Armeijan ruoka.

Armeijan ruoka on huonoa. Leipä on kytkinlevyä, Silakkalaatikko on piikkilankaestettä, Vaniljahyytelö on vääpelin räkää, keitto on noppasoppaa, mistä ei löydy kuin perunaa ja sekin on ikuisuuden vanhaa kuivatettua, niin kuin puuta söisi.

Miksi armeijan ruoka on kehnoa? Onko tarkoitus mitätöidä kaikki osaaminen?

Miksi ei voisi olla kalkkunan maksalla täytettyjä piiraita iltapalana. Aamiaisena olisi hyvä kun saisi suolaisen lohella täytetyn piiraan, lounaalla voisi olla rapuja tillien kera ja päivällisellä talkkunapuuroa.

Olisin onellinen, olisitteko te?

Sitten voisi joku tuoda iltaevääksi hirvenlihaa tai poronpaistia perunamuussin kanssa.

Jos syömme noin, niin miten meidän käy?
41602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Intin sapuska on vallan mainiota! Vanukastyyppisiin jälkisapuskoihin en kyllä tosin koskisi, niissä on sitä kuuluisaa jarrua!

Tuo sinun esittämäsi ruokalista on erittäin epäisänmaallinen, häpeä alokas! Kyllä mies pysyy voimissaan intin sapuskalla! Räkänokat voivat sitten käydä ostamassa omia hyödyttömiä "mässyjään", mutta intin perusruokaa heidänkin on parempi syödä kiitollisuudella!

Äänestä

Armeijassa kokataan massoille, ei yksilöille kuten ravintolassa.

Ruoka on melko samanlaista, usein pahaa, kuin on esimerkiksi isommissa kouluissa. Armeijassa oli kyllä kouluruokaan verrattuna ihan mukavia yllätyksiäkin välillä. Oli jälkiruokavanukkaita, lihapiirakoita, kiisseleitä, jugurttia jne. Ainakin meidän koulussamme jälkiruokaa, ja vastaavaa hyvää, on ehkä vain kerran kuukaudessa, intissä sitä oli lähes päivittäin.


Kumiperunat muuten johtuvat siitä, että perunat on kuorittu jossain (tehtaalla??) ja niihin on pistetty jotain säilytysainetta. Intissäkään ei kyllä vastaan tullut sellaisia kylmiä kumipalloja mitä pahimmillaan meidän koulussa.



" Aamiaisena olisi hyvä kun saisi suolaisen lohella täytetyn piiraan,"
Aamiaisella pitää saada kunnolla hiilihydraattia ja hieman proteiinia. Lohella täytetyssä piiraassa on eniten rasvaa.

" lounaalla voisi olla rapuja tillien kera"
Rapujen syöminen kestää tietääkseni iäisyyden. Rapu tilli ei sisällä riittävästi hiilihydraatteja eikä rasvaa.

"päivällisellä talkkunapuuroa."
talkkunapuuro ei ole oikein isoksi pääruoaksi sopivaa.

"Sitten voisi joku tuoda iltaevääksi hirvenlihaa tai poronpaistia perunamuussin kanssa."
Iltapalaksi hirvenliha ja poronpaisti olisi aivan mainiota, mutta perunamuusia ei kovin paljon kannata syödä ainakaan juuri ennen nukkumaan menoa.

Tuntuiko ihmeellisiltä perusteluilta? Näitä kuitenkin mietitään ihan oikeasti kun ruokalistoja väsäillään. (Ei kuitenkaan riittävästi.)

Äänestä
  • Rykmenttimme 300-vuotisjuhlassa saimme tavallisen peruna-vanikka aterian lisäksi kauhallisen riisiryynipuuroa ja yhden ohuen makkaransiivun mieheen.

    Äänestä

viikoraha on annettu valmiiksi käteen kotona ja pienenä kaupungissa.Ei tulta poloset saa metsää tehtyä.Jumalauta ja lauta mukaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Närkästynyt. kirjoitti:

Armeijan ruoka on huonoa. Leipä on kytkinlevyä, Silakkalaatikko on piikkilankaestettä, Vaniljahyytelö on vääpelin räkää, keitto on noppasoppaa, mistä ei löydy kuin perunaa ja sekin on ikuisuuden vanhaa kuivatettua, niin kuin puuta söisi.

Miksi armeijan ruoka on kehnoa? Onko tarkoitus mitätöidä kaikki osaaminen?

Miksi ei voisi olla kalkkunan maksalla täytettyjä piiraita iltapalana. Aamiaisena olisi hyvä kun saisi suolaisen lohella täytetyn piiraan, lounaalla voisi olla rapuja tillien kera ja päivällisellä talkkunapuuroa.

Olisin onellinen, olisitteko te?

Sitten voisi joku tuoda iltaevääksi hirvenlihaa tai poronpaistia perunamuussin kanssa.

Jos syömme noin, niin miten meidän käy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu