Salaam!
11. eli Huudin suura kertoo hänestä vähän. Sain siitä käsityksiä ja oletuksia jotka tahdon jakaa.
Hänessä vaikutti Jumalan Henki joka on lauhkea ja hurskas.
Mutta Midianilaiset tavoitteli Totuuden Henkeä Jumalan Hengen asemesta.
Totuuden Hengen saa kun osaa antaa LAPSILLEEN kalliita lahjoja. Mutta Jumalan Henki teki salaa hurskautta ja etenkin vanhemmille eikä lapsille. Tässä oli syvällinen ristiriita.
Tuleeko lapsia muistaa ja helliä eniten.
Tuleeko vanhuksia muistaa ja helliä eniten.
Olen nähnyt saman ongelman hajottavan perhettä. Kaksi kolmea vastaan.
Kahdella on Jumalan Henki ( jonka kanssa sopusoinnussa on Herran Henki)
Mutta kolmella on muunlainen Henki. Esim. Totuuden Henki, Kaikkivaltiaan Henki, sekasorron Henki. Tästä syystä perhe hajoaa ja sotii itseään vastaan.
Kaksi joilla on Jumalan Henki ja jotka hoivaa vanhuksia tulevat voittamaan. Shuaib omasi myös voittoisan Jumalan Hengen.
Ennemmin pitää luottaa vanhuksiin kuin pieniin lapsiin.
Midianin profeetta Shuaib
7
196
Vastaukset
- Anonyymi
Jeesus on paljon Joh. 16:25 mukaisesti antanut tietoa joistakin vertauskuvista, ajoista ja valtakunnista jne.
Mutta Mormonien Oppi ja Liitot paljastaa että hän tulee myös avaamaan tiedon valloista, voimista, valtaistuimista, herruuksista ja hengistä. Etc.
Tässä tiedossa olen vasta vauva-asteella. Eniten olen saanut tietoa ajoista, heimoista ja valtakunnan vertauskuvista. Mutta tuo syvällisempi tieto saattaa edellyttää uskollisuutta ikuista Herralle. Sillä heprealaiskirje kertoo joka saa sellaista tietoa ja sen jälkeen lankeaa on mahdoton opastaa uskoon enään.
Mutta kuitenkin Huudin Suuraan sain lukiessani selitystä HENKIEN välisen mittelön kannalta.
Jumalan Henki ja Herran Henki ovat sittenkin tärkeämmät kuin Totuuden Henki eli Pyhä Henki, jota islamkin edustaa omalla tavallaan.
Tämä on eräs kokemus ja näkökulma.- Anonyymi
Eräs muu Koraania ja Tuomaan evankeliumia lukiessa syntynyt käsitykseni on että vaikka Armon Henki ja laupeus ovat ikuisia sekä suurenmoisia lahjoja tms. Niin Vanhurskaus eli oikeudenmukaisuus kirii niiden edelle. Tuo oikeudenmukaisuus kulkee käsi kädessä rohkeuden ja sankarillisuuden kanssa jos oikein olen käsittänyt.
Näistä asioista on Psalmeissa jonkin verran asiaa, mutta itse olen lukenut Psalmeja vasta vähän.
Onko oikein spekuloida etukäteen näillä asioilla, vai pitääkö odottaa hetkeä jolloin Herra itse taivaasta käsin avaa Henget, voimat, vallat, valtaistuimet ja herruudet.
Ehkä ette tahdo keskustella aiheesta, vaan odottaa Herran opetusta asiaa koskevaa???
- Anonyymi
Onnellinen hän JOLTA EI MATKA LOPU.
- Anonyymi
Päivän Sana
13.12.24
Kootkaa itsellenne aarteita taivaaseen. Siellä ei koi eikä ruoste tee tuhojaan eivätkä varkaat murtaudu sisään ja varasta. Matt. 6:20
Elämä on yksilöityä, miten se RAAMATUSSA monesti tuleekaan esille.- Anonyymi
Kirkastuva NÄKEMYS
Taivaallinen aarre on Kristukseen kiinnittymistä. Hänen varaansa kaiken laittamista. Hänen ristinkuolemaansa ja ylösnousemiseensa turvautumista. Vakain perusta, jota mikään muu ei voi antaa on Jumalassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirkastuva NÄKEMYS
Taivaallinen aarre on Kristukseen kiinnittymistä. Hänen varaansa kaiken laittamista. Hänen ristinkuolemaansa ja ylösnousemiseensa turvautumista. Vakain perusta, jota mikään muu ei voi antaa on Jumalassa.Joo Herran Pyhä Ehtoollinen on Elämän Puu. Aina kun sitä käyttää ja siihen liittyy saa Herran Henkeä tai Jeesuksen todistajana sisäänsä kolmen päivän ajaksi.
Mikä Voima ja siunaus sisältyykään Herran Pyhään Ehtoolliseen!
Siunausta ja rauhaa sekä hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta!
- Anonyymi
Rajuja yhteenottoja jengien välillä Pohjois-Helsingissä – Tästä on kyse
Poliisi selvittää tällä hetkellä kahta asiaa: epäiltyä törkeää pahoinpitelyä sekä ilmiötä sen ympärillä laajemmin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bce8c993-9923-41e7-b815-d8d7751bf144
Tämä tiedetään miehestä, joka johti Syyrian vallankaappausta
Abu Muhammad al-Jolanista on pyritty julkisuudessa esittämään maltillinen kuva.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010891066.html
TÄHÄN KUN VIELÄ VENÄJÄN TUHOISUUS HEITETÄÄN PÄÄLLE
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1924289Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133755Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma443259Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252590- 1932388
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu341574- 1021369
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1441269Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja261250Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt701101