Syyrian tilanne ja pakolaiset EU:ssa

Anonyymi-ap

Suuri osa Syyriasta näyttää nyt päätyvän nopeasti Turkin tukemien ilmeisesti nykyisin suhteellisen maltillisten kapinallisten haltuun. Tuon ryhmän johtaja sanoi eilen BBCn haastattelussa, että kun he pääsevät valtaan hän toivoo naapurimaihin ja Eurooppaan paenneiden syyrialaisten palaavan takaisin jälleenrakentamaan Syyriaa. Nuo pakolaisethan ovat saaneet Euroopasta turvapaikan koska he ovat sanoneet olevansa Assadin hallituksen vastustajia ja ovat sen vuoksi olleet vaarassa Syyriassa.

Näyttää nyt siis siltä että (1) Assad kaatuu ja uusi hallitus haluaisi pakoon lähteneiden muuttavan takaisin Syyriaan ja (2) heidän pakolaisuutensa perustelut eivät olisi enää voimassa jos Assad kaatuu. Onko siis odotettavissa syyrialaisten laajamittainen muutto pois Suomesta ja yleisemmin Euroopasta takaisin kotimaahansa?

6

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin ei olisi käynyt, jos Venäjä olisi ymmärtänyt neuvotella. Viisas valtiojohto olisi neuvotellut.

    • Taitaa olla ainakin kurdien kohtalo kauhea noiden lännen tukemien "maltillisten"kynsissä.

    • Anonyymi

      Ainakin Libanonissa ja Turkissa vuosia paossa olleet syyrialaiset ovat nyt pyrkimässä suurin joukoin takaisin Syyriaan. Kaiken logiikan mukaan syyrialaisten pakolaisten oleskelulle Euroopan maissa ml Suomessa alkaa olla perusteet vähissä. He ovat tulleet Eurooppaan pakoon Assadin sortohallintoa ja pakkorekrytointia armeijaan. Hallinto nyt on korvattu heidän "omilla" miehillään, joka pyytää heitä palaamaan rakentamaan maata. Syyrian kanssa ei siis ole samoja ongelmia kuin Irakin kanssa, joka on nihkeä ottamaan vastaan paluumuuttajia.

      • Anonyymi

        Aiemmin tulleet syyrialaiset lähtevät lomalle kotimaahansa ja palaavat aikanaan takaisin kuten muutkin turistit (matkat maksaa Suomi ja suomalaiset).

        Lisäksi tulee Syyriasta 50000-100000 pakolaista jotka kertovat nykyisen hallinnon olevan uhka heidän terveydelleen. vapaudelleen ja hengelleen, viimeistään maaliskuussa päättäjämme toivottavat heidät(kin) tervetulleeksi "KelaGold maahan".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aiemmin tulleet syyrialaiset lähtevät lomalle kotimaahansa ja palaavat aikanaan takaisin kuten muutkin turistit (matkat maksaa Suomi ja suomalaiset).

        Lisäksi tulee Syyriasta 50000-100000 pakolaista jotka kertovat nykyisen hallinnon olevan uhka heidän terveydelleen. vapaudelleen ja hengelleen, viimeistään maaliskuussa päättäjämme toivottavat heidät(kin) tervetulleeksi "KelaGold maahan".

        Eli entisten Assadia vastustaneiden pakolaisten lisäksi Suomeen tulle nyt myös Assadin kannattajia pakoon uutta hallitusta? Seuraako tästä näiden pakolaisryhmien väliset yhteenotot Suomessa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli entisten Assadia vastustaneiden pakolaisten lisäksi Suomeen tulle nyt myös Assadin kannattajia pakoon uutta hallitusta? Seuraako tästä näiden pakolaisryhmien väliset yhteenotot Suomessa?

        Tuskin seuraa yhteenottoja heidän välillään, lomailevathan kurditkin juuri niillä alueilla joissa heitä on uhkailtu....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3061
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2149
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      69
      2000
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1853
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1583
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      40
      1356
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1292
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1275
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1085
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1076
    Aihe