Miksi kuluttajalla ei ole mahdollisuus saada kahta eri sähkösopimusta eli kuluttaja voisi vaihtaa pörssisähkön ja märäaikaisen sähkösopimuksen välillä tilanten mukaan.
Kirjautumalla omalle sähkönseuranta sivulle siellä olisi kaksi sopimusta ja ruksi/täplä sen sähkösopimuksen kohdalla mikä kulloinkin on valittuna.
Tuulisina päivinä voisi valita pörsisähkön ja silloin taas, kun pörssisähkö on kalliimpaa, kuin määräaikainen sopimus, niin vaihtiaisi määräaikaiseen.
Miksi nykymallissa on kahden viikon irtisanomisaika, jolloin ei voi vaihtaa pörssisähköön juuri silloin, kun se on lähes ilmaista, eikö pörssisähköstä määräaikaiaseen, kun pörssisähkö on yli euoron/kWh vaan pitää odottaa 2 viikkoa,
Kun kerran pörssisähkön hinta vaihtuu tunneittan ja kohta 15 minuutin välein ja se ei ole ongelma sähköyhtiöille, niin miksi sähkösopimusta ei voi netissä vaihtaa vaikka joka päivä, ei ole mikään selitys, että sähköyhtiöiden aika menisi koko ajan sopimusten vaihtamiseen ja sähkön hinnan laskemiseen, koska sähkön hintahan vaihtelee tunnin välein ja kohta 15 minuutin välein.
Syy on varmasti, ettei haluta antaa kuluttajille mahdollisuutta tuollaiseen, koska kuluttaja sais vielä halvempaa sähköä, kun voisi sitä vaihtaa tilanteen mukaan eikä odottaa sähköspimuksen vaihtoa kaksi viikkoa, joka on järjettömän pitkä aika, ei kukaan tiedä mitä sähkö maksaa 2 viikon päästä, ainakaan pörssisähkö!
Kaksi sähkösopimusta kuluttajalle
6
286
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt kun voimalaitokset toimivat niin meidän pitäisi olla omavaraisia. Kun Fingrid ei muuta nyt keksi syyksi miksi hinta nousee niin kyt se on pakkaset vaikka sitä ei ole nimeksikään. Yhtä pelleilyä kaikki.
- Anonyymi
Mikä voisi olla seuraavan palstan aktivoinnin aihe ?
- Anonyymi
Eivät suostu aloittajan esittämiin järjestelyihin. Ja miksipä suostuisivatkaan, sähkön myyminen (ja tuottaminen) on liiketoimintaa.
- Anonyymi
Niin j ajos tälläinen järjestelmä mahdollistettaisiin niin markkinavoimat tekisivät sen ettei olisi kohta yhtään sen edullisempaa kuin nykyäänkään
- Anonyymi
Öö... kaupasta saa sähkösppimuksia, joissa voi vaihtaa määräaikaisen ja pörssihinnoitteluin välillä. Kuukaudeksi kerrallaan.
Tosin määräaikainen täytyy tilata vajaa kk etukäteen eli ei toimi pörsähkön vaihto kiinteään, kun paljastuukin, että huomenna olisi tosi kallista sähköä klo 9-11...
Vaan nythän itkupilli kaipasi sopimusta, jossa olisi yöllä pörssihinta ja päivällä superhalpa kiinteä hinta. Ei kukaan myyjä ole niin hullu, että tuohon lähtisi.
Sellainen realistisempi vaihtoehto olisi näiden jatkuva miksaus, esim niin, että puolet sähköstä aina pörssihintaista ja toinen puolikas kiinteää (esim. 10 c/kWh). Tämä leikkaisi pahimmat hintapiikit (kun pörssihinta 30 c/kWh, niin maksettaisiin vain 20 c/kWh), mutta yöaikaan pitäisi sitten maksaa hitusen pörssihinnan yli. Tässä sentään säilyisi kuluttajalla motivaatio vähentää sähkönkäyttöä silloin, kun tuotannossa pulaa (=pörssihinta korkea).
Nythän käenpojat kinuaa itselleen vapautta tuhlata sähköä mielin määrin silloinkin, kun kulutus >> tuotanto. Ja tottakai niin, että kulut maksetaan valtion pohjattomasta säkistä. Tottakai niin, ettei veroja tarvi kiristää, vaan raha tulee taikaseinästä, kuten huulipunahallitus opetti. - Anonyymi
Homma hoituu pörssisopimuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta653325Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433137- 432518
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1162503- 311943
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271840- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851455- 391310
- 821179