Tv1 : llä haasteteltiin Amiraali Koskealaa, nyt jo eläköitynyttä. Olipa miehellä itsetunto ”pilvissä . ” Puheli niinkuin olisi ollut ”yksi maailman tärkeimmistä ihmisistä / sotapäälliköistä”. Kehui miten urallaan vei Suomea kohti USA: ta , sai hankittua arvostusta Suomelle joka maasta (tarkoitti kuitenkin enemmän ehkä itselleen ?) .
Hänen mielestään Suomi on yksi Euroopan sotilasmahti. Kuitenkin melkein seuraavassa lauseessa totesi, että vain USA voi Suomen pelastaa Venäjän hyökätessä. Siinä vaiheessa alkoi Herra Amiraalin jutut huvittamaan ja vaihdoin kanavaa.
Ehkä Suomen armeija on huippuluokkaa ? Ja Suomi sotimisen mahtimaa ? Mutta, silti mietin, kannattaisko näitä ” huippusotilaita” opettaa ensin kunnolla ajamaan näitä ” huippu ajoneuvoja” , koska niin monet ajoneuvot ovat metsään menneet , siis ”konkreettisesti ohjattu” pois tieltä metsikköön ja sotilaita loukkaantunut. Uutisissa ollut lähiaikoina useita juttuja aiheesta armeijan ajoneuvo metsään mennyt ! !?
Amiraalin haastattelu
Anonyymi-ap
2
80
Vastaukset
- Anonyymi
Suurimmat sotasankarit ovat aina näitä ylempiä pamppuja, jotka eivät oikeassa sodassa sodi. Niinhän se aina on ollut ja tulee olemaan.
Köyhät ja tavalliset tallaajat ne sinne tykin ruuaksi joutuvat. Nämä amiraalit istuvat vain pöydän takana ja uhoavat. - Anonyymi
Tämä äijä joka aina puhui "pulustusvoimista" kaikissa haastatteluissa.
Ja suomen armeijassahan ei ole yhtään sotaa nähnyttä henkilöä!
Joten mistä urhoollisuudesta tässä nyt oikein puhutaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3031177Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.83989- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701