Tämän ajan Anarkistit

Mikä on syy kapinointiin nyky Suomessa. Ymmärrän sen kun oli 70-luvun lopulla Punk-aikakausi ja Suomessa elettiin murroskautta, Nuoriso kapinoi ja täysin syystä. Silloin ei ollut samanlaisia ruhtinaallisia mahdollisuuksia kuin tänä päivänä. Peruskoulu kun loppu niin monella alkoi työelämä ja tileistä piti antaa kotiin rahaa että pärjättiin. Harrastusmahdollisuudet olivat minimaaliset. Nykyään on ylitarjontaa niin joutuu kyllä suurennuslasilla katsomaan jos on jotain kapinoimista. Ennen ei kovemmin valitettu koska hommat piti hoitaa mutta nykyään näyttäs näillä criminaali porukoilla olevan tyylinä että ei minun ole pakko tehdä jos en halua tai jos minä haluan niin minä saan tehdä vaikka se olis rikollista tai muita ihmisiä kohtaan häiriköivää. Minusta nykyajan kapinoijat yrittää matkia Punk-aikaa ja sitä kautta hakea julkisuutta. Täydellisesti epäonnistuen asioittensa esiin tuomisessa. Aikoinaan omakin työura alkoi Kekkosen ns. hätäaputöistä, rahaa sai ja kotiinkin riitti. Syy kapinointiin ei ole jos on aatemaailmaltaan erimieltä. Jotain parempaa pitää keksiä.

13

250

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanhat eivät ymmärrä nuorten kapinointia, näin on aina ollut. Nyt olet sinä, aloittaja, vanha.

      • Ja sinä teiniksi jäänyt. Jolla känkkäränkkä. Etpä osannu ees vastata tuohon.


      • Anonyymi00008

        Suomalaiset ei ymmärrä mamujen paapomista esim erilaiset uskovaiset paapovat mamuja helluntalaiset pitää mamuiltoja kielikahviloits eväsretkiä ym ym. Mamuille kaikki on ilmaista mummot omilla rahoillaan suolaista ja makeaa leipovat en mitenkään voi ymmärtää kun mamu aina haistaa missä on ilmaista sinne suunnataan. Ei varmmaan mamut laita kirstuun rahaa joka on seurakunnan tiloissa vaan päinvastoin käsi eksyy ottamaan. Kyllä suomalaiset on pimeitä.


    • Anonyymi

      "Minusta nykyajan kapinoijat yrittää matkia Punk-aikaa"

      Entisenä punkkarina en itse näe nykynuorten touhussa sitä samaa mitä punkkarit haki aikoinaan. Täysin eri ajat ja täysin eri meininki. Vaikea lähteä vertailemaan.

      • Täydellisesti epäonnistuen on jatko


      • Adof.H kirjoitti:

        Täydellisesti epäonnistuen on jatko

        Korjaan aloitusta, koskee teini-iän ylittäneitä. Anteeksi teinit.


    • Anonyymi

      Jos ne nykyiset on niitä Koska minä haluan tyyppejä.

      • Näinhän tuossa lukkee


    • Anonyymi

      Anarkistit ovat isoja aikuisvauvoja. Muhahaaaa

    • Anonyymi

      Jännä että silloin on ollut sitten tällainen mahdollisuus ja VAPAUS kapinoida. Mihin se päättyi? 80-luvun punkkareilla sitä ei kyllä ollut. Turpaan tuli oikealta ja vasemmalta. Vielä 10 vuotta tästä ETEENPÄIN tilanne oli edelleen suunnilleen sama pienimmissä paikoissa. Ei puhettakaan niistä TÖISTÄ jos sössit maineesi hajottamalla paikkoja.

      • Anonyymi

        Jospa se olikin sellaista kapinointia että paikkojen hajoittaminen ei ollut tärkein vaan asioitten esiin tuominen, tätähän ei tämän hetken anarkistit tajua, mieluummin kaatavat hautakiviä sotkevat maalilla eduskuntataloa.


    • Alkuperäinen tarkoitushan oli saada tietää mitä vastaan nykyisin kapinoidaan. Nuoret kapinoi aina mutta miksi yli 20v menee tuonne huutamaan ja räkimään sellaista kohden joka on vaan eri mieltä? Se ei minusta ole kapinointia vaan kerjätään verta nenästä ja sen päälle vielä itketään ja syytellään toisia. Olisko tämä nyky kapinointi vaan valtataistelua toisia ihmisiä kohtaan?. Freukkarithan laulaa että "Kaikki tahtoo jonkun itseänsä huonomman".

    • Anonyymi00009

      syyt ovat pitkälti aivan samoja kun teidän gubbejen nuoruudessa. poliitkot ajattelee vaan itseään, töitä ei ole ja silti nitä pitäis tehdä, väärin työllistymisestä rangaistaan, nykyään jos julkisesti sanot poikkeavan mielipiteen niin sut jätetään ulkopuolelle, boomerien ahdasmielisyys nuorisoa kohtaan jne jne

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe