Spinnasko Purra

Äsken kysekytunnilla.

"Meillä on erittäin progressiivinen verotus ja lisäksi korkeat marginaaliveroasteet"

Eikö tuo sana 'lisäksi' ole väärin? Eikö korkeat marginaaliveroasteet muodostu nimen omaan jyrkän progression takia?
1125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei spinnannut. Suomessa ansiotuloverotus voi nousta pitkälle päälle 50 prosentin. Sitten, kun sä maksat veroja vaikka sen 50 pinnaa ja saat tonnin palkan korotuksen, niin siitä voi lähteä 670 euroa valtiolle. Eli marginaaliveroprosentti on 67%. Kyllä veroprogression vielä voisi sietää, mutta marginaaliverotus on älytöntä. Täysin älytöntä!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Äsken kysekytunnilla.

"Meillä on erittäin progressiivinen verotus ja lisäksi korkeat marginaaliveroasteet"

Eikö tuo sana 'lisäksi' ole väärin? Eikö korkeat marginaaliveroasteet muodostu nimen omaan jyrkän progression takia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu