Ehkä ajoneuvoissa ja joissain asemissa kannattaa olla raskas haulikko jota käytetään raskaan konekiväärin jalustalta samalla tavalla. Monia erilaisia ammustyyppejä, kuten kannettavissakin haulikoissa, mutta räjähtävät ammukset toimii paremmin. Paras käyttö on ehkä ampua pusikkoon ½ cm hauleja (teräskuulia) satojen metrien päähän tai lennokkien alas ampuminen.
Raskaan kk:n ammukset tekee isomman sivuvaurion uhan eli siviilitappiot ym.. Jos pilven alareuna on 100 metrissä ja ampuu kuusikosta, ei siinä kantamalla ole muutenkaan niin väliä, kun ampuu pikku lennokkia pilven alta.
Tutkat maksaa paljon enemmän kuin kamerat, ja on sijainnin paljastavia.
Sillä ammuttava räjähtävä ammus voi olla hyvä pienien lennokkien alas ampumisessa: etäisyysmittari syöttää lukeman ammuksen ajastimeen joka räjähtää lennokin vieressä. Sytytin on mikrosiru integroitu piiri, ehkä MEMS.
Raskas / järeä haulikko pilaa tankin optiikan kaukaa.
Myös palavan sytytykseen ja paikkojen merkintään yöllä.
Haulikko raskaan kk:n energialla ja samalla jalustalla? 5 mm haulit 300 m päähän?
11
290
Vastaukset
- Anonyymi
Et vissiin sitten kranaattikonekivääristä ole koskaan kuullut...
- Anonyymi
hitaampi lähtönopeus ja rihlat piipussa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
hitaampi lähtönopeus ja rihlat piipussa.
Jos haulikoilla olisi edes jotain virkaa sotilas/sotahommissa niin haulikoita varmasti käytettäisiin.
Mellakan hillinnät ja muut poliisioperaatiot on eri juttu ja kun uutisfilmejä katselee niin on haulikon käyttö ollut vähenemään päin poliisillakin ja arvattavasti siihen on syynsä.
Kyllä, kranaattikonekiväärissä on yleensä ammuksella pienempi lähtönopeus, ammus painaa enemmän ja osuu niiden rihlojen takia paremmin.
- Anonyymi
Pienempien droonien pysäyttämiseen haulikko voisi olla hyvä, ei tarvitse kepakolla heittää.
- Anonyymi
Jees, kyllä haulikko siihen hommaan keppiä parempi on, haulikolla on helpompi osua ja vaikutus on parhaimmillaan jopa 50 metriä.
- Anonyymi
Erillinen käyttöliittymätön irto-"rynkky" 5,56 mm ammuksella pääaseen putken sivuun akselin suuntaisesti, niin voi valita sen tilanteen mukaan.
Myös kauko-ohjattavana ja autonomisena versiona. - Anonyymi
5 mm lyijyhauli painaa alle gramman ja teräshauli vielä vähemmän, 300 metrin tehollinen kantama on utopiaa sillä. Haulin lentomatka voi olla sata metriä per halkaisijan mm. Itse sanoisin maksimissaan 120-150 m, johon voi olla jotain vaikutusta.
- Anonyymi
Ja osuakin vielä pitäisi, 5 mm palloja ei kauhean montaa patruunaan sovi, noin 30-50 kpl ?
Helposti käy niin, että 150 matkalla 1 x 1 metriseen tauluun/kohteeseen osu yhtään haulia ja yksittäisen haulin 150 m teho lienee noin 5 J
Saas nähdä mitä järkevää seuraavaksi.
Jos olisi......
Vois olla hyvä...
Kannattaisi ehkä...
- Anonyymi
Mitenkä sen droonin sit parhaiten sais alas ???
- Anonyymi
Entäs jos sais sen sokeutettua jollain ?
- Anonyymi
Ei ainakaan haulikolla, aloita vaikka kokonaan uusi ketju.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli306332Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144764Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle413314IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm623151Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3601770Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111598- 721418
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861368Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411328- 841244