Mikä on kun hoidetaan hommat päin peetä? Eikö motivaatio riitä? Kansalaiset kärsii.
Poliisi Joensuussa
Anonyymi-ap
19480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Johtunee siitä, kun poliisitoiminnan alasäätöraja on korjattu entiseen minimiin. Tämän takia esimerkiksi partio joutuu usein ajamaan niin sanotusti b tasoa joka taas aiheuttaa sen, että useampi partio voi olla kiertoajon alaisuudessa. Kukin partio voi ja haluaa löytää lisää mahdollisuuksia mutta kireä tilanna vie B-luokan ja varsinkin C-luokan odotukseen. Kaupunkialueella tämä tietää monesti kireyttä rikostutkintaan ja mahdollisuuksien mukaan myös toisaalle.
Tilanteen voisi korjata sisäistämällä työtilanteen b tason suoraksi C tasoksi ja tätä kautta vapauttaa sektoreita useamman partion käyttöön ja jopa ristikkäisajoon. Tätä on kokeiltu jo menestyksekkäästi Turun seudulla.
Olisiko vinkujalla muka parempi elää ilman poliisia?
Sinusta pskahoususta kun ei itsesi puolustajaksi ole, niin ole kiitollinen että edes poliisi tulee apuun kun apua tarvitset.
Polisi ajaa pakettiautolla lujasti
Trpa kiinni
Hyvin on toiminut, ei voi valittaa.
Maa ilman poliisia on anarkia.
Mutta jos poliisi ei välitä vaan tanssii rikollisten pillin mukaan niin entäpä sitten? Yhdessä ryypätään ja seksikin tuttua rikollisten kans joillekin poliiseille niin tulee katsottua asioita läpi sormien.
Onko noin? Tuollainen väite vaatii faktaa, muuten olet höpötonttu.
höpö höpö :D
Ihanko totta? Ei kaikki ole höpöhöpö juttuja vaikka salaliittoteorialta vaikuttaakin. Esimerkkejä ympäri suomen, ei joensuu mikään poikkeus ole.
Höpöhöpö. Sinulla on joko vilkas mielikuvitus tai sitten olet todella vähän vinksinvonksin...
Vähemmän kuin moni muu, samapa tuo sinällään. Kovasti täällä innostui pari kirjoittajaa asiasta kuitenkin.
En väittänyt mitään, enempi tuo oli sellaista mietiskelyä sen perusteella mitä on itse nähnyt. En myöskään yksittäisiä poliiseja nimennyt saati koko laitosta syyllistä, joka ammattikunnassa kuitenkin löytyy tietty määrä mätää.
Löytyy lääkäreissä, postinjakajissa, siivoojissa, bussikuskeissa, kauppiaissa, ihan jokaisessa ammattikunnassa omat mätämunansa, jotka saattavat vaikuttaa julkisuuskuvaan mutta eivät itse systeemin toimintaan.
Poliisit tekee sen mihin ne on kouluttautuneet.Mitähän niiden pitäisi puolestasi tehdä? Olet varmaan se pysäköinti kyylä ja et saanut tahtoasi läpi niin aloit syyttämään sitten jeppejä🤣
Itse en poliiseja tarvii on ollut haittaa liikenteessä turhia puhalluksia renkaan syynäämisiä ym ammatti autoilijat suurempia rikollisia syynnätään rekkoja lepotaukoja ym.
Hyvä että syynäävät. Liikenteen valvontaa pitäisi lisätä 300%.
Ei tavallisella ihmisellä ole mitään valittamista poliisin toiminnasta.
UUAA Poliisi ajaa sinisellä autolla, on sillä pillit katolla,