Olipa mukava kuunnella yle:n lukumaratoonissa Akeksis Kiven kirjoittama Tuntematon sotilas. Nukahdin kuitenkin välillä.
Tuntematon sotilas
15
427
Vastaukset
- Anonyymi
Tuolla kokonaan nähtävissä. Metsa Man oli paras lukija. Lukee n. 12 tunnin kohdalla.
https://areena.yle.fi/1-72458471 - Anonyymi
Pitäisi laittaa nykyajan nuoret lukemaan. Nehän hädin tuskin jaksavat lukea puolta arkkia A4-kokoisesta sivusta. TikTok.
- Anonyymi
Tulevaisuuden toivot :)
- Anonyymi
Onneksi paikallinen persujen piiriedustaja ei ollut lukemassa.
- Anonyymi
Milloin sinä haet apua tuohon sinun persupakkomielteeseen kun näet niitä joka puolella kuten juopot näkee pikku-ukkoja kaikkialla? Aihe kuin aihe ei mene kuin hetki siihen, kun sinä ryömit kolostasi esille itkemään persujen perään.
- Anonyymi
Tuntematon sotilas on ihan PERUSSUOMALAISTA tekstiä!
- Anonyymi
Aleksis Kiven???
- Anonyymi
Aleksis Kiven versio on parempi kuin Väinö Linnan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aleksis Kiven versio on parempi kuin Väinö Linnan.
Martin the Lutherin versio on paras
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aleksis Kiven versio on parempi kuin Väinö Linnan.
Niin minustakin Herra A. Kiven versio on parempi kuin V. Linnan. Mutta paras versio on
kuitenkin Seppo Sepon- Sepon versio. Se on humoristisin.
- Anonyymi
"Jukolan talo, eteläisessä Hämeessä seisoo erään mäen pohjoisella rinteellä, liki Toukolan kylää"...
Lainaus on Aleksis Kiven teoksesta eikä kirja ole Tuntematon Sotilas.
mediatietojen mukaan persujen valtuutettu toki osti Väinö Linnan kotitalon ja hups samalla menetti paikkansa valtuutettuna kun talo sijaitsi väärässä pitäjässä.. - Anonyymi
Minä nukuin kolmen tunnin yöunet aamuyöllä, ja ohi meni metsämanit. Asia on jo korjattu kuntoon. Ei tällaista TS-maratonia, olisi voitu 1970-luvulla edes haaveilla. Nehän olisi herttakusisen äpärät nostaneet hirmu mekkalan Moskovan kanssa. Otettiin nyt sitten korkojen kanssa takaisin. Monenlaista lukijaa siinä oli. Joiltakin sisäluku luonnisti, toisilta välttävästi. TS:n teksti henkilöhahmoilla on aika rivoa, rumaa ja rujoa. Minulle oli uutta kuulla, kun naiset lukivat vuorosanoja, jotka olivat täynnä kiruoslitanioita ja räävittömyyksiä. Uskaltaakohan YLE tehdä tästä ihan omin lupinsa jokavuotisen perinteen. Ketä sitten on lukijoina ensi kerralla? Metsäman oli yksi parhaista. Hep!
- Anonyymi
Minäkin laitoin tabletin " laulamaan " ja nukahdin , ja kuinka ollakkaa heräsin Metsä M annen jorinaan noin viitä vaile viisi , , sit kuunellessa nukahin uudestaan , , oli mukava kun toiveeni alussa toteui ja kerkesin kuula.
- Anonyymi
Pikku pätkän katoin, ennenkuin vaihdoin kanavaa..
- Anonyymi
Oli hyvä, että vaihdoit kanavaa. Kirja onkin sinulle aivan liian vaikea. Sinulle sopii parhaiten
Lassi Lättäjalan seikkailut. Sekin saattaa olla liian vaikea ymmärryksellesi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328396Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur5017656SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2225719Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en974785Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474664Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1704517Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1104497Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254375Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144216Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03850