Kaksi sähkösopimusta kuluttajalle

Anonyymi-ap

Miksi kuluttajalla ei ole mahdollisuus saada kahta eri sähkösopimusta eli kuluttaja voisi vaihtaa pörssisähkön ja märäaikaisen sähkösopimuksen välillä tilanten mukaan.
Kirjautumalla omalle sähkönseuranta sivulle siellä olisi kaksi sopimusta ja ruksi/täplä sen sähkösopimuksen kohdalla mikä kulloinkin on valittuna.
Tuulisina päivinä voisi valita pörsisähkön ja silloin taas, kun pörssisähkö on kalliimpaa, kuin määräaikainen sopimus, niin vaihtiaisi määräaikaiseen.
Miksi nykymallissa on kahden viikon irtisanomisaika, jolloin ei voi vaihtaa pörssisähköön juuri silloin, kun se on lähes ilmaista, eikö pörssisähköstä määräaikaiaseen, kun pörssisähkö on yli euoron/kWh vaan pitää odottaa 2 viikkoa,

Kun kerran pörssisähkön hinta vaihtuu tunneittan ja kohta 15 minuutin välein ja se ei ole ongelma sähköyhtiöille, niin miksi sähkösopimusta ei voi netissä vaihtaa vaikka joka päivä, ei ole mikään selitys, että sähköyhtiöiden aika menisi koko ajan sopimusten vaihtamiseen ja sähkön hinnan laskemiseen, koska sähkön hintahan vaihtelee tunnin välein ja kohta 15 minuutin välein.

Syy on varmasti, ettei haluta antaa kuluttajille mahdollisuutta tuollaiseen, koska kuluttaja sais vielä halvempaa sähköä, kun voisi sitä vaihtaa tilanteen mukaan eikä odottaa sähköspimuksen vaihtoa kaksi viikkoa, joka on järjettömän pitkä aika, ei kukaan tiedä mitä sähkö maksaa 2 viikon päästä, ainakaan pörssisähkö!

6

427

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt kun voimalaitokset toimivat niin meidän pitäisi olla omavaraisia. Kun Fingrid ei muuta nyt keksi syyksi miksi hinta nousee niin kyt se on pakkaset vaikka sitä ei ole nimeksikään. Yhtä pelleilyä kaikki.

    • Anonyymi

      Mikä voisi olla seuraavan palstan aktivoinnin aihe ?

    • Anonyymi

      Eivät suostu aloittajan esittämiin järjestelyihin. Ja miksipä suostuisivatkaan, sähkön myyminen (ja tuottaminen) on liiketoimintaa.

      • Anonyymi

        Niin j ajos tälläinen järjestelmä mahdollistettaisiin niin markkinavoimat tekisivät sen ettei olisi kohta yhtään sen edullisempaa kuin nykyäänkään


    • Anonyymi

      Öö... kaupasta saa sähkösppimuksia, joissa voi vaihtaa määräaikaisen ja pörssihinnoitteluin välillä. Kuukaudeksi kerrallaan.

      Tosin määräaikainen täytyy tilata vajaa kk etukäteen eli ei toimi pörsähkön vaihto kiinteään, kun paljastuukin, että huomenna olisi tosi kallista sähköä klo 9-11...

      Vaan nythän itkupilli kaipasi sopimusta, jossa olisi yöllä pörssihinta ja päivällä superhalpa kiinteä hinta. Ei kukaan myyjä ole niin hullu, että tuohon lähtisi.

      Sellainen realistisempi vaihtoehto olisi näiden jatkuva miksaus, esim niin, että puolet sähköstä aina pörssihintaista ja toinen puolikas kiinteää (esim. 10 c/kWh). Tämä leikkaisi pahimmat hintapiikit (kun pörssihinta 30 c/kWh, niin maksettaisiin vain 20 c/kWh), mutta yöaikaan pitäisi sitten maksaa hitusen pörssihinnan yli. Tässä sentään säilyisi kuluttajalla motivaatio vähentää sähkönkäyttöä silloin, kun tuotannossa pulaa (=pörssihinta korkea).

      Nythän käenpojat kinuaa itselleen vapautta tuhlata sähköä mielin määrin silloinkin, kun kulutus >> tuotanto. Ja tottakai niin, että kulut maksetaan valtion pohjattomasta säkistä. Tottakai niin, ettei veroja tarvi kiristää, vaan raha tulee taikaseinästä, kuten huulipunahallitus opetti.

    • Anonyymi

      Homma hoituu pörssisopimuksella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      409
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    Aihe