Pääministerillä on PS:n linja: Ei ota vastuuta mistään.
Ei edes PS:n fasistisesta toiminnasta.
Eikö Pääministeri ole vastuussa koko hallituksesta ja hallituspuolueittensa sanoista ja teoista ?
Miksi pääministeri luistaa siirtämällä vastuun: "PS:n on keskuskeltava asiasta".
Silläkö asia ohitetaan ?
Ainakin vastuunsa tunteva ryhdikäs pääministeri ottaisi vastuun
ja minne piiloutuvat RKP ja KD ?
Kukaan ei välitä mistään tässä hallituksessa. PS:n uusnatsit saavat tehdä ja sanoa
mitä vain.
Miksi hallitus piiloutuu ottamasta vastuuta hallituksen uusnatsien sanoihin ja tekoihin ?
12
163
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi hallituksen pitäisi ottaa vastuu joidenkin idioottien tekemisistä?
Eihän hallituksen tarvitse ottaa vastuuta myöskään Helsinki ilman natseja -mielenosoituksesta, vaikka siinä rikottiin lakia.
Hölmöjä riittää aina eikä hallitus voi siihen vaikuttaa ainakaan sellaisilla keinoilla, jotka ovat käytössä Euroopassa.
Ihmiset saavat lain mukaan olla ihan niin natseja kuin haluavat, kunhan eivät riko lakia. Demokratiassa myös epämiellyttävät mielipiteet ovat sallittuja.
Ihan vain vinkkinä, eihän Marinin hallituskaan ottanut vastuuta natseista. Se johtuu siitä, ettei sillä ollut sen enempää keinoja vaientaa milipiteitä. - Anonyymi
Voisiko aloittaja laittaa edes YHDEN esimerkin siitä miten ihmeessä PS liittyy AnttiL uusnasseihin? Mikä vastuu mistä? Äärivasureiden mellakoista itsenäisyyspäivänä?
Poliittisesti puolueettomassa kulkueessa marssimisella ja uusnatsismilla ei ole syy-seuraussuhdetta.
- Anonyymi
Kokoomus on päästänyt äärioikeistoilailijat äärioikeistoilailemaan hyväksymällä kaiken toilailun.
- Anonyymi
Jos äärioikeistolaiset käyttävät perustuslain suomaa oikeutta ilmaista mielipiteensä, niin vain demokratian vastustaja voi vaatia estämään sen.
Estäminen on demokratian vastaista ja usein sellainen porukka on muutenkin rikollista.
- Anonyymi
Jopas taas oli aloitus! Missäs tämä aloittaja kuvittelee hallituksessa olevan uusnatseja`?
Jotain rajaa nyt sentään ettei joudu ihan käräjille kunnianloukkauksesta!½ - Anonyymi
Koska hallitus on natsihallitus.
- Anonyymi
Ota pari rauhoittavaa.
- Anonyymi
Se on sitä Lapasen "parempaa" johtajuutta.
- Anonyymi
Mitähän se äärioikeisto on sitten tehnyt, josta ihan hallituksen pitäisi ottaa vastuu?
Onko ollut mukana marssilla vai peräti pitänyt oman marssin?
Hui kauheeta, mutta sehän on ihan laillista toimintaa 🤡🤡🤡- Anonyymi
Pelkään pahoin, että asiaan puuttuminen vaatisi perustuslain muuttamista.
Silloin pitäisi rajata yksilön vapauksia ja erityisesti mielipiteen vapautta ja oikeutta ilmaista sitä.
Voi olla vaikeaa tehdä laki niin, että vasemmistolaiset harakat ja munatulkut saavat ilmaista itseään väkivaltaisesti ja muut eivät.
Vihreät ja Vasemistoliitto voivat yhdessä tehdä kansalaisaloitteen asiasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pelkään pahoin, että asiaan puuttuminen vaatisi perustuslain muuttamista.
Silloin pitäisi rajata yksilön vapauksia ja erityisesti mielipiteen vapautta ja oikeutta ilmaista sitä.
Voi olla vaikeaa tehdä laki niin, että vasemmistolaiset harakat ja munatulkut saavat ilmaista itseään väkivaltaisesti ja muut eivät.
Vihreät ja Vasemistoliitto voivat yhdessä tehdä kansalaisaloitteen asiasta.Vain vasemmisto voi sallia väkivallan ja valehtelun.
Se on aina kuulunut vasemmiston pelikirjaan.
Ensi potkitaan ja sitten valitetaan, että jalkaan satuu ja se on potkitun syytä.
Vasemmistolla on huono maine ihan syystä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html584334Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424102Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1453223Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat223204Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653034Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752839Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1012505Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1512276- 472142
- 241800