Velat anteeksi

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9449642d-6263-44e3-b159-c22e5b4b9759
"Monet veloissa olevat eivät tiedä simppeleitä keinoja, joita olisi saatavilla. Juristi paljastaa yksityiskohdat, joita harva velkaantunut tajuaa itse. Loppusumma voi muuttua mukavampaan suuntaan.
Yhä useampi suomalainen on taloudellisissa vaikeuksissa. Tilanne ei aina ole yhtä paha kuin miltä se saattaa vaikuttaa. Joissakin tapauksissa velat voidaan jopa antaa anteeksi.
Harva tietää, mistä velkojen maksamiseen voisi saada apua, vaikka vaihtoehtoja on olemassa entistä useampia. Esimerkiksi peliriippuvuuden aiheuttama velkavankeus on ollut aiemmin este velkajärjestelyyn hakeutumiselle, mutta "

Tuokin uutisartikeli oli maksullinen, joten ei päässyt lukemaan miten velat voi saada anteeksi.
Tällaisesta uutisoinnista tulee sellainen kuva, että velan antaja on suuri rikollinen, jos haluaa, että velka maksetaan takaisin tai edes osa siitä, kuin velan antaja olisi ensin varastanut velan ottajan rahat ja sitten antaa velan ottajalle hänen omat rahansa takaisin velkana ja velat anteeksi.
Velka vanhenee aikanaan ja sen saa anteeksi, mutta jos tällä tavalla suhtaudutaan velkaan, että juristi antaa neuvoja, miten velka saadaan anteeksi ja silläkin tiedolla lööppilehti rahastaa, niin eihän suomen valtiolla edes ole velkaa, kun sen voi saada anteeksi.
Samoin, miksi laskut pitäisi maksaa tai ruokaostokset kaupassa, eikös nekin voi saada anteeksi.
Ei ole peruste, että kaupan tuotteissa on kauppiaan rahat kiinni ja kauppias pitää saada rahansa pois, kun asiaks maksaa ostoksensa.
Velallinen käyttää velan antajan rahaa elämiseen eli ihan sama asia.
Velallinen, joka ei maksa velkaansa, ei maksa itse elinkustannuksiaan, vaan velan antaja, koska velallinen elää velan antajan rahoilla, jollei maksa velkaa takaisin.

Kyllä velallisen suhtautuminen velan takaisin maksuun muuttuisi, jos velallinen olisi itse velan antaja!

1

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllähän velat voi saada anteeksi, mutta siitä pitää olla myös jotain seurausta. Esim. viiden vuoden mittainen luottotietomerkintä tai menetys niinkuin järjestelyssä tai takuusäätiön takausehdossa. Jos saa 20 000€ anteeksi ja rahat vielä takaisin, niin se olisi kohtuullista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5096
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3626
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      33
      3006
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2906
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1669
    Aihe