Kansandemokratiaa Turussa

Anonyymi-ap

Sinimustan Liikkeen Varsinais-Suomen piiri haki 11. joulukuuta Turun kaupungin torivalvojalta paikkaa Turun Kauppatorilta. Lupa halutulle päivällä saatiin, mutta tunti luvan myöntämisen jälkeen lupa yllättäen peruttiin.

Perusteluna luvan peruuttamiselle annettiin uusi, tänä vuonna käyttöön otettu sääntö, joka kieltää muiden kuin puoluerekisterissä olevien poliittisten yhdistysten mahdollisuuden varata paikkaa Turun Kauppatorilta. Heinäkuussa 2024 Sinimusta Liike järjesti kannattajakorttien keräyksen torilla, joten ilmeisesti sääntö on annettu tämän jälkeen.

Tämä julkaisematon sääntö kieltää täten kaikkien puolueiksi haluavien yhdistysten kannattajakorttien keräämisen Kauppatorilla. Lisäksi sääntö kieltää tulkintamme mukaan myös sitoutumattomien ehdokkaiden valitsijayhdistysten kannattajakorttikeräykset vaalien alla, mikä on vastoin yleistä vaalikäytäntöä ja tervettä järkeä. Esimerkiksi presidentinvaaleissa Mika Aaltola tai Pekka Haavisto eivät olisi säännön mukaan saaneet kerätä valitsijayhdistyksilleen kannattajakortteja Turun Kauppatorilla.

Sinimusta Liike muistuttaa, että monien poliittisten yhdistysten paikalliset toimijat ovat järjestäytyneet alueellisiin yhdistyksiin ja järjestöihin, jotka eivät ole rekisteröityneitä puolueita. Täten myös heidän toimintansa torilla on uuden säännön mukaan kielletty. Asia on huolestuttava siinäkin mielessä, että tätä kirjoitettaessa Turun kaupungin määrittelemät poliittisen tapahtuman tai järjestön kriteerit eivät ole yleisessä tiedossa. Täten Turun kaupunki voi mielivaltaisesti sanella, mitkä tapahtumat lasketaan poliittisiksi ja kielletään.

Turun kaupunki ymmärsi ilmeisesti itsekin mahdollisesti laittoman hätävalheelta kuulostavan linjauksensa ongelmat, joten he lähestyivät Varsinais-Suomen piiriä sähköpostitse ja listasivat syitä toritapahtuman perumiseen. Turun kaupunki kuulemma edellyttää sopimus- ja yhteistyökumppaneiltaan ihmisoikeuksien, tasa-arvon, yhdenvertaisuusperiaatteiden, työelämän perusoikeuksien, YK:n yleissopimusten, kansainvälisen talouden ja kaupankäynnin rajoitteiden sekä voimassa olevan lainsäädännön noudattamista, eikä kaupunki voi antaa maankäyttölupaa näitä rikkoville tahoille.

Sinimustan Liikkeen toiminta ei kuitenkaan parlamentaariseen politiikkaan tähtäävänä puoluehankkeena riko näitä säädöksiä, vaan toimii niiden puitteissa, kuten muutkin demokraattiset puolueet. Sinimusta Liike on täysin laillinen yhdistysrekisteriin merkitty kannattajakortteja keräävä puoluehanke, jonka yleisohjelman sekä säännöt on oikeusministeriö hyväksynyt. Tämän pitäisi jo riittää tapahtumalupaan Turun Kauppatorilla. Kysymmekin Turun kaupungilta, missä ja milloin olemme syyllistyneet rikkomaan listaamianne periaatteita, ja oletteko valmiita asettamaan itsenne suomalaisen oikeuslaitoksen sekä oikeusministeriön yläpuolelle tulkinnoissanne?

Mielestämme on ilmiselvää, että Turun kaupunki ei yksinkertaisesti vain halua telttaamme Kauppatorille ja yrittää keksiä tekosyitä tapahtumamme kieltämiselle. On huolestuttavaa, että Turun kaupungin hallintokoneisto pyrkii byrokratiallaan tukahduttamaan sekä sensuroimaan muiden kuin heidän omiin näkemyksiinsä sopivien, veroja maksavien sekä lakeja noudattavien kansalaisaktiivien toimintaa.

Sinimusta Liike tuomitsee Turun kaupungin virkamiesten mielivaltaisen toiminnan ja tulee valittamaan asiasta eteenpäin.

5

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parempi äänestää ps

    • Anonyymi

      Torista päättävät tekevät puhdasta puoluepolitiikkaa.

    • Anonyymi

      Monenlaista tampiota markkinoi Kauppatorilla, joten teikäläisilläkin pitää olla oikeus saada paikkanne

      • Anonyymi

        Ei. Haista paska.


      • Anonyymi

        ehdottomasti täytyy pååstä torille.voi tutustua puolueeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      212
      3946
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      64
      2508
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      392
      2326
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2243
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1267
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      72
      1196
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1146
    Aihe