Autoilija oli täysin piittaamaton ihmishengestä, ja ajoi ihmisen päälle suojatiellä Uudessakaupungissa.
https://poliisi.fi/-/nainen-menehtyi-liikenneonnettomuudessa-uudessakaupungissa
Valitettavasti uhri menehtyi. On hätkähdyttävää lukea, ettei päälleajaja ole nähnyt uhriaan ollenkaan ennen päälleajoa. Toivottavasti tuolta perutaan ajo-oikeus lopullisesti.
Autoilija ajoi ihmisen kuoliaaksi suojatiellä Uudessakaupungissa
11
430
Vastaukset
- Anonyymi
Koiran kusettajat eivät saisi käyttää suojatietä.
- Anonyymi
Miksi ei saisi?
- Anonyymi
Jos kuollut oli Persu, niin kuskin voi vapauttaa rangaistuksesta, muuten ei.
- Anonyymi
Kehitysvamman ei pitäisi tarttua, mutta...
- Anonyymi
Eihän se nainen jäänyt auton alle, vaan hänen päälleen ajettiin. Tästä huomaa heti, miten rikoksentekijää pitää kunnioittaa tuollaisella väärällä ilmaisutavalla, jossa ei mainita suorasukaisesti; tuli yliajetuksi. Uutisen loppuosassa oli myös väärä sanonta tapa, että päälle ajajaa epäillään, kun asiahan on päivänselvä. Siis näin se pitää loppuosan kuulua: Pakettiauton kuljettaja on todettu syyllistyneeksi törkeään liikenneturman aiheuttamiseen sekä törkeään kuolemantuottamukseen.. Muka vaaransi liikennettä, kun sellaisestahan ei ole kysymys, vaan aiheuttamisesta, joka sanana on se ainoa oikea termi.
- Anonyymi
Sinä se jaksat vuodesta toiseen hokea tuota, että on väärin sanoa epäillään...
Et sinä tuota esitutkintalain 4.luvun toista pykälää saa muutettua, vaikka kuinka hokisit.
Eduskunta on tuon lain hyväksynyt, ja sen mukaan poliisi suorittaa onnettomuuden esitutkinnan.
2 §
Syyttömyysolettama
Rikoksesta epäiltyä on kohdeltava esitutkinnassa syyttömänä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä se jaksat vuodesta toiseen hokea tuota, että on väärin sanoa epäillään...
Et sinä tuota esitutkintalain 4.luvun toista pykälää saa muutettua, vaikka kuinka hokisit.
Eduskunta on tuon lain hyväksynyt, ja sen mukaan poliisi suorittaa onnettomuuden esitutkinnan.
2 §
Syyttömyysolettama
Rikoksesta epäiltyä on kohdeltava esitutkinnassa syyttömänä.Bingo!
- Anonyymi
400€ sakkoa ja se on siinä,vai oliko poliittinen päälleajo!?
- Anonyymi
Sinä se jaksat vuodesta toiseen hokea tuota, että on väärin sanoa epäillään...
Et sinä tuota esitutkintalain 4.luvun toista pykälää saa muutettua, vaikka kuinka hokisit.
Eduskunta on tuon lain hyväksynyt, ja sen mukaan poliisi suorittaa onnettomuuden esitutkinnan.
2 §
Syyttömyysolettama
Rikoksesta epäiltyä on kohdeltava esitutkinnassa syyttömänä.
Esitutkintalaki ? Tarvitaanko sellaista Yhdysvaltain New Orleansissa, kun hullu ajoi taas kerran väkijoukkoon tappaen ja vahingoittaen monia ? Viimeksi tänä aamuna tästä tapauksesta suomessa uutisointiin (2.1.2025) typerällä tavalla, kuinka tekijää eli päälle ajajaa epäillään ja epäillään yhäkin, vaikka tekijä on jo elävien kirjoista pois. Mikä ihmeen tarve on laittaa aina tuo yksi ja sama tarpeeton koru- ja kunnioitus sana rikollista kohtaan uutiseen,,kun asia on päivänselvä. Jos tätä joku epäillään Fani kommentoi, niin siitäpä ala visertää, mitä sillä epäilemisellä tarkoitetaan muuta, kuin vaan sitä, että se on sanana kuin etuliite prepositio. Tässä amerikan tapauksessa ei siis tarvittaisi mitään tähtitieteellistä tutkintaa, jossa se motiivi on aina se kaikkein tärkein niin meillä kuin suuressa maailmassakin. Lakikieli on tietysti se mitä on eli perseestä suoraan sanottuna, mutta sitä ei tarvitsisi lehdistön eikä poliisin noudattaa sillä perusteella, ettei ole synti eikä häppee jättää yhtä ainutta jumalallista epäilty, epäillään, poliisi epäilee ja vaaransi liikennettä ja toisaalta olisi vapaus käyttää parempia ilmaisuja, kuten aiheutti, arvellaan, poliisi tietää, poliisi uskoo, aiheutti liikenneturman jns..
Oikeuslaitoksesta on siis tehty jumalallinen instanssi, joka määrittelee, mitä sanoja rikoksentekijästä saa käyttää. Käytännössä asia ei näin kuitenkaan ole, eli kun ja jos Media jättäsi, varsinkin Ilta-Sanomat, tuon kovan epäillään hokemisen joka virkkeestä pois, niin ei siitä vedettäisi silti syytettyjen penkille eli kysymys on vaan suosituksesta, ei mistään ehdottomasta pakosta. Ketäänhän kun ei ole koskaan tämän liturgisen sanan pois jättämisen takia vedetty syytettyjen penkille- Anonyymi
Suomessa on voimassa Suomen lait. Rikoksesta epäiltyä on kohdeltava esitutkinnassa syyttömänä.
- Anonyymi
Sitä epäillään trolli taas veti hernettä kirkkoviinistä punehtuneeseen nenäänsä, ja ihan vaan sen takia, kun ei median epäillään sanan käyttöä laista paskat välittämisensä takia ymmärrä.
Piti sitten trollin vielä puuttua rapakon takana tapahtuneeseen juttuun, jonka ei luulisi trollin peräaukkoa kutittavan, mutta niin vaan näyttää tapahtuneen.
Vaikka trollin mielestä ei motiivilla ole väliä, niin tervejärkisille se on se joka teon selittää.
Vaikka trolli, kuten sanottu laista paskat välittääkin, niin median ja poliisin kohdalla asia on toisin, joten virkavallan ei sovi tuomariksi alkaa, jota edustaisi tuo aiheutti, arvellaan, poliisi tietää, poliisi uskoo, aiheutti liikenneturman jne. uutisointi edustaisi.
Eikä se oikeuslaitos mitenkään median tai poliisin uutisointisanastoa määrää tai kahlitse, vaan siihen on olemassa oma lakinsa, joka on eduskunnan säätämä ja hyväksymä. Mikä siinä on ettei se trollille vain kelpaa? Trollilla ei onneksi ole valtaa päättää siitä mistä ketäkin syytettyjen penkille vedetään ja mistä ei.
Muuten epäillään trolli, kun vajaa pari vuotta sitten, parin kaverisi kanssa lupasit ettet liikennepalstoille enää juttujasi kirjoittele, niin olet nyt valehtelija ja sanasi syöjä, joten mikä ikämiestä moiseen mielenvikaisuutta todistavaan jankkaamiseen ajaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654640Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442827Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761771Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061634Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591380
- 951272
- 471149
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121148