Paljonko rahaa viikon matkalle Alanyaan?

summerset

Paljonko olette ottaneet rahaa viikon lomalle Turkkiin? Mietiskelin tässä, että riittääkö 200euroa, jos satasen varaa ruokaan ja juomaan ja toisen retkiin ja ostoksiin. En aio paljoa tavaraa ostella, muutama tuliainen ehkä.

13

6796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaajakin

      minusta 200€ aivan liian vähän.siinä ei ole yhtään vararahastoa yllätysten varalle.minulla on tapana varata 100€/matkapäivä.se on aina riittänyt vaikka on tullut kierreltyä vaikka missä maailmassa.se hyvä puoli myös siinä,että tuleehan se ylimmääräinen takaisin jos et tarvitse kaikkea.hyvää matkaa sulle,tämä oli vain mun mielipide.

      • minä

        100euroa per päivä on kyllä aika tuhlausta, jos sen kertoo vielä päivillä ja matkaajilla. Jos rällästämään haluaa lähteä niin miksikäs ei, mutta jos se ei ole mielessä, niin ihan turhaa tuhlausta, kun pienemällä rahalla tulee mainiosti toimeen.


    • Drömhus

      Itse pärjäsin 300 eurolla ja siihenkin sisältyi jonkin verran tuhlailua, eli vähemmälläkin olisi tullut toimeen.

      • Anonyymi

        Tammikuu kuu -20. Kaksi viikkoa alle 600€uroissa, mutta hassasin aika kalliisiin tulisisiin.


    • partyanimal

      Viime kesänä minulla meni n. 50 euroa viikossa, vaikka minulla oli mukana 500 euroa. Söin kaksi kertaa ulkona, en ostanut kuin muutaman käsikorun ja ostin muutaman drinkin baarissa monta litraa vettä päivittäin ja patongin per päivä.

      Että kyllä 200 eurolla pärjää :) Paljon vain kiinni siitä mihin rahasi käytät.

    • summerset

      Kiitos vastauksista, taitaapa tosiaan 200e olla liian vähän. Onneksi tajusin sen nyt enkä paikanpäällä;)

      • Tavis

        Meillä on aina ollut 50 €/vrk/hlö, kun olemme matkailleet hippusen Suomea halvemmissa maisemissa. Viikossa on siitä maksettu pari retkeä ja syöty iltaisin ravintolassa ja päivisin baarissa. Myös perustuliaiset mahtuvat näihin raameihin. Eli juomia ja pieniä matkamuistoja.

        Suurempia hankintoja emme ole tähän pottiin lukeneet. Toisaalta emme yleensä halua kuluttaa lomaa etsimällä hitusen halvempia ostoksia, joista ei tietämätön voi mennä takuuseen (digikamerat jne..).

        Hauskaa lomaa Sinulle. Uskon, että pärjäät parillakin sadalla. Silloin saat vain panostaa enemmän aikaa ja vaivaa edullisen ruuan etsimiseen.


      • kitupiikkikö
        Tavis kirjoitti:

        Meillä on aina ollut 50 €/vrk/hlö, kun olemme matkailleet hippusen Suomea halvemmissa maisemissa. Viikossa on siitä maksettu pari retkeä ja syöty iltaisin ravintolassa ja päivisin baarissa. Myös perustuliaiset mahtuvat näihin raameihin. Eli juomia ja pieniä matkamuistoja.

        Suurempia hankintoja emme ole tähän pottiin lukeneet. Toisaalta emme yleensä halua kuluttaa lomaa etsimällä hitusen halvempia ostoksia, joista ei tietämätön voi mennä takuuseen (digikamerat jne..).

        Hauskaa lomaa Sinulle. Uskon, että pärjäät parillakin sadalla. Silloin saat vain panostaa enemmän aikaa ja vaivaa edullisen ruuan etsimiseen.

        oltiin toukokuussa 2 viikkoa marmariksessa ja siinä ajassa kahdelta henkilöltä kului yhteensä 350 euroa! tosin kokattiin kaikki ruuat itse eikä käyty baareissa. rantatuolit tietty vuokrattiin joka päivä hintaan 5liiraa..


      • eipihi
        kitupiikkikö kirjoitti:

        oltiin toukokuussa 2 viikkoa marmariksessa ja siinä ajassa kahdelta henkilöltä kului yhteensä 350 euroa! tosin kokattiin kaikki ruuat itse eikä käyty baareissa. rantatuolit tietty vuokrattiin joka päivä hintaan 5liiraa..

        Siis onko tuommoisella summalla mahdollista nauttia lomasta? Markka-aikana otin viikon matkalle 5000FIM ja nyt vahintaan 1000EUR, siis yksin matkatessa. Yleensa ei satasta tai kahta enempaa jaa, vaikken minkaanlaisia tuliaisia mukana raahaa, yleensa viela muistavat amexilta reippaalla laskulla. Ota ihmeessa luottokortti matkaan, ettei mene hyva loma taysin pilalle kun taytyy saastella...


    • Anonyymi

      Meillä on papan kanssa eläke rapiat 4000 euroa kuussa.
      Pappa se on jättänyt laskemiset mulle; sanoo ettei se enää mitään tarvitse koska kaikki on kotona mitä se tarvitsee loppuelämänsä ajaksi.

      Mutta sitten kun lähdemme Alanyaan niin eihän se kaikkea voi mukanaan raahata.
      Mitä nyt unipuku ja reino-tossut. Ne ovat tarpeelliset koska kylmät kivilattiat siellä on joka huushollisssa oli kesä taikka talvi.
      Hassua se nyt on sinne lämpimään nuhaa lähteä hankkimaan sano.
      Varsinkin nyt pandemia-aikaan jos aivastaa niin ties minkäläisiin teräshäkkeihin laittavat sitten eristyksiin ne Erdokanin polliisit.

      Kirjoitti Martta.

      • Anonyymi

        Hyvä on olla rahaa riittävästi mukana ja Visa kaiken varalta. Onhan se ikävää, jos nuukaillessa rahat kesken matkan hupenevat.


      • Anonyymi

        Hyvin keksitty juttu Martta


    • Anonyymi

      Nyt vuonna 2020 rahaa saa kortilla seinästä. On hölmöä taistella setelien kanssa, ne voi joku vaikka viedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6168
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5637
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1048
    Aihe