvusta johtuen.

Voiko tästä muuta ymmärtää kuin että meille valehdellaan tai Vaasan Sähkössä istuu lauma idiootteja myymässä markalla ja ostamassa takaisin kahdella?

Sähkön tuotantokustannukset tuskin muuttuvat juurikaan "vuodenajalle tyypillisistä lämpötilariskeistä" johtuen ja Vaasan Sähköllä on omaa tuotantoa yllin kyllin palvelemaan alueen asukkaita ja yrityksiä.

Kenen etua Vaasan Sähkön johdannaiskeinottelu palvelee? Kenen taskuun sähkölaitoksen omistajien maksamat ylimääräiset eurot päätyvät?

12

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota nyt ei kenenkään kannata suuremmin arvailla.

      Tuli taas uutinen , että Vaasa haluaa lisää kiintiöpakolaisia. peräti 80 kuten edellisinä vuosina. Nyt on ongelmana persujen vaatima pakolaiskiintiö, kun se pienentää pakolaisia yli puolella, eli 500. Siitä ei riitä Vaasaan haluttua määrää.

      Vaasan kassa huutaa hoosiannaa ja rahan kerääminen Sähkön- ja Stoormossenin avulla on ainut keino, jolla saadaan koko Pohjanmaa maksamaan niitä kuluja.

      Tämä kierre alkoi vuosia sitten, kun Seinäjoen väkimäärä nousi ja Vaasan laski. Keksittiin muuttovoitto ja kansainvölisyys näkökohta.

    • Anonyymi

      Ei mitään ihmeellistä. Vaasan Sähkö seuraa Suomen istuvan ja ”suosituimman” perusäärioikeistolaisen hallituksen mallia ja linjaa. Rahat rikkaille ja köyhät kyykkyyn.

      • Anonyymi

        Demaripropagandaa, hyi!


    • Anonyymi

      Vaasa haluaa osinkoja sähköltä että voi pitää ylimitoitetun virkakoneiston suojatyöpaikoissaan

      • Anonyymi

        Niin minäkin luulin. Mutta kaupunki ei ole saanut isompia osinkoja Vaasan Sähköltä. Päinvastoin, Vaasan Sähkö valitti vain hetki sitten tehneensä tappiota sähköbisneksellään, mitä voi pitää jo jonkinlaisena ennätyksenä. Epäselvää on yhä kuka korjaa miljoonat eurot sähkön tuotantokustannuksen ja myyntihinnan välistä. Vaasan kaupunki se ei ole.


    • Anonyymi

      Samalla voi kätevästi rahastaa myös ympäristökuntia sähkömonopolillaan ja tuputtaa rahat yhä kasvavaan hallintoon

    • Anonyymi

      Vikiset vaan vaikka sua ryöstetään

      • Anonyymi

        Moni ei ole vieläkään herännyt kilpailuttamaan ja määräaikaistamaan sopimuksia.
        Uuden sopimuksen voi kuulemma tehdä jo kolme kuukautta ennen entisen umpeutumista joten sopimuksen loppumista ei tarvise jäädä odottamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Moni ei ole vieläkään herännyt kilpailuttamaan ja määräaikaistamaan sopimuksia.
        Uuden sopimuksen voi kuulemma tehdä jo kolme kuukautta ennen entisen umpeutumista joten sopimuksen loppumista ei tarvise jäädä odottamaan.

        Turhaa kilpailuttaa, ei saa kuin taskurahoja, jos niitäkään.


    • Anonyymi

      "Kuluttaja-asiamies hakee korkeimmasta oikeudesta valituslupaa Vaasan Sähkön tekemistä hinnankorotuksista"
      https://www.hs.fi/talous/art-2000010923076.html
      Jospa oikeus ja kohtuus lopulta toteutuisi, vaikka sähkömafia on tehnyt kaikkensa vastustaakseen.

      • Anonyymi

        Kannattaa lukea etenkin Niko Pirttiniemen kommentti 23.12. klo 14:08. Siinä on hyvin kiteytetty oleellinen.


      • Anonyymi

        Säälittävää, Pasi Tuominen oli katsonut aiheelliseksi lähteä puolustamaan kavereitaan. Eikö hän ymmärrä sylkevänsä sähköyhtiön asikkaiden kasvoille?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2732
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      343
      2474
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2154
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1906
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1685
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1589
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1470
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1429
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1385
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1176
    Aihe