Onko kokemusta
miten käy pitemmällä ajalla jos lopettaa kaksisuuntaisen lääkityksen kerralla?
Itsellä on unohtu ottaa lääkkeet muutamana päivänä peräkkäin, ja nyt huomasin että on paljon parempi olo. Joku sumu lähti aivoista. Ei vauhtia, ei masennusta, ei vierotusoireita…
Onko vaan tilapäistä ja kohta mennään rajusti ylös tai alas, vai voiko jatkua näin?
Lääkkeinä lamotrigiini 200mg ja duloksetiini 90mg.
Lääkityksen lopetus kerralla, miten siinä käy?
8
573
Vastaukset
- Anonyymi
En suosittele seinään lopettamista, tai niin sanottua kylmä kalkkuna menetelmää. Yleensä ottaa myös jonkun aikaa ennen kuin vaikutus katoaa, ja mopo karkaa käsistä. Se miten pahasti se mopo keuluu ja minnekkin on hyvin henkilökohtaista.
Ikäkkäämmät hyvin itsensä tuntevat ihmiset osaa jo vähän ennakkoon hakeutua osastolle, (tarpeen vaatiessa) Mutta nuoremmilla saattaa opetuttaa useammankin kerran.Sitä just ajattelin, että onko tyyntä myrskyn edellä ennenkuin kaikki lääke poistuu elimistöstä. En haluaisi keulivaa mopoa, enkä kyllä romahdustakaan.
Tämä että sumu on poistunu aivoista tuntuu vaan tosi hyvältä. Aivan kun näkisi kunnolla pitkästä aikaa. Mitenhän sen saisin pidettyä jos alan kiltisti napsimaan lääkkeitä?
- Anonyymi
Minä suosittelen kaikille lääkeetöntä mielisairauden hoitoa !
Ja alkoholitonta myös (viina on viisasten juoma,tyhmillä lähtee loppukin järki)
Ja tupakitonta (kukaan ei polta sitä myrkkyä nin paljoin kuin mielenterveys potilaat,myrkkyä joka vie Miljoona oamisuuden polttajaltaan työikä uransa aikana.
Esim. jos 18 v. täyttänyt säästää kaikki tupakka rahat ja sijoittaa ne 8 % tuotolla osakkeisiin niin ennen eläkeikää on jo Yli Miljooonan potti !!!! (Tämä on tosi ,sen voi jokainen laskurilla tarkistaa netissä)
Luonto on paras lääke ja seksi myös ,ei muutako lenkille ja peiton alle niiin läskitkin siinä samalla lähtee kun tarpeeksi lenkkkeilee ja miettii mitä suuhunsa pistää.
Toinen lääke on kun ei sekannu toisten asioihin ,keskittyy vain omiin.
Mielisairaaloihin pitäs panna vain kaikkein pahimmat tapaukset,nekin pitäs hoitaa lääkkeetömästi vaikka sänkyyn narulla käyttämällä jos ei muu auta jos seinille meinaa hyppiä.
On aivan hullua tämä nykyajan huume lääkeiden jako ympäriinsä,sitten ihmetellään nuorten huume kuolemia ja työkyvyttömyys prosentteja yms. jotka on tahallaan tehtyä hommaa.
Hulluksihan tässä tulee kaikki jos alkaa miettimään meidän tyhmien politikkojen rahan himossa tekemiä toimia mm. valtion velkaannuttamista ,sairaaloiden sulkemisia, verojen korotuksia ja rahojen lähetyksiä Ukrainan sotaan..
kaikki niiden omien Eu virkojen nuolemisen takia vaan.
Kun ne tuhoavat tämän maan talouden ja turvalisuuuden...
Tästä ei voi syyttää mitään puoluetta koska kaikki on samanlaisia .Niin ex Hallitus kuin nykyinen. (Sanna Marinhan kaikista sota hulluin oli)- Anonyymi
Tämä järjetön kansan huumaaminen yhteiskunnan rahoilla johtuu lääkeyhtiöiden rahan himosta. Ne on valjastaneet mm. lääkärit jakamaan lääkeitä maksamalla privisioita joka huume pilleristä niille.
Politikot taas jakaa rahaa Sosiaali kuluihin sta tämä kaikki hulluus maksetaan Suomessakin yli 80 Miljardia vuodessa siis paljon enemmän kuin valtion budjetti on !!!
Siiiiiten ihmetellään ja jeeesustellaan kädet ristissä kuin tontut että miksi huume kuolemat on ousussa ja miksi nuoria eläkeläisiä on niin paljon jne.... Kyllä politikotkin on täysiä pellejä !!!
Kaikista hulluimat politikot (vas.+Vihreät) kansan huumeistuttajat vaatii lisää rahaa ja huume pillereitä nuorille ja huumebisnekseen samalla... Politiikka ei liity tähän mitenkään, ja kaikkia ei hihhulointi ja sänkyyn sitominen paranna. 🙄
- Anonyymi
En tiedä miten käy. Minulla on skitsofrenia ja lopetin injektiolla käymisen. Aika näyttää miten käy...
- Anonyymi
Tilastojen mukaan huonosti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tilastojen mukaan huonosti.
Nimenomaan, huonosti saattaa käydä.
Palaisitko sinä, injektion lopettanut, tänne kertomaan jonkin ajan kuluttua, kuinka kävi ?
Vai kävikö kuinkaan ?
Olisi mielenkiintoista tietää, koska olen tuntenut ihmisiä, jotka ovat lääkityksensä lopettaneet, eikä ole käynyt todellakaan hyvin. Jotkut lopettaneista taas ovat päässeet helpommallakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2762082- 431854
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1031758Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊631439Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?841343- 781274
Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031253Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per2191153- 571145
Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1731004